zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaký byl v divadelních kruzích rok 2005?

Ilustrační foto

autor: Scena.cz   

Na sklonku roku se sluší zavzpomínat na ty, kteří nás opustili. Umělci, kteří za svého života dokázali rozdávat radost, však v našich vzpomínkách zůstanou navždycky. V únoru odešla tiše herečka Míla Myslíková, v květnu pak Stella Zázvorková, v červnu Leoš Suchařípa a Jiří Kodet. V červenci po dlouhém zápase dobojoval svůj zápas se smrtí Pavel Dostál. V srpnu nás opustil herec Ilja Prachař, v listopadu Libuše Geprtová, Petr Popelka a dirigenti Přemysl Charvát a Bohumil Gregor.
Pokud jde o ztráty, je třeba zaznamenat i to, že se rozpadlo generační Divadlo Nablízko, které na sebe v posledních letech upozornilo nejednou zdařilou inscenací (od absolventského Tracyho tygra, přes Zahradu, Vzducholoď, Hadriána z Římsů až po letošního Cyrana z Bergeracu).

Ministra kultury Pavla Dostála vystřídal ve funkci Vítězslav Jandák
Kultura v roce 2005 zaznamenala i výměnu na postu ministra kultury. Pavel Dostál, který byl nejdéle sloužícím ministrem polistopadových vlád, zemřel 24. července. Jeho nástupcem se stal herec a prezident zlínského festivalu dětských filmů Vítězslav Jandák. Zatímco Dostálovi přinesl popularitu boj s postupující nemocí, jemuž nehodlal podřídit své aktivity, Jandák stanul na nejvyšší příčce žebříčku popularity razantním i lidovým stylem jednání.

Divadelní výročí
V této sezóně slaví (či slavily) významná výročí některá česká a moravská divadla. Činoherní klub (40.let), Slovácké divadlo (60. let), Slezské divadlo Opava (200 let), Divadlo na tahu (30 let), Rokoko (90.let), Středočeské divadlo Kladno (90. let). Dále jsme si připomněli 40 let od založení Divadla za branou.

Události sezóny
Vznikla řada nových děl: např. La Roulette Zdenka Merty a Stanislava Moši (Státní opera Praha), Teremin Petra Zelenky (Dejvické divadlo), muzikál Nana Milana Uhdeho a Miloše Štědroně (Hudební scéna MD Brno), s muzikálovými tituly se doslova roztrhl pytel (mj. Excalibur v pražském divadle Ta Fantastika, Landovo Tajemství v Kalichu). Suchého Semafor se dočkal konečně vlastní scény v Dejvicích. Vysokou laťku opernímu divadlu nasadila v lednu 2005 inscenace Martinů Řeckých pašijí Královské opery Covent Garden, kterou v koprodukci s londýnskou scénou a festivalem v rakouské Bregenzi uvedlo brněnské Národní divadlo (David Pountney a Christian von Gehren). Následoval další velkorysý koprodukční projekt – kompletní Wagnerův Prsten Nibelungův (Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf / Duisburg, Národní divadlo Praha).
V oblasti činoherního divadla je stále zřetelnější tendence rozostřování hranic mezi „kamenným“ (klasickým) divadlem a jeho alternativními formami. V tomto duchu je třeba ocenit především kontroverzní inscenace režisérů Jiřího Pokorného a Jana Nebeského. To, že se diskutabilní proměny odehrávají v duchu divadelních proměn Evropy nás přesvědčily inscenace Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Rozdáno množství cen
Jako každoročně bylo rozdáno množství cen v nejrůznějších oborech divadla – Thalia, Ceny Alfréda Radoka, Ceny Sazky a Divadelních novin. Divadelníci zabodovali i v literárních cenách Magnesia Litera (Arnošt Goldflam), Jiří Suchý zase získal dvě ocenění – Cenu MK ČT a Cenu J.Seiferta. A divadlo letos neminulo ocenění i v mezinárodním měřítku – jubilující dramatik Harold Pinter získal Nobelovu cenu za literaturu.

Festivaly
Rok od roku se rozrůstá počet divadelních a mezižánrových festivalů, ať už mezinárodních, tak i domácích, amatérských i profesionálních. Namátkou jmenujme alespoň ty nejvýznamnější - Festival Slovenského divadla v Praze, Pražský divadelní festival německého jazyka (tentokrát obohacený předáním ceny tvůrcům festivalu J.Jílkové a T.Jelínkovi). V oblasti alternativy mj. Next Wave, 4+ 4 dny v pohybu, Letní Letná.

2.1.2006 23:01:00 Jana Soprová | rubrika - Zákulisí/ Klípky