zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 38. týden

Legendární dvojice Šíp a Uhlíř

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zpátky se Sobotou Šíp a Uhlíř
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg
Karel Šíp je moderátor, textař, scénárista, ale také bavič a hudebník narozený 1. 6. 1945 v Praze. Dětství prožil v Ostravě. Po studiu na Střední průmyslové škole v Čimelicích začal pracovat jako produkční tehdejší Československé televize. V roce 1971 založil hudební skupinu Faraon. Jiří Schelinger zpíval, Karel Šíp hrál na basovou kytaru, klavíru se ujal Jaroslav Uhlíř. Spolu s Uhlířem začali působit jako skvělá skladatelsko-textařská dvojice. Za zmínku stojí hit „René, já a Rudolf“, nazpívaný Jiřím Schelingerem.
Jaroslav Uhlíř – autor velkého množství písňových melodií otextovaných Karlem Šípem, Zdeňkem Svěrákem, Miloněm Čepelkou a dalšími, se narodil 14. 9. 1945 v Praze. Dětství prožil na pražském Žižkově. Vystudoval konzervatoř Jaroslava Ježka, původně obor dirigování, později skladba. Je autorem hudby k mnoha filmům, pohádkám a seriálům.
Na televizní obrazovce se Karel Šíp s Jaroslavem Uhlířem objevili nejprve v pořadu O smíchu a brzy poté, v roce 1978, vytvořili písničkový pořad proložený humornými scénkami – Hitšaráda. Pro Československou televizi připravili pořad Klip-Klap, dále také Galasuperšou nebo Šaráda. Karel Šíp v současné době uvádí na televizní obrazovce svou populární talk show Všechnopárty.
Vysílání: 22.9., 22.20 hod., ČT1

Lidé z manéže (3/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. Tento díl je věnován potulným českým pimprlákům, provazochodcům, menažeristům a krasojezdeckým společnostem 19. století (2003). Připravili V. Novák a B. Rychlík
Třetí díl seriálu Lidé z manéže se zabývá především osudy odvážných drezérů šelem – těch, co s touto cirkusovou disciplínou u nás v předminulém století začínali i těch současných, kteří popisují vývoj drezúry od drsných a krutých metod prvních krotitelů k dnešní psychologické drezúře bez biče. Touto atraktivní disciplínou prosluly nejvíce rody Berousků, Ringelů a Navrátilů, ovšem ani ony se neobešly bez zranění a obětí.
Kromě umění krocení divé zvěře se dozvíme i o slavných loutkohereckých rodinách, jež měly v manéžích také své místo, a o proslulých kolotočářích 19. století. Mezi nimi vynikal především podnikavý "Šumavan" Antonín Václav Kludský, zakladatel cirkusácké tradice rodu Kludských.
O svých předcích vypráví potomci rodin Jungů, Reberniggů, Kelnerů, Kaiserů, Berousků, Mrázků, Štipků, Štaubertů, Kočků a Kludských. Navštívíme i poslední šumavské světáky, muzikanty a dělníky cirkusu – "tenťáky". Se všemi nás seznámí mistr klaunérie Ctibor Turba.
Vysílání: 19.9., 13.40 hod., ČT2; Opakování: 23.9., ČT2., 25.9., ČT2

Světský (3/6)
Potíže se musí překonávat. Štáb České televize sledoval osudy malého rodinného cirkusu, dvou tradičních kolotočářských rodin, popového zpěváka ze světské rodiny a také českou legendu – Cirkus Humberto. Režie M. Dušák a B. Kopecká (Premiéra)
Na konci února vyrážejí světský na sezónu. Rozjezdy ale nebývají hladké. Kolik práce a nervů stojí za každým cirkusovým představením, jak se žije na pouti a taky co to obnáší, snažit se uživit šoubyznysem, uvidíme v dalším dílu seriálu Světský.
Vysílání: 20.9., 22.00 hod., ČT2; Opakování: 22.9., ČT2., 26.9., ČT2

Queer: Queer Spirit Festival
Svědectví z návštěvy pozoruhodné akce, která se může odehrát snad jen v Anglii. Režie D. Kupšovský (Premiéra)
Za mlhou anglickou, hustou, že by se dala krájet a dost možná ještě dál, je Queer Spirit kemp. Ve dne je to docela obyčejný festival, ale sotva ho večer přikryje černočerná tma, začnou se tam dít podivuhodné věci. Nejdříve to ve stanech zažbluňká, v šapitó zakuňká, u ohně lupne, v kalhotách hrkne, a teprve potom se objeví kolem tří stovek queer lidí různého původu, genderu, identit, orientací a vyznání. Jsou to lidé neposední, zvědaví jako opička a všichni nedočkavě vyhlížejí, až se i na ně usměje štěstí a najdou tu i oni svůj duchovní klid, smíření s vesmírem a lásku na celý život. Nebo alespoň vášeň na jednu noc.
Vysílání: 21.9., 00.40 hod., ČT2; Opakování: 25.9., ČT2

Divadlo žije!
Proměny knížete Myškina v 50. sezoně Husy na provázku – nová opera M. Nejtka v režii Jiřího Adámka – drásavé dějiny 20. století v polském podání, Naše třída v Polárce. Režie J. Dadák (Premiéra)
Vysílání: 19.9., 22.20 hod., ČT art; Opakování: 21.9., ČT art., 23.9., ČT art

3.9.2017 23:08:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...