zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Macbeth ovládne hrad

Marek Němec (Macbeth)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Hlavní postava shakespearovské tragédie odhalí v úterý 28. Června 2022 od 20:30 hod své plány před prvními diváky v Královské zahradě Pražského hradu. Zahájí tak další sezónu Letních shakespearovských slavností, jejichž generálním partnerem je skupina PPF. Na Macbetha postupně naváží premiérové novinky Koncert pro Mr. Shakespeara a Sen noci svatojánské, a dále reprízy magické komedie Bouře, Zimní pohádky nebo Hamleta.

Přestože by se napětí před úvodní premiérou dalo krájet, atmosféra v zákulisí je natěšená. Je jasné, že herci už se nemohou dočkat diváků. Noční zkoušky byly náročné, a fakt, že budou představení začínat ve 20:30 hod, kdy je venku ještě světlo, si nikdo nedovede představit. Výjimkou je Lenka Krobotová, která není na Letních shakespearovských slavnostech nováčkem. V roce 2015 si zahrála roli paní Kapuletové v Romeovi a Julii, o čtyři roky později alternovala s Petrou Špalkovou Hermionu v Zimní pohádce. V letošní premiéře hraje po boku Marka Němce Lady Macbeth. „Je to nádherná role v jedné z nejlepších Shakespearových her, kterou prostě nešlo odmítnout. Temnota té postavy je herecky velmi lákavá, protože každý z nás má v sobě temné stránky a démony, ale hledá hranice, co to je se nebát, a kdy a jak dát věcem volný průchod. Na takovou výzvu se těším. Navíc mě láká i velké jeviště a venkovní prostor,” říká Lenka Krobotová alias Lady Macbeth.

Každý má v sobě svého Macbetha
„Macbeth byl první titul, který mě napadl, když jsem dostal od LSS nabídku na režii. Z celého Shakespearova díla je mi tato hra nejbližší. Uvědomil jsem si, že není tak zajímavé sledovat něčí cestu vzhůru, ale mnohem víc mě fascinuje cesta na dno a temná zákoutí lidské duše. A každý někdy pocítí touhu pustit se za lákadlem zla,” přibližuje svůj výběr režisér Jakub Krofta. Lenka Krobotová byla jeho první režijní volbou. „Teprve k ní jsem hledal odpovídajícího představitele Macbetha. Jsem šťastný, že nabídku přijal právě Marek Němec. Myslím, že dohromady tvoří úžasně autentický a silný pár, který diváky dokáže pořádně vyděsit!”
A čarodějnice? „Ty tam musí být! V naší inscenaci jsou to muzikantky, provokatérky – inscenace je tak trochu jejich koncertem. Texty čarodějnic jsou částečně zhudebněny a interpretovány za živého doprovodu saxofonu, klarinetu, violoncella a bicích. Naše čarodějnice chtějí hlavně provokovat, aby se svět otáčel a nezastavil se na místě. A to se jim v případě Macbetha podaří. Jestli to skončí dobře nebo špatně, to už je jim nejspíš dost jedno, hlavně aby nebyla nuda,“ dodává režisér Krofta.

Nejtemnější noc ze všech
Už v dramaturgii hry je zakotven fakt stmívání, které paralelně s představením probíhá, atmosféra se stává čím dál tím temnější, tak jak se příběh tyrana propadá do temné noci. A ještě temnější noc nastane pro ty, kdo si včas nekoupí své vstupenky a na letošní Slavnosti se tak nedostanou.
Doporučujeme všem zájemcům na nic nečekat a koupit si vstupenku dříve, než bys řekl Shakespeare! Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. O aktualitách jsou diváci informováni také prostřednictvím Instagramu a Facebooku.

27.6.2022 17:06:30 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Zveme ...

Divadelní open-air představení v zahradě kláštera Broumov

Open-air představení v zahradě kláštera Broumov

Ve dnech 11. až 14. srpna 2022 se v zahradě broumovského kláštera odehraje 2. ročník unikátních open-air předs ...celý článekČasopis 33 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 34. týden

Na plovárně s Hanou Zagorovou

Country Music: Povím to písní (8/9)
V polovině sedmdesátých let naplno vychází hvězda Willieho Nelsona, blu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Markéta Othová: Již brzy

Markéta Othová: Již brzy

Fotografická práce Markéty Othové je představena na současné výstavě novým projektem s názvem Již brzy, který celý článek

další články...