zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Jana Pohana

Herec Jan Pohan

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jan Pohan ztvárnil desítky filmových rolí, většinou vedlejších. Nejvíce se uplatnil v dabingu. Děti znají jeho příjemný hluboký hlas z australského seriálu Skippy, kde daboval správce národního parku, tatínka malého hlavního hrdiny. Dospělí si ho mohou pamatovat z kriminálek, kde namlouval komisaře Navarra či Matlocka.
Osud si s ním pohrál jako s málokým. Jan Pohan se původně jmenoval úplně jinak. Narodil se jako Kurt Jüstl (7. 12. 1930 v Karlových Varech), nejmladší dítě z poměrně rozvětvené rodiny. Jeho otec, obchodník, byl čistokrevný Němec, matka napůl Angličanka, napůl Češka. Rodina Jüstlů se v roce 1933 přestěhovala z Varů do Prahy. Pak se stala tragédie, o které tehdy tříletý Kurt dodnes mnoho neví. Tatínek zastřelil maminku a potom obrátil zbraň proti sobě. Zůstali po nich čtyři nezaopatření sirotci.

Bratr Bedřich nakonec vyrostl v Německu, protože se se svými pěstouny nevyhnul odsunu, sestra Markéta se dostala na Moravu a po válce, bohužel zemřela. Druhá sestra, Marie, dnes žije také v Německu. Nejmladší Kurt zůstal ve starém sirotčinci pod pražským Petřínem a v roce 1935 ho adoptoval podplukovník František Pohan.
Rodiče neměli na chlapce čas a Kurt přilnul k babičce, což byla asi jediná osoba v dětství, ke které si mohl vytvořit hlubší city...
Podplukovník František Pohan byl souzen říšským soudem v roce 1943 v Berlíně. Jako svědek u soudu stál voják v uniformě SS Fritz Jürstl. Byl to bratr Kurta - Jana Pohana, který se chtěl revanšovat za to, že Kurt (Jan Pohan) našel u podplukovníka v Praze nový domov. Stál na straně obhajoby a argumentoval tím, že se československý podplukovník ujal v Praze poloněmeckého dítěte. Podplukovník František Pohan dostal „pouze“ doživotní trest. A v návaznosti na soud v Berlíně bylo určeno toto: Když je mladý Pohan poloněmecké dítě, tak z něj uděláme celoněmecké! Třináctiletý chlapec putoval do dětského domova pro německé děti soustředěné z celého Německa. Tam mu nadávali do „českých sviní“, zatímco po válce, když se vrátil k adoptivním rodičům, mu byl vyčítán německý původ.
V roce 1945 se definitivně stal Janem Pohanem. Herec je vlastně dvěma postavami v jedné: Kurtem a o patnáct let mladším Janem.
Na vojně v Litoměřicích se Jan Pohan dostal k divadlu. "V civilu jsem napřed hrál ve Vesnickém divadle a v roce 1960 mě angažovali na Barrandov. Oženil se, narodil se mu syn. Manželství se ale po čase rozpadlo," vzpomíná herec.
Druhá manželka byla letuška a měli spolu dceru Kateřinu. Když byly holčičce tři roky, zabila se žena v letadle, které spadlo v Kanadě. Jan Pohan zůstal na výchovu dcery sám.
Jan Pohan se dnes přes všechny životní peripetie cítí docela šťastný, i když by asi byl někým úplně jiným, kdyby s ním osud tak nezamával.
Nejraději pobývá na své chalupě na Šumavě. V životě lituje nejvíce toho, že si nezahrál v divadle a nedostal hlavní role i v jiném oboru než je dabing.

Průvodcem jeho složitým životním příběhem je Aleš Cibulka. Vysílání: 25.9., 20.55 hod., ČT1, Opakování: 26.9., ČT1

20.9.2009 22:09:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m celý článek

další články...