zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 32. týden

A. Cibulka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Když člověk přichází do let...
O stáří a o životě, převážně nevážně... (2009). Účinkují: A. Cibulka, N. Konvalinková, P. Janů, V. Postránecký, I. Holmerová, Z. Troška, J. Krampol, S. Nálepková, V. Hron, M. Rottrová, P. Bobek, K. Zich a další. Režie a scénář F. Polák. Kolik citátů, myšlenek a moudrostí bylo vysloveno na téma umění stárnout? Snad za všechny ten nejmoudřejší pronesl římský filozof Seneca: Život je dlouhý dost, když víš, jak ho prožít. Život měříme skutky, ne časem. Tento pořad si vzal do názvu prastarou píseň „Když člověk přichází do let, všechno ho začíná bolet“ a vtipný průvodce Aleš Cibulka postupně oslovuje herce, herečky a zpěváky, kteří hovoří o zkušenostech s přibývajícími léty. Zavítáme rovněž do televizní maskérny, kde dokáží nějaký ten rok stárnoucí hvězdě ubrat nebo naopak podle potřeb přidat. S nostalgií si vzpomeneme na dobu, kdy slušnost a elegance byly základní nutností společenského vystupování. Je to patrné ve scénce, kdy v parafrázi na proslulého Kristiána, původně s Adinou Mandlovou a Oldřichem Novým, vystupují Světlana Nálepková a imitátor Vladimír Hron.
Vysílání: 12.8., 22.40 hod., ČT1
Opakování: 19.8., ČT1

Úsměvy Borise Hybnera
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český mim, herec a režisér, který by v minulých dnech oslavil 75. výročí narození (2007). Režie P. Vantuch. Jaromír Hanzlík přivítá ve studiu předního představitele české pantomimy, herce, komika, režiséra a scenáristu Borise Hybnera (*5. 8. 1941 – †2. 4. 2016), který by v minulých dnech oslavil 75. výročí narození. Vyškovský rodák v roce 1964 začínal v pantomimickém souboru Ladislava Fialky. V roce 1966 založil se Ctiborem Turbou Pantomimu Alfréda Jarryho a v témže roce tento soubor zvítězil na prvním festivalu pantomimy v Litvínově. V roce 1978 založili soubor Gag a v roce 1990 založil v Praze stálou scénu Gag. Boris Hybner je jistě známý jak milovníkům divadla, tak i televizním a filmovým divákům. V osmdesátých letech slavil velký úspěch zejména v Nizozemí s trilogií Zahrada jménem Hollywood, kterou později zpracoval do podoby televizního seriálu Gagman - za něj získal Bronzovou růži z Montreux. Z filmové tvorby můžeme připomenout jeho malé, ale přesto výrazné role ve filmech Rozpuštěný a vypuštěný nebo Pupendo. Divadelní představení, televizní inscenace i filmovou tvorbu tohoto výrazného představitele pantomimické školy si připomeneme formou ukázek, jak je již v pořadu Úsměvy zvykem.
Vysílání: 14.8., 09.10 hod., ČT1, Boris Hybner – 75 let

V takový krásný společnosti
Vlastimil Brodský a jeho nejmilejší filmaři (2000). Režie J. Eisner. Přední český herec Vlastimil Brodský tentokrát zavzpomíná na své oblíbené filmové režiséry, se kterými se setkal během své herecké kariéry. V této souvislosti se zamyslí nad různými přístupy filmových režisérů k hercům a také ke zpracovávaným látkám. Opět diváky čeká poučné zamyšlení předního českého umělce, které oplývá životní zkušeností, nadhledem a také jemným humorem.
Vysílání: 08.8., 02.00 hod., ČT art
Opakování: 09.8., ČT art

Na plovárně s Barborou Hrzánovou a Radkem Holubem
Rozhovor Marka Ebena s populární manželskou hereckou dvojicí (2011). Režie J. Hojtaš. Moderátor Marek Eben dnes ve svém populárním pořadu přivítá dvě přední herecké osobnosti, Barboru Hrzánovou a Radka Holuba. Populární hereckou dvojici spojuje mimo výrazného hereckého talentu také manželský svazek. Můžete se těšit na milý rozhovor v uvolněné atmosféře, který se bude mimo jiné věnovat divadelnímu herectví, životním rolím a jedinečným setkáním s hereckými kolegy.
Vysílání: 10.8., 21.40 hod., ČT art

Králův kalich
Petr Haničinec v historickém příběhu ze života Jiřího z Poděbrad, posledního krále z českého rodu (1974). Dále hrají: D. Kolářová, V. Postránecký, Z. Buchvaldek, J. Kanyza, V. Švorc, J. Pleskot, F. Němec a další. Scénář M. Smetana. Kamera A. Nožička. Režie J. Matějovský. Hra M. Smetany zachycuje úsek ze života Jiřího z Poděbrad od korunovace po úmrtí (1458 - 1471) a vytváří tak portrét pozoruhodného panovníka, jehož jméno zářilo jako symbol české státnosti, jako symbol vítězného vojevůdce a rozvážného státníka; mohutné, složité a rozporuplné osobnosti uprostřed velmi dramatického patnáctého století. Třináct let samostatné vlády chtěl ze všech sil uhájit to, co vybojovalo husitství. Chtěl to uhájit i v době a v prostředí, které naopak hodlalo s husitstvím zúčtovat. Právě v této napjaté době vznikla Poděbradova myšlenka vytvořit spolek panovníků, kteří by konflikty řešili dohodami a smlouvami, a ne válkou. I jako otec přinesl oběť své milované zemi, když korunu českého krále nepředal svému synovi, ale polskému králi Vladislavovi... Hlavní roli českého panovníka ztělesnil Petr Haničinec.
Vysílání: 14.8., 22.15 hod., ČT art

1.8.2016 17:07:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...