zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní divadlo zahájí sezonu Eposem o Gilgamešovi

Dirigent Tomáš Netopil

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Dvěma velikánům české hudby vzdá hold Národní divadlo při slavnostním koncertu k zahájení své 127. sezony. Koncert 10. září, na kterém zazní díla Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka, bude zároveň uvedením Tomáše Netopila do funkce šéfdirigenta orchestru Národního divadla. Pod jeho taktovkou rozezní Zlatou kapličku Symfonie č. 8 G dur Antonína Dvořáka a Epos o Gilgamešovi, oratorium pro sóla, smíšený sbor a orchestr Bohuslava Martinů, kterým si připomeneme 50. výročí úmrtí tohoto klasika hudby 20. století. Toto výjimečné dílo Martinů přednesou sólisté opery Národního divadla sopranistka Eva Urbanová a tenorista Jaroslav Březina, dále hosté opery Národního divadla barytonista Aleš Jenis a basista Martin Gurbal'. Role recitátora byla svěřena Davidu Matáskovi. Účinkuje orchestr Národního divadla a sbor opery Národního divadla.

Epos o Gilgamešovi je dílo svým způsobem mimořádné v celé světové literatuře. Koncepce Bohuslava Martinů a jeho zpracování eposu z počátku babylonských dějin, této nejstarší dochované slovesné památky lidstva, je velmi osobitá, především tím, že skladatel tu využívá raně barokních synkretických forem. Epos o Gilgamešovi je stejně vzrušující a tajemný jako jeho prastará slovesná předloha. Skladatel věnoval několik let studiu filosofické podstaty díla. Vycházel z anglického překladu novoasyrské verze. Epos o Gilgamešovi byl dokončen v roce 1955 a věnován dirigentu Paulu Sacherovi a jeho ženě Maje, na jejíž popud dílo vzniklo. Premiéra o tři roky později v Basileji pod jeho vedením sklidila obrovský úspěch.

Dvořákova Symfonie č. 8 G dur z roku 1889 zazněla poprvé za skladatelova řízení 2. února 1890 v Rudolfinu shodou okolností právě v provedení orchestru Národního divadla. Symfonie bývá označována jako „Anglická“ s ohledem na jejího prvního vydavatele, anglickou firmu Novello, které Dvořák dílo přenechal po roztržce se svým dosavadním vydavatelem Simrockem. Typická dvořákovsky vřelá melodičnost a bujará rytmičnost Osmé symfonie jsou kontrastem k dramaticky vypjatému, existenciálnímu a tajemnému oratoriu Bohuslava Martinů.

S dirigentem Tomášem Netopilem se mohou návštěvníci Národního divadla v příští sezoně setkávat i při dalších příležitostech. V listopadu uvede nastudování koncertního provedení Salome Richarda Strausse. Na scénu Stavovského divadla se vrátí s Mozartovými operami La finta giardiniera - Zahradnice z lásky a Figarova svatba. Během sezony nastuduje Tomáš Netopil další Mozartovu operu Idomeneo ve spolupráci s režisérem Yoshi Oidou a Janáčkovu Káťu Kabanovou s legendárním režisérem Robertem Wilsonem.

10.8.2009 00:08:26 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Laterna fest 2024

The Umbilical Brothers (The Distraction)

Druhý ročník mezinárodního festivalu multižánrového divadla na Nove& ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...