zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 49. týden

Aznavour a jeho svět

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Muzikály Naruby
Velkolepá hudební show z pražské Lucerny, která připomene nejslavnější hity české i zahraniční muzikálové scény v netradičním podání. Účinkují: P. Ryšavý, J. Vágner a J. Kopečný. Režie J. Fronc (Premiéra). Muzikály jsou ve světě i u nás stále populárnější, kromě světové klasiky se můžeme pochlubit i množstvím původních děl, která u nás vznikla. Melodie písní jsou notoricky známé napříč generacemi. Zpěváci a herci Petr Ryšavý, Josef Vágner a Jan Kopečný spojili své síly a za doprovodu živé kapely představí muzikálové hity v nečekaném pojetí. Předvánoční koncert z pražské Lucerny připomene nejen songy z oblíbených muzikálů Kleopatra, Tři mušketýři, Jesus Christ Superstar, ale i písně předních českých interpretů Waldemara Matušky, Karla Gotta, Lucie Bílé a mnohých dalších.
Vysílání: 10.12., 21.20 hod., ČT1

Adventní koncerty České televize 2022
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován organizaci Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín. Účinkují: E. Janečková, P. Hradil, B. Kroužková, V. Horváth, L. Horváthová, K. Kněžíková, K. Englichová, J. Fišer, J. Ledecký, J. Svěcený, M. Laštovičková, Janáčkovo kvarteto, Bohemia SQ a sbor Kantiléna. Režie A. Rezek. Třetí Adventní koncert České televize vysílaný přímým přenosem z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován organizaci Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín. Vznikli v roce 1999 a kromě odborných služeb zaměřených na rodiny se zaměřili i na služby, které umožňují handicapovanému členu rodiny zachovat přirozený způsob života. Poskytují osobní asistenci, sociální rehabilitaci, svozovou službu, půjčovnu pomůcek a denní stacionář Vlaštovka, který se nachází již v naprosto nevyhovující budově. Mají novou budovu, probíhá zde rekonstrukce financovaná převážně z dotace IROP EU, ale tato nezisková organizace potřebuje sehnat peníze na spoluúčast, aby mohla projekt zdárně dokončit a s tím by jí mohli pomoci naši diváci.
Vysílání: 11.12., 17.30 hod., ČT1

Miroslav Vitouš – jazzová legenda
Strhující příběh světově proslulého českého kontrabasisty, jehož jazzová tvorba ovlivnila styl hry na kontrabas, a který dnes slaví 75. narozeniny (2017). Režie P. Kaňka. Kontrabasista Miroslav Vitouš (6. 12. 1947) vystudoval hudbu na Pražské konzervatoři. Přihlásil se na mezinárodní hudební soutěž ve Vídni, vyhrál v sekci kontrabasů a zajistil si tak stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Osud jej pak skutečně vedl na západ, kde realizoval vysněnou kariéru na jazzové scéně. Vitouš patří k hrstce českých jazzmanů, kteří se po emigraci nepřehlédnutelně prosadili ve světě. V roce 1970 založil spolu s Waynem Shorterem a Joem Zawinulem legendární fusion formaci Weather Report. Jeho hudební ambice se však začaly rozcházet s představami zbytku kapely, a tak se vydal vlastní cestou. Natočil celou řadu alb, na kterých hráli ti nejslavnější jazzoví hudebníci. Album Now He Sings, Now He Sobs, na kterém se s ním podíleli Chick Corea a Roy Haynes, se v roce 1999 dostalo do Grammy Hall of Fame Award. Dokumentární film Miroslav Vitouš – jazzová legenda se zaciluje na definování pevnějšího spojení hudebníka s českou kulturou, neboť je v zahraničí známější než doma. Využívá k tomu dokumentární materiál z koncertů v Güterslohu u Hannoveru, kde účinkoval koncem června 2016 na koncertě v cyklu prezentujícím jazzové legendy spolu se světově proslulými hudebníky (Aydin Esen klavír, Gary Campbell a Robert Bonisolo saxofony, Roberto Gatto bicí), kteří o osobnosti Miroslava také vypovídají. V České republice pak byla kamera 30. 4. 2017 přítomna na koncertě k Mezinárodnímu dni jazzu v Akropoli, který byl přenášen v přímém přenosu do řady evropských zemí. Pro dokumentární časosběrný film to byla příležitost zachytit výkony jazzové legendy s českými jazzmany Karlem Růžičkou a Lubošem Šrámkem. Do struktury scénáře vplynuly i části Vitoušova pódiového výkonu v brněnském Sonu, kde mu byl partnerem kytarista Rudy Linka. Výpovědi hudebníků (Chick Corea, Rudy Linka, Michal Pavlíček, Martin Kratochvíl, Alan Vitouš), znalce (Frank Kuznik) i hlavního hrdiny filmu stvořily mapu životních osudů jazzové legendy. Film respektuje požadavky životopisného filmu, i když neusiluje o lineárnost a doslovnost. Film zrcadlí Miroslavovu osobnost, její umělecký i duchovní rozměr a svým obsahem vystupuje z minulosti do přítomnosti, protože již nyní vyvolává ambivalentní pocity u samotného hrdiny filmu.
Vysílání: 06.12., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 09.12., ČT art

Doupě hitů (12/12)
Zpěvačka Anna K se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí muzikant a producent Pavel Bohatý. Režie V. Bělohradský (Premiéra). V současnosti patří Anna K mezi stálice tuzemského popu. Po třiceti letech na scéně stále tvoří hity a v jejích skladbách mimo jiné hostují i muzikanti z Bon Jovi. Jak si dnes vybírá písně? A jaké jsou příběhy jejích aktuálních hitů?
Vysílání: 09.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.12., ČT art., 14.12., ČT art

Příběhy písní: Diana Ross
Cesta nadějné americké zpěvačky k pozici superhvězdy vyobrazená pomocí tři světových hitů. Americký hudební dokument (Premiéra). Sen věnovat se zpěvu si americká zpěvačka Diana Ross plnila prakticky od dětství. Už na střední škole začala zpívat s dívčí kapelou The Supremes, která se postupně vypracovala mezi hlavní hvězdy Motown Records. A to i díky hitu Baby Love. S postupem času ale Diana Ross kapelu přerostla a odešla na sólovou dráhu. Její součástí byly i filmové role. Ta z filmu Mahogany z roku 1975 nepatřila mezi ty úspěšné, ale píseň Do You Know Where You´re Going To dobývala hitparády a vysloužila si i nominaci na Oscara. V osmdesátých letech spojila Diana Ross své síly s Barry Gibbem a jeho bratry. Bee Gees pro ni napsali píseň Chain Reaction, která v tom nejlepším navazovala na zpěvaččinu tvorbu z počátku kariéry. I dnes po více než šesti dekádách kariéry se zpěvačka udržuje mezi nejuznávanějšími umělci světa.
Vysílání: 09.12., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 10.12., ČT art., 14.12., ČT art

Status Quo: Pictures živě v Montreux
Největší hity britské kapely odehrané v roce 2009 během festivalu ve švýcarském městě na břehu Ženevského jezera. Britská rocková kapela Status Quo působí na koncertních podiích už celých šest desetiletí a patří ke skutečným stálicím rockové historie. Během své kariéry vydala přes třicet studiových alb. Naprostá většina z nich se Anglii probojovala v žebříčku do top ten, včetně toho posledního Backbone z roku 2019. Své umění předvedla kapela i na festivalu ve švýcarském Montreux v roce 2009. Ve vynikající formě hrající kapela tehdy odehrála své největší hity, jako In the Army Now, Down, Down, Whatever You Want nebo také Rockin' All Over The World, kterým skupina v roce 1985 zahájila nezapomenutelný koncert Live Aid.
Vysílání: 10.12., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 11.12., ČT art

Aznavour a jeho svět
Celý život natáčel vlastní kamerou sebe i vše kolem. Dnes tak máme nevšední příležitost poznat jak a z čeho se rodily jedny z nejkrásnějších šansonů. Unikátní francouzský dokument o velkém zpěvákovi s velkým srdcem (2019). Vypravěč Roman Duris. Režie Marc di Domenico. V roce 1948 dostává Charles Aznavour darem od Edith Piaf svou první kameru značky Paillard. Už ji nepustí z ruky. Až do roku 1982 s ní natočí hodiny a hodiny materiálu, který se stane základem pro jeho filmový deník. Aznavour filmuje život a žije to, co filmuje. Kamera ho doprovází, ať jde kamkoli. Natáčí na ni všechno. Životní peripetie, místa, kudy projíždí, přátele, lásky, problémy. Několik měsíců před svou smrtí začíná spolu s Marcem di Domenicem vybírat vhodné záběry. Chce z nich udělat film. Svůj film. Dokument je na jedné straně velmi intimní, na druhé vidíme velkou náruč otevřenou celému světu, tak jak se kdysi celý svět otevřel malému emigrantovi z Arménie. Potkává se slavnými osobnostmi své doby, zůstává svůj, věrný kořenům, lásce a životu. Vidíme, z čeho se zrodily jeho nejkrásnější, mnohdy tak bolestné šansony – přímo z jeho života. Aznavour a jeho svět je, řečeno současnou mluvou, jedna velká emoční, kulturní, tolerantní a především upřímná jízda naplněným životem.
Vysílání: 11.12., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 14.12., ČT art

28.11.2022 17:11:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 05 - rubriky

Archiv čísel

reklama

57 12

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 7. týden

Bára Basiková

Ikony Kamila Střihavky (6/10)
Bratři Matěj a Jan Homolovi ze skupiny Wohnout hosty v novém hudebním cyklu v ...celý článek


2 x Karel Gott

Karel Gott (Karel)

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článekČasopis 05 - sekce

OPERA/ TANEC

Gala Domu tanečního umění

Terpsichore

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vi celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Národní galerie Praha představuje výstavní plán

Staří mistři

Národní galerie Praha představuje výstavní plán na rok 2023, projekty zaměřené na rozvoj publika a významné me celý článek

další články...