zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cesta okolo světa za 80 dni na trase Zvolen-Zlín

Cesta okolo světa za 80 dni

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Potěšit mladé publikum přijelo Divadlo J. G. Tajovského ze Zvolena na zlínský festival původních repertoárových novinek Setkání 2010 Stretnutie (17. – 22. 5.). Po loňském úspěchu s komorním představením AMERIKA II. byli slovenští herci očekáváni s velkými nadějemi, které se podařilo beze zbytku naplnit.
Obdivuhodně pěvecky i pohybově vybavený soubor v hostující režii a choreografii Gustava Skály nastudoval originální muzikál s hudbou Zdeňka Bartáka na texty Petra Markova v překladu Daniela Heviera a kostýmech Kataríny Holkové.

Tvůrci se známou literární předlohou zacházeli hravě a svobodně. Na scéně zhmotnili autora, který působil jako vypravěč, který se v každé zastávce na cestě Philease Fogga a jeho přátel, převtěluje do jiné postavy. Těchto mnoha rolí, včetně připsaného partu Fogga seniora, se temperamentně a vynalézavě zhostil Radoslav Kuric. Jeho ženu, hrdinovu starostlivou a vnoučatchtivou Foggovu matku Lady Eleanor kultivovaně uchopila Svetlana Sarvašová, jejíž postava do života hlavního hrdiny uvrhne cirkusačku a šlechtičnu Jean Umberto, která v přestrojení za francouzského sluhu Passpartouta ve finále rafinovaně získá Foggovo srdce. V „kalhotkové roli“ se blýskla Vladena Škorvagová, nadaná mladá herečka se zastřeným hlasem, jenž by v klasickém pojetí těžko mohla hrát „první milovnici“.

Dobrodružný příběh v této divadelní úpravě koření nadsázka, anglicky suchý humor a sympatická odvaha vyzpívat své písně naplno. Snad jen hlavní záporná postava Inšpektora Fixe (Juraj Haviar) místy sklouzává do klišoidní charakteristiky své postavy. Atmosféru během představení vytváří vtipný multifunkční sbor pánů z Reformního klubu, námořníků, artistů, Indů, Číňanů, Indiánů, kovbojů, policistů, brahmánů a dalších potentátů. K tanci herci používají celé plochy minimálně zaplněné scény Štefana Hudáka, nad níž se vznáší obrazce z Verneových románů v čele s maketou cestovního balónu.

A co se nakonec stalo se zachráněnou indickou princeznou Audou alias Danou Karolovou? Otevřela si obchod s látkami…omamnými…

Zesoučasnění děje, který se odehrává roku 1872, kdy Anglii patřila největší kolonie na světě, dodává inscenaci živost a energii, která se okamžitě vrací v divácké odezvě, jenž byla, právě na dopoledním představení pro školy, zcela mimořádná.

21.6.2010 23:06:50 Doubravka Krautschneiderová | rubrika - Recenze

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

Zlatovláska: jevištní adaptaci obohacuje filmový střih

Šimon Obdržálek a Oldřich Kříž (Zlatovláska)

Hudební divadlo Karlín uvádí na Malé scéně klasickou pohádku Karla Jaromíra Erbena ZLATOVLÁSKA v úpravě Jana P ...celý článek


Nejbližší: přijmout změny vyžaduje odvahu

M. Dancingerová,  A. Rusevová, J. Burýšek a V. Zavadil

Činoherní klub Praha uvádí v české premiéře divadelní hru NEJBLIŽŠÍ amerického dramatika Joshuy Harmona. Tato ...celý článek


Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...