zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Osmdesátka Jiřiny Bohdalové

Jiřina Bohdalová

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Herečka Jiřina Bohdalová se v těchto dnech dožívá osmdesátky. Její neuvěřitelná vitalita, neutuchající temperament, proměny jejího herectví, skvělý (tragi)komický talent, to jsou devizy, které provázejí celý její profesionální život. Ne náhodou se veškerá média předhánějí v uvádění pořadů k jejímu výročí. „Bohdalka“ je totiž naše. Jako symbol slávy a popularity byla využita i ve slavné Havlově hře Audience. Nicméně, navzdory tomuto obrazu to neměla vždycky snadné a o své místo na slunci musela bojovat.

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Její otec František Bohdal byl vyučeným truhlářem (v 50.letech byl vyslýchán StB a odsouzen na 15 let vězení, propuštěn byl po 6 letech). Na prvním uměleckých krocích Jřiny měla zásluha její matka, nadšená ochotnice. Nejen, že jí zapsala jako malou do baletní školy Niny Gordon-Mládkové, ale také do komparzu. Holčička se tak objevila v prvorepublikových filmech Pižla a Žižla a Madla zpívá Evropě. Po maturitě to vypadalo, že se dá na dráhu učitelky. Na DAMU se totiž dostala až na potřetí (samozřejmě tu svou roli hrály politické důvody). Studium pak přerušila i z rodinných důvodů, kdy se vdala a narodila se jí dcera Simona.

Na DAMU se však nakonec vrátila a zdárně ji ukončila absolventskou rolí v Josefíně V.Vančury.. Její kamarádka Jana Werichová ji tehdy doporučila svému otci. Dostala nabídku do divadla ABC. Tady ovšem zazářila až po připojení ABC k Městským divadlům pražským – excelovala zde především v titulní roli hry Idiotka M.Acharda. Inscenace se stala nejhranějším titulem své doby. Od roku 1967 se její domovskou scénou stalo Divadlo na Vinohradech, kde strávila 37 sezón (do roku 2004). Sehrála. tu desítky rolí jak v klasickém, tak moderním repertoáru.. Např. Erži Orbánovou v Kočičí hře, Líza v Pygmalionu, Frosina v Lakomci, Dorina v Tartuffovi, ale také Kláru v Domě na nebesích, kterou napsal Jiří Hubač právě pro ni. Mimochodem, Hubač se stal doslova jejím dvorním dramatikem (Generálka, ale také množství televizních rolí). Po odchodu z Vinohrad nabídl Jiřině Bohdalové hostování Jan Hrušínský v Divadle Na Jezerce, kde ji můžeme vidět v Láskách paní Katty a Paní plukovníkové.

Pokud jde o role filmové, nelze vyjmenovat desítky děl, ve kterých se objevila. Byly to role nejen jednoznačně komické, ale často výrazně tragikomické. Z období 60.let připomeňme alespoň hvězdnou trojici filmů - Dámu na kolejích, Světáci a nejslavnější – trezorový film K.Kachyni - Ucho.

Výraznou stopu zanechala Bohdalová na poli televizní zábavy, kde společně s Vladimírem Dvořákem léta tvořila unikátní dvojici v oblíbeném pořadu Televariété. Svůj nezaměnitelný hlas propůjčila mnoha kresleným postavičkám a je neodmyslitelně spojena především s postavami z večerníčků (Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníček, Malá čarodějnice).

Navzdory věku Jiřina Bohdalová zdaleka nekončí – objevuje se pravidelně v televizi (cyklus Z.Zelenky Ach, ty vraždy, či v roli průvodkyně pořadu Hobby naší doby). Představení na Jezerce, v nichž hraje, jsou dlouho dopředu beznadějně vyprodána. V letošním roce byla Jiřina Bohdalová oceněna Thalií za celoživotní dílo.

3.5.2011 00:05:03 JaSop | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. celý článek

další články...