zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřela herečka Luba Skořepová

Luba Skořepová

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

(*21. září 1923 Náchod - †23. prosince 2016 Praha)

Do herecké nebe odešla jedna z posledních hereckých legend - Luba Skořepová. My, kdo jsme ji znali osobně, nikdy nezapomeneme na její překypující činorodost. Její mysl nápady doslova bobtnala, a s přibývajícím věkem její aktivita neustávala, na nějaký důchod vůbec nepomyslela. Velmi toužila získat Cenu Thalie, ale nikdy se jí nedočkala. Kromě domovského Národního divadla hrála v posledních dvaceti letech pravidelně v Městských divadlech pražských, v Divadle v Řeznické či U Valšů. Ještě ve svých devadesáti stále vymýšlela nové a nové autorské projekty, psala knihy (nejen vzpomínek), a stále si ráda povídala s lidmi.

Ráda dávala rozhovory, takže v průběhu let jsem si s ní povídala nesčetněkrát. V tom posledním rozhovoru k jejím devadesátinám hodně vzpomínala na své dětství. „Vždycky jsme měla všetečné otázky, které jsem kladla hlavně svojí trpělivé babičce. Bylo mi asi pět let, když jsem se zeptala: Babičko, k čemu ten život je? Proč jsme tady? Co tu máme dělat? A ona odpověděla: Jsme tady pro druhé. Abychom je zachraňovali, pomáhali jim. Každý tvor má právo na život. A na tahle její slova si teď vzpomínám čím dál tím častěji. Mám pocit, že to dnes lidé nevědí. Mezi lidmi je spousta lží, sobectví, a málo radosti. A přitom je ten svět tak pěkně udělaný. Ale co je to platné, když si to lidi nedokážou užít, a radovat se z toho, že jsou na světě?“

Holčička, kterou pokřtili Libuše, se narodila 21. září roku 1923 v Náchodě. Většina lidí ji ovšem znaly jako Lubu nebo Lubku. Zájem o herectví i její talent se u ní projevovaly od útlého mládí. Studia herectví na Pražské konzervatoři absolvovala za druhé světové války, ukončila je v roce 1944. První divadelní zkušenosti zažila v divadelním Studiu při Národním divadle pod vedením Jindřicha Honzla. V roce 1948 se Luba Skořepová stala členkou Národního divadla, kde za šedesát let ztvárnila na šedesát rolí – mj. Ruměnu či Jenovéfu z Hadriána z Římsů, Věročku a Jelizavetu z Turgeněvova Měsíce na vsi, Haničku z Lucerny, Dorotku z Dona Juana, v mládí Rozárku a ve stáří stařenku Lízalovou v Maryši, Myšku v Kočičí hře, Vojnickou ve Strýčku Váňovi, Jiřinu ve Škole pro ženy a mnoho jiných. V době, kdy v Národním už měla jen menší role, začala novou kariéru v Městských divadlech pražských, především v Rokoku, kam ji pozval v roce 1995 tehdejší umělecký šéf Zdeněk Potužil. Zde prožila doslova divadelní comeback v rolích, které by nikdo nečekal – ať už jako Harpagon v Molierově Lakomci, jako Berta v Tajném deníku Adriana Krtka či Štětináč v Rychlých šípech, ale také jako Rebeka v Čarodějkách ze Salemu. Ve spolupráci s MDP pokračovala i v období dnešního vedení, a působila zde, dokud jí síly stačily. Z posledních deseti let připomeňme především její obdivuhodnou, dojemnou postavu cikánky Drany ve scénické legendě César a Drana, ale i Ruth v Marvinově pokoji, Satjavatí v Máhabháratě či Brendu v Holkách z kalendáře. Ještě před dvěma lety vymyslela talk-show pro seniory, Skořepinky na Cibulce, kde vystupovala společně s Alešem Cibulkou. Lubina nezdolná energie ji dovedla ke spoustě autorských projektů, které často hrála především v Divadle v Řeznické, postupně tu představila své one-.woman show: Kam jste ukryla svá křídla, paní Marie, Mydlibaba a ty druhé, či Pomluva, ale také v poetické vinárně Viola, kde představila Růžový keř či Tím končím, , tvá láska M.D. V posledních letech hrála rovněž v Divadle u Valšů. Luba Skořepová pracovala během své kariéry s režiséry takových jmen jako Alfréd Radok, Otomar Krejča, Jaromír Pleskot, Josef Hajda, Zbyněk Srba, Ivan Rajmont, Jan Grossman a další. V osmdesátých letech byla vyznamenána titulem Zasloužilá umělkyně, který ale po roce 1989 vrátila.
Luba Skořepová hojně spolupracovala s filmem, televizí a rozhlasem, kde vytvářela většinou menší, ale zapamatovatelné postavy. Rolí bylo několik stovek! Viděli jsme ji například v seriálech jako Chalupáři, Hříšní lidé města pražského, Klapzubova jedenáctka, Arabela, Šípková Růženka či Náměstíčko. Zahrála si i v mnoha českých filmech, např. role ve filmu Cesta z města byla napsána přímo pro ni, stejně jako v Náměstíčku role paní Plecité.
Skořepová ovšem nebyla jen herečkou, ale také pilnou spisovatelkou. Kromě autorských divadelních her napsala množství próz, mnohdy biograficky či duchovně laděných - například Tajemné síly přírody, Nejsem čarodějka, Herci a jejich hvězdy, Hadrová Ančka, Pomněnky i máta peprná, Jiskření, Nebe peklo ráj či O zvířatech a lidech a malých zázracích.

Luba Skořepová byla dvakrát vdaná - za svého hereckého kolegu Jiřího Pehra, a poté za spisovatele Pavla Hanuše. Kvůli úrazu, který utrpěla na konci války, však nemohla mít děti. Měla však spoustu přítel a svou přízeň i dárky rozdávala na všechny strany. Mnozí z nás mají od Luby kouzelný kamínek pro štěstí – byla kromě herečky a spisovatelky také bylinkářka a čarodějka. Vzpomínejme na ni s pochopením a láskou.

Rozhovor na Scena.cz: Luba Skořepová - život jako veliký dar zde.

26.12.2016 17:12:52 Jana Soprová | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje ...celý článek


Pořád jsem to já poprvé v Pardubicích

Eliška Lásková a Petra Janečková (Pořád jsem to já)

Východočeské divadlo uvádí novinku, hru Pořád jsem to já, kterou autorka Christine Mary Dunford napsala podle ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...