zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival DSB čeká v květnu jubilejní 15. ročník

Teatr Studio: Zaměstnanci (Foto: Natalia Kabanow)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Od 17. do 28. května 2024 se Brno stane znovu hlavním městem divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno připraví pro diváky více než 70 představení a dalších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít, a to již po patnácté. Festival DSB zahájí 17. května soubor Baletu NdB 2 se svou autorskou performance DNA na piazzetě před Janáčkovým divadlem. Hned v úvodu festivalu čeká na diváky jedna z jeho hlavních událostí. Po více než deseti letech se do České republiky vrací prestižní Akram Khan Company britského choreografa bangladéšského původu Akrama Khana, která v rámci hostování uvede tanečně pohybovou inscenaci Kniha džunglí jinak. Velkolepou inscenaci plnou multimediálních projekcí tohoto již legendárního choreografa uvede festival v Janáčkově divadle 18. a 19. května.

Jeden z největších a nejlépe hodnocených českých divadelních festivalů tak do Brna přiveze unikátní výběr zahraničních inscenací z Polska, Německa, Švýcarska, Slovenska a Velké Británie a ta nejlepší představení tuzemské divadelní scény. Více než 10 dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, nabídkou pro dětského diváka a bohatým doprovodným programem spolupořádají téměř všechna brněnská divadla – Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

Jedinečný výběr zahraničního programu
Součástí festivalu DSB je již tradičně linie zahraničních inscenací, která tvoří jeden z jeho hlavních vrcholů. „Já i celá dramaturgická rada vnímáme síťování a propojování festivalu s prestižními zahraničními aktéry umělecké mezinárodní scény jako další krok k jeho rozvoji a budoucímu směřování. Chceme tak divákům nabízet ke zhlédnutí projekty, které jsou jinak běžně k vidění na festivalech pouze v západní Evropě nebo třeba v Asii,“ komentuje Martin Glaser, ředitel festivalu a Národního divadla Brno. A právě takovou inscenací, která aktuálně sklízí pozitivní divácké ohlasy na velkých zahraničních festivalech, je projekt Zaměstnanci varšavského Teatr Studia a polské režisérské hvězdy Łukasze Twarkowského. Inscenace reflektující budoucnost lidstva a jeho vztahu k robotice a umělé inteligenci bude uvedena mimořádně v pavilonu G2 na brněnském výstavišti. Tuto strhující multimediální show uvede festival na jeho samotném závěru 27. a 28. května.

Pro příznivce velké činohry i hereckých osobností připravil festival do prostoru Mahenova divadla hostování Slovenského národného divadla s inscenací Děti. V tomto hlubokém rodinném dramatickém příběhu se mohou diváci těšit na taková jména slovenské umělecké scény, jako je Emília Vášáryová, Kamila Magálová a Emil Horváth. Další zahraniční inscenací je projekt Krásné zlé věci souboru Ad Infinitum z Velké Británie, který s tímto představením exceloval na věhlasném divadelním festivalu ve skotském Edinburghu. Neobvyklý pohled na antické mýty ženskou optikou nabídne festival v Divadle Husa na provázku. „V programové skladbě festivalu věnujeme v rámci výběru jednotlivých inscenací mimořádný důraz na diverzitu nabídky pro diváky, která pro ně bude reprezentativním vzorkem toho nejvýraznějšího ze zahraničního divadla a toho nejlepšího z české divadelní tvorby. Stále se snažíme, aby si na festivalu vybrali svá představení jak dospělí, tak děti nejrůznějšího věku,“ dodává Barbara Gregorová, šéfdramaturgyně festivalu.

Festival v pohybu
Součástí festivalu DSB je již mnoho let i linie věnující se tanečním a pohybovým inscenacím, které se odlišují od žánru klasického baletu. Kromě již zmíněné inscenace Knihy džunglí jinak, která se ve svém aktualizovaném zpracování velmi citlivě a poeticky dotýká aktuálních témat rodiny, ochrany přírody nebo uprchlické krize, uvede festival i další přitažlivé projekty. Představení s podmanivým názvem TRIO. Pro krásu samu od uskupení La Fleur, které tvoří tanečníci a performeři ze všech koutů světa, a kteří se věnují nejrůznějším tanečním a hudebním stylům inspirovaným například v Africe, Mexiku nebo na newyorské scéně voguingu. Tuto show, která diváky přiměje opustit slova a vnímat pouze pohyb, uvede festival v Divadle Husa na provázku. „Mám velkou radost z letošního výběru tanečních a pohybových inscenací na festivalu Divadelní svět Brno. Nabídneme jak komorní a velmi intimní taneční inscenace, kde budou diváci doslova na dosah ruky performerům, tak i velká ohromující pohybová a cirkusová představení s velkým ansámblem na jevišti,“ komentuje výběr titulů Karel Littera, dramaturg Baletu NdB.
Mezi komorními projekty jsou hned dvě inscenace od souboru 420PEOPLE, které na festivalu uvedeme ve Studiu Marta. První inscenace s názvem Why things go wrong, v hlavních rolích s Michalem Heribanem a Viktorem Konvalinkou, divákům zprostředkuje fascinující zážitek, jaké to je, když se i situace zalitá sluncem stane náhle žhavým peklem plným plamenů. Druhou inscenací je tentokrát počin s názvem 42+PEOPLE: Where, ve kterém excelují Helena Arenbergerová, která za tuto roli získala i Cenu Thálie 2023, a umělecký šéf souboru 420PEOPLE Václav Kuneš. Oba perfomeři nabídnou divákům velmi niterný mezigenerační pohled na vrchol taneční kariéry umělců po dvaačtyřicítce. Oblíbený soubor DEKKADANCERS přiveze na letošní ročník festivalu taneční zpracování z motivů klasického dramatu Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Podmanivou jazzově swingovou inscenaci od mezinárodního týmu choreografa a režiséra Arthura Pity uvedeme v Městském divadle Brno. Na letošním ročníku nebudou rovněž chybět ani zástupci nového cirkusu. Losers Cirque Company přivezou svůj úspěšný projekt Konkurz. Tuto akrobatickou show o konkurzu, kde o vítězi rozhodnou diváci sami, uvedeme rovněž v Městském divadle Brno.

Festival dětem
V letošním roce čeká na dětského diváka i jedna z pohybových inscenací, která je navíc ze zahraničí. Inscenaci Hokus pokus od švýcarského uskupení Cie Philippe Saire, vhodnou pro děti od sedmi let, uvedeme v Divadle Polárka. Děti i rodiče tak budou moci nechat popustit uzdu své fantazii a zažít dobrodružný příběh dvou bratrů, kteří se na jevišti zjevují a mizí společně s rekvizitami v rytmu střídajícího se světla a tmy. „V rámci letošního festivalu mají i ti nejmladší a nejmenší diváci možnost být svým hrdinům na jevišti ještě blíže. Připravili jsme několik představení, kde budou děti s herci či loutkoherci přímo na jevišti, a budou si tak moci zažít příběh skutečně intenzivně,“ komentuje dětskou linku festivalu Jiří Hajdyla, umělecký šéf Divadla Polárka. Takovým představením je například inscenace Hugův svět Bratislavského bábkového divadla, kterou uvedeme na Činoherní scéně Městského divadla Brno. Nejmenší divadelní diváci již od 4 let, tak budou moci prožít dobrodružství městského chlapce Huga, se kterým se projedou na motorce, potkají slony nebo i mimozemšťany. V sérii komorních představení pro děti festival uvede loutkové inscenace Všechno nejlepší a Za dveřmi od uskupení FRAS, fantazijní příběh z lesa Fabula Sylvestris od Musaši Entertaiment Company nebo pohádku Ostrov Domov od slovenské výtvarnice Katanari, kterou odehraje pro cizince žijící v Brně i v anglickém jazyce.
Na festivalu nebudou rovněž chybět ani tři významná dětská česká divadla. Prvním z nich je Divadlo Drak z Hradce Králové, které přiveze pohádkový příběh To je andělení! o tom, co se stane, když na zem z ničeho nic spadne anděl. Představení vhodné i pro nejmenší děti od 4 let uvedeme v Divadle na Orlí. Druhým zmíněným souborem je pražské Divadlo Minor, které se na festivalu představí inscenací Hamletek. V letošním „roce Hamletů“, tak Divadlo Minor přispívá neobvyklým příběhem o chlapci, který se vypořádává s rozvodem svých rodičů. Třetí inscenace #Burn #IAmHere #Herostratos, která se objeví v programu letošního festivalu DSB, je určená pro young adult publikum. Herci souboru Naivního divadla Liberec představí kontroverzní příběh řecké mytologie za pomocí těch nejpoužívanějších nástrojů dneška – sociálních sítí. Mimo divadelní budovy chystá festival i v letošním roce uvedení koprodukční site-specific interaktivní inscenace s Divadlem Polárka Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Tentokrát se na ni diváci mohou přijít podívat do Björnsonova sadu.

Tuzemský program
Přivážet do Brna to nejlepší z českého divadla je tím nejdéle trvajícím záměrem festivalu DSB. Slovácké divadlo z Uherského Hradiště představí jednu ze svých novinek. Inscenace Láska, vzdor a smrt v režii Lukáše Brutovského netradičně zpracovává lidovou hru avantgardisty Emila Františka Buriana. Dominující sborové voicebandy a zpěvy můžou diváci zažít v divadle Reduta. Horácké divadlo Jihlava uvede na DSB legendární psychologické drama Ingmara Bergmana Šepoty a výkřiky. V režii jednoho z nejtalentovanějších českých režisérů Jakuba Čermáka ho odehraje na Činoherní scéně Městského divadla Brno. Pražské Divadlo Na zábradlí přijede s inscenací O Pavlovi. Excelentní herecký výkon Anežky Kubátové uvidí diváci v divadle Reduta. Švandovo divadlo na Smíchově se festivalu zúčastní antikou inspirovanou inscenací Trójanky, koncentrovanou mezi tři ženy, vedené ukrajinskou režisérkou Annou Turlo. Městská divadla pražská přivezou svou speciální site-specific inscenaci Kuchyň, ve které diváci nahlédnou „do střev dramatu“ odehrávajícího se v zázemí luxusní restaurace. Žánr stand-up comedy letos reprezentuje Iris uskupení Tantehorse. Projekt Ireny Kristekové a Miřenky Čechové chytře reflektuje strasti a traumata mladé ženy z Příbrami na vysněné cestě k lepšímu životu.
Mimo profesionální repertoárová divadla dává festival DSB prostor i nezávislým divadelním souborům, produkčním jednotkám i domům. „Českou nezávislou tvorbu považujeme za neodmyslitelnou součást české divadelní kultury. Tato uskupení i prostory umožňuji vytvářet projekty, které reflektují současná témata tou nejotevřenější formou a generují příležitosti pro mladé režisérské a herecké osobnosti, se kterými se za několik let potkáme na jevištích subvencovaných divadel. Takové produkce proto nesmí na festivalu Divadelní svět Brno chybět,“ říká Miroslav Ondra, dramaturg Městského divadla Brno. Istanbulská úmluva není jen synonymum pro dokument, který nebyl Českou republikou ratifikován, nebo palčivým tématem pro část české společnosti. Tak zní název inscenace, se kterou přijede A studio Rubín. Pražské Divadlo Letí, přiveze tragikomedii Džípy v hlavních rolích s Miladou Vyhnálkovou a Tomášem Kobrem. Spolek Masopust, který aktuálně vstupuje do své poslední sezony, zavítá na festival s inscenací Deklarace závislostí, ve které budou diváci hledat odpověď na otázku, jak s divadlem souvisíme a k čemu ho potřebujeme.
Samostatnou linkou v rámci českých produkcí budou na festivalu inscenace věnující se participaci osob s postižením. První z nich je projekt pražského produkčního domu Vzlet s názvem Území nikoho: Příchozí, ve kterém hrají osoby s tělesným postižením. Na druhé inscenaci nazvané Nevěsty, inspirované motivy básní z Kytice Karla Jaromíra Erbena, participují osoby s Downovým syndromem z brněnského uskupení Aldente. Oba tituly festival uvede v Divadle Husa na provázku. V rámci přístupnosti publiku se specifickými požadavky chystá festival doprovodný program i lektorské úvody pro neslyšící a prohlídky divadelních budov pro nevidomé a osoby se sluchovým postižením.

Premiéry a koprodukce na festivalu
V posledních letech rozvíjí festival DSB program inscenačního inkubátoru, podporujícího vznik nových uměleckých projektů v nezávislém sektoru, ze kterého i letos sklízí ovoce. V letošním ročníku čeká na diváky několik premiérových plodů tohoto soustavného úsilí. Prvním je festivalová premiéra multižánrového koprodukčního projektu Oidipús komplet uskupení Tygr v tísni, který bude uveden na zahradě vily Löw-Beer. Trilogie zahrnuje ikonickou řeckou tragédii Král Oidipús (v překladu Petra Borkovce a Matyáše Havrdy) v režii Iva Kristiána Kubáka, doplněnou dramatem Láios současné autorky Hany Lehečkové v režii Zuzany Burianové a tanečním libretem Propast Marie Novákové a Václava Kuneše. Originální projekt mají diváci možnost exkluzivně zhlédnout pouze dvakrát. Další festivalovou koprodukční premiéru chystá DSB ve spolupráci s pražským Divadlem X10. V Divadle Husa na provázku bude na diváky čekat inscenace Filoktétés. Last minute v režii uměleckého šéfa Divadla X10 Ondřeje Štefaňáka, kterou zařadíme do již tradiční antické linie festivalu. Tuto adaptaci řeckého mýtického příběhu uvede festival v hlavních rolích s Antonií Rašilovovou, Vojtěchem Hrabákem a Václavem Marholdem.
Na svou premiéru rovněž čeká Droeshoutův portrét: Jak se rodí Shakespeare, který vznikl ve spolupráci s francouzským souborem Les Antiaclastes, Divadelní fakultou JAMU a Českým centrem v Paříži a je určený pro young adult publikum. V rámci režimu work in progress uvede DSB v koprodukci s Divadlem Letí projekt Slyšet křičet nové hlasy – work in progress. Interaktivní tvar se odehraje v prostoru brněnské Káznice. Festival do svého letošního ročníku zařadí i dvě nedivadelní akce určené pro široké publikum. S Deníkem N se uskuteční natáčení podcastu Studio N připravované Filipem Titlbachem. S týdeníkem Respekt připravuje DSB debatu v Mahenově divadle o stavu současné slovenské kultury, kterou bude moderovat šéfredaktor časopisu Erik Tabery. Jako v předchozích dvou letech chystá DSB v koprodukci s Českou televizí dokument o divadelníkovi, který byl spjatý nejen s Brnem. Po Evě Tálské a Hubertu Krejčím se touto osobností stal výrazný český divadelní režisér a dramatik Jan Antonín Pitínský. Dokument s názvem Bezčasí Jana Antonína Pitínského bude prezentován v Divadle Husa na provázku. Této projekci bude předcházet mimořádné uvedení Pitínského inscenace Mein Švejk v hlavní roli s Daliborem Bušem.

Showcase
Festival DSB je pro pořádající divadla mimořádnou možností, jak uceleně prezentovat svou tvorbu mimobrněnským návštěvníkům. Letos participující divadla odehrají několik nových titulů a činoherních premiér. Součástí 15. ročníku festivalu Divadelní svět Brno je také mezinárodní konference kritiků AICT/IACT, která se uskuteční od 22. do 24. května v Mozartově sále divadla Reduta. Akce se zúčastní přes 120 kritiků z celého světa a organizuje ji Divadelní ústav ve spolupráci s Národním divadlem Brno a festivalem DSB. S tím se pojí i stále širší nabídka představení s titulky pro anglicky mluvící návštěvníky festivalu. Národní divadlo Brno zařadí do programu slavnostní premiéru Hamleta v režii Martina Čičváka v Mahenově divadle. Druhou činoherní scénu NdB – divadlo Reduta bude na festivalu reprezentovat jedna z jarních premiér, Pokojíček v režii Anny Davidové. Městské divadlo Brno nabídne divákům festivalu inscenaci Hamlet aneb Hádala se duše s tělem, v hlavních rolích s Michalem Isteníkem a Martinem Mihálem, a v režii Mikoláše Tyce činoherní premiéru s názvem Hra, která se zvrtla. Divadlo Husa na provázku připravilo pro diváky „událost sezony“, inscenaci Sága rodu Marxů v režii Jana Mikulášk0061, a divácky oblíbený projekt Napečeno mám v prostoru provázek.sklep, který vznikl ve spolupráci amatérských herců seniorů, herečky Terezy Volánkové a divadelní lektorky Marie Klemensové. Divadlo Radost uvede strašidelný příběh Krysař v režii Patricka Simse, určený starším dětem, a pro menší děti dobrodružný příběh na motivy knižní předlohy A pak se to stalo! od spisovatelky Ester Staré. Divadlo Polárka si připravilo titul Babička: Není více dobré stařenky?, inspirovaný Babičkou od Boženy Němcové, a na Malé scéně chystá uvedení jarní premiéry pohádky Princ & princ, o tom co se děje, když si všichni v království lámou hlavu nad tím, s kým se princ ožení. Umělecké scény JAMU si pro letošní rok vybraly – ve Studiu Marta inscenaci Ateliéru činoherního herectví Ikarova křídla a v Divadle na Orlí projekt Sbor Ateliéru fyzického divadla.

Termín festivalu se blíží a prodej vstupenek již začal. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji on-line na webových stránkách festivalu i v předprodeji v Zákaznickém centru Národního divadla Brno, v místech předprodeje participujících divadel a v síti Ticketportal.
Mezinárodní festival Divadelní svět Brno se uskuteční 17. – 28. května 2024.

www.divadelnisvet.cz

11.3.2024 16:03:23 Redakce | rubrika - Festivaly