zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela Zdenka Procházková

Zdenka Procházková (13. komnata)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ve věku 95 let zemřela bývalá členka uměleckého souboru Městských divadel pražských Zdenka Procházková. Pražská rodačka se s divadelním prostředím setkala už jako studentka herectví na konzervatoři, když působila v Uranii a ve Vinohradském divadle. Válka bohužel přerušila její studia a absolvovat mohla až po jejím skončení v roce 1945. Už tehdy získala několik příležitostí nejen na divadle, ale také ve filmu (Mrtvý mezi živými, Týden v tichém domě, Daleká cesta).

Své první angažmá nastoupila v divadle v Opavě (Helena v Čapkově R.U.R.), ale záhy přešla zpět do Prahy do Divadla filmového studia (později Divadlo státního filmu a divadlo ABC). Hostovala i v Národním divadle (Sluha dvou pánů, Svatba Krečinského). V roce 1951 přijala nabídku od tehdejšího ředitele Městských divadel pražských a stala se členkou jeho souboru na příštích sedmnáct let. Ztvárnila tu více než čtyřicet rolí.
Jejím prvním hereckým úkolem byla Sullivanová v hudební komedii Hallo, Fredie z roku 1951, poté následovala například Anděla v Panenských slibech, Saša v Ivanovovi, Líza Doolittlová v Pygmalionu, Elianta v Misantropovi nebo Rosalinda v Jak se Vám líbí. V letech 1957 až 1958 působila jako konferenciérka v Laterně Magice, se kterou vystupovala i na Expo 58 v Bruselu společně s Valentinou Thielovou a Sylvou Daníčkovou. Pozoruhodný jevištní výkon předvedla také jako Angelika v inscenaci Páni Glembayové nebo jako Cambellová v Drahém lháři, kde účinkovala spolu se svým prvním manželem Karlem Högerem.
V roce 1967 jí nabídl Oldřich Nový titulní roli Julie Lambertové v komedii Julie, ty jsi kouzelná. Shodou okolností se na jejich představení do Divadla Na Fidlovačce, kde tehdy hostovala, přišel podívat ředitel vídeňského Raimundtheatru, který hledal hudební komedii pro letní sezonu. Hra se mu líbila a Zdence nabídl smlouvu. Stala se tak vůbec první českou herečkou v poválečné historii, které bylo nabídnuto angažmá ve Vídni. Vzhledem k tomu, že nebylo možné, aby dlouhodobě opustila závazky na své domovské scéně v Městských divadlech pražských, rozhodla se ze souboru odejít, aby se mohla věnovat práci v zahraničí.

V roce 1976 ještě znovu nastudovala Drahého lháře v režii Stanislava Fišera pro Státní divadlo Brno a spolu s ním se na dlouhá léta rozloučila s českým divadlem, neboť odešla za svým druhým manželem do Rakouska, kde mohla díky své vynikající znalosti němčiny pokračovat ve své kariéře i na německy mluvících scénách. Vystupovala především v Burgtheatru a věnovala se také pedagogické činnosti na vysoké umělecké škole v Düsseldorfu.
V roce 2004 získala cenu ministra kultury Artis Bohemiae amicis za šíření české kultury a v roce 2019 obdržela cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře Obchod na korze.

Navzdory vysokému věku se aktivně věnovala zejména filmovému herectví. Účinkovala v řadě televizních seriálů i ve filmu (Lída Baarová ve stejnojmenném snímku). Velmi ráda spolupracovala mladými umělci a zajímala se o veškeré kulturní dění. Pravidelně se vracela také do Městských divadel pražských, kde si nenechala ujít většinu premiér.

26.8.2021 09:08:01 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...