zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Životní příběh herečky pohledem jejího syna

Libuše Šafránková (Tři oříšky pro Popelku 1973)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Neobyčejné životy - Libuše Šafránková
Životní příběh přední české herečky pohledem jejího syna Josefa (2013). Režie J. Abrhám. Libuše Šafránková patřila dekády mezi jednu z našich nejvýraznějších hereček. Narodila se ve Šlapanicích u Brna a od dětství tíhla k divadlu. Byla žačkou Umělecké školy Jaroslav Kvapila, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších škol svého druhu v České republice. Dramatické oddělení brněnské konzervatoře absolvovala v roce 1971. Již během studií hostovala v Mahenově činohře, kde si zahrála Shakespearovu Julii v Kaločově režii.

Profesní život Libuše Šafránkové se odvíjel s notnou dávkou hereckého štěstí. Ihned po ukončení konzervatoře zamířila do Prahy, kde získala angažmá v legendárním Divadle Za branou. Herečka s mimořádným talentem, která byla obdařena výjimečnou múzičností, byla u Krejči okamžitě pověřena velkým divadelním úkolem. Režisér jí ve své inscenaci Čechovova Racka svěřil roli Niny Zarečné. Po ročním působení na této scéně nastoupila v roce 1972 do pražského Činoherního klubu. Jako členka zdejšího ansámblu zaujala jako představitelka rolí sahajících od klasického typu naivky a servetty k modernímu dramatickému repertoáru. V roce 1992 společně se svým mužem Josefem Abrhámem Činoherní klub opustila a na krátký čas zakotvila v pražském Národním divadle, kde byla v letech 1992–1994 členkou činohry.
Před kamerou se poprvé objevila ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky (1971) Boženy Němcové a okamžitě si jako křehká Barunka získala místo v srdcích diváků. Již od počátku své herecké kariéry Libuše Šafránková upoutávala pozornost svým půvabným zjevem, přirozeností a nezdolným temperamentem. Byla předurčena pro role princezen v nestárnoucích pohádkách Tři oříšky pro Popelku či Princ a Večernice, i sympatických mladých dívek jako byla Jana Vodičková v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Charakterově bohatší postavy jí nabídly filmy Jiřího Menzela a Jana Svěráka, které představovaly důležité stupně na hereččině cestě ke zralým ženským postavám. Libuše Šafránková je držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za snímek Kolja a ve stejné kategorii byla nominována za film Báječná léta pod psa. V roce 2003 získala cenu Týtý pro nejlepší herečku. Televizní diváci si jistě vybaví její roli v seriálu Náhrdelník a i další příležitosti před televizními kamerami si připomeneme formou ukázek. Neobyčejný život této nezapomenutelné české herečky zachytil její syn, Josef Abrhám ml.
Vysílání: 08.6., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 11.6., ČT1

30.5.2022 09:05:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Cooper přiveze unikátní 3D/AV show

Max Cooper

Britský producent a tvůrce inteligentní taneční hudby Max Cooper představí 16. května svůj nejnovější projekt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...