zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 49. týden

Vladimír Menšík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Komici na jedničku - Vladimír Menšík
Vzpomínky na nenapodobitelného mistra zábavy a vypravěčského talentu (2012). Dveře do Muzea komiků otevírá Petr Nárožný. Dále účinkují: P. Menšík, J. Bohdalová, K. Fialová, I. Janžurová a V. Vorlíček. Scénář a režie A. Činčerová. Vladimír Menšík (1929–1988), rodák z Ivančic, se řadí k nejlepším českým hercům všech dob. Začínal v hudebním souboru Adolfa Pištěláka. Kvůli otci, který si nepřál, aby se stal hercem, vystudoval průmyslovku a pak nastoupil do brněnských strojíren. Divadlo jej však lákalo natolik, že se pokoušel dostat na brněnskou JAMU. Po jejím absolutoriu dostal místo ve Vesnickém divadle. Tam ho objevil Emil František Burian, který jej angažoval ve svém divadle. Tam mohl projevit svůj talent naplno. První filmovou roli ztvárnil ve snímku Velká příležitost, ale výrazněji na sebe upozornil v Radokově filmu Dědeček automobil.

Kvůli filmovému natáčení se ale dostal do konfliktu s E. F. Burianem a z jeho divadla odešel. Podepsal smlouvu s Filmovým studiem Barrandov. Následovala nekonečná řada filmů a seriálů, ve kterých exceloval. Vladimír Menšík miloval publikum a obecenstvo milovalo jeho. V televizi účinkoval v mnoha pořadech jako konferenciér, vypravěč a bavič. Byl k nezastavení. Vystupoval do posledních sil. Naposledy jsme ho mohli vidět v televizním pořadu Abeceda, kde jej Jitka Molavcová musela podepírat. Dva dny na to zemřel. Jeho kouzlo, jedinečnost a genialita zůstane navždy uložena na filmových, televizních a rozhlasových záznamech pro příští generace.
Vysílání: 01.12., 21.05 hod., ČT1

Václav Lohniský - Návraty
Herec, režisér a ředitel, Smrťák i Hujer, jenž by se letos dožil 95 let. Vzpomínají M. Lohniská, Z. Jiráková, M. Drahokoupilová, V. Tichánková, J. Skopeček, V. Jasný a další (2007). Režie K. Čtveráček. Vyhublý, s vysokým čelem a pronikavým pohledem, obdařený démonickým úsměvem, podlézavý, úskočný, velmi obratně se pohybující v temných zákoutích lidské duše. Tyto charakteristiky převažují, když chceme na základě filmových rolí vykreslit obraz Václava Lohniského. Na druhé straně ale národ český stále ve svém obecném slovníku používá některé fráze či gesta typické pro jeho figury z našich populárních komedií. Nejen 129 filmových rolí, ale i 105 divadelních režií – to je nejpřesnější účet Lohniského umění. Nabízí se otázka, jak velmi se ve svém soukromí podobal svým postavám. Co vlastně víme o tomto člověku? Mozaiku jeho charakteru, zálib i postojů skládají dcera Michaela Lohniská, Zora Jiráková, Radovan Lukavský, Vojtěch Jasný, Libuše Strachová, Jan Skopeček, Věra Tichánková, Jaromír Pleskot, Marie Drahokoupilová a další. Dokument zařazujeme u příležitosti jeho nedožitých 95. narozenin.
Vysílání: 05.12., 16.45 hod., ČT1
Opakování: 06.12., ČT1

22.11.2015 09:11:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...