zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 11. týden

Chris Rea v Basileji

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chris Rea v Basileji
Koncert britské kytarové legendy s nezaměnitelným hlasem na multižánrovém festivalu Baloise Session ve Švýcarsku v roce 2017. Chris Rea oslovuje své fanoušky nezaměnitelným hlasem a osobitým stylem hry na kytaru. Na počátku své kariéry prošel několika skupinami, ale v roce 1978 se vydal na sólovou dráhu. Debutové album Whatever Happened To Benny Santini vyslalo do světa hit Fool If You Think It's Over, který slavil úspěch i v USA. V dalších letech si rodák z Middlesborough připsal další hity, jako třeba I Can Hear Your Heartbeat nebo Josephine, ale průnik do světové hudební špičky znamenala až alba The Road To Hell a Auberge, která se vyšplhala na 1. místo hitparády ve Velké Británii. Na přelomu tisíciletí Rea překonal zákeřnou nemoc a po vyléčení se vrhnul na další nahrávání a koncertování. Další zdravotní problémy přibrzdily hudebníka v roce 2017, ale i po jejich překonání se vrátil na pódia. Během své kariéry Rea vydal přes dvě desítky alb a prodal na 30 milionů nosičů.
Vysílání: 12.3., 23.00 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (8/10)
Vladimír Mišík hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Vladimír Mišík je česká beatová legenda. Tento zpěvák, kytarista a textař je zakládající člen skupin The Matadors, Blue Effect a zakladatel rockové skupiny Etc... Přesto, že ukončil jakékoliv živé vystupování, je tento legendární umělec stále hudebně aktivní. V současnosti připravuje další, v pořadí třetí sólovou desku v posledních letech.
Vysílání: 15.3., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 16.3., ČT art., 19.3., ČT art

Kombo: Monkey Business v Lucerna Music Baru
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zákulisí. Patnáct let existence na hudební scéně oslavila superkapela Romana Holého Monkey Business v pražském Lucerna Music Baru. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2015). Účinkují: R. Holý, M. Ruppert, T. Graves, O. Brousek a další. Kamera Z. Kunc. Režie Š. Šafránek. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, navštívíme pražský legendární Lucerna Music Bar, jež slavil dvacáté narozeniny, a spolu s ním zde zároveň oslavila a bilancovala 15 let existence na hudební scéně funková formace Monkey Business. Zkušený hráč na klávesy, zpěvák, producent a skladatel Roman Holý se kolem sebe obklopil muzikanty ze začínajících kapel a vznikla de facto superskupina. A moderátory Johanu Matouškovou a Pavla Kučeru zajímalo, jak to její členové vnímají po těch letech, a kam se skupina posunula zvukově i tematicky? A na co všechno odkazuje jejich svébytná estetika, která prolíná řadu retro vlivů?
Vysílání: 15.3., 20.40 hod., ČT art

Texas, koncert v Arles 2019
Antické divadlo ve Francii se stalo netradičním místem koncertu uznávané skotské kapely. Skotská skupina Texas se zpěvačkou Sharleen Spiteri 19. července 2019 uspořádala jediný koncert tehdejšího turné ve Francii. A vybrala si k tomu naprosto jedinečnou arénu – antické divadlo v Arles. A právě kouzlo zvoleného místa byl důvod, proč kapela do svého itineráře zařadila i Francii. Nadšené publikum si mohlo vychutnat největší hity skupiny, které kapela nahrála během své více než třicetileté kariéry. Odezněly tak třeba sklady „In Our Lifetime“, „In Demand“, „I Don't Want a Lover“ nebo „Say What You Want“.
Vysílání: 15.3., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 16.3., ČT art

Rande s hvězdou II: New York Dolls
Divoká jízda s kapelou, která svou hudbou i stylem života formovala punkové hnutí. Příběh kapely New York Dolls je originální a vyzývavý zároveň. Svou ranou tvorbou a divokými koncerty na počátku sedmdesátých let pokládala základy punku. Postupně na ni navazovaly například kapely The Ramones, Sex Pistols nebo Blondie. Životní styl jednotlivých členů si ale vybral svou daň a kapela New York Dolls v roce 1976 po pětileté existenci ukončila svou působnost. Za přispění britského zpěváka Morrisseyho začala kapela v novém miléniu opět vystupovat a mohla tak v roce 2010 odehrát i zaznamenaný koncert v Chicagu. Následující rok už kapela definitivně ukončila svou existenci.
Vysílání: 15.3., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 19.3., ČT art

Alice Cooper na Wacken Open Air
Americká rocková legenda byla hostem na vyhlášeném festivalu v severním Německu v roce 2013. Alice Cooper patří díky svým propracovaným koncertům mezi umělce, jejichž vystoupení jsou hojně navštěvována. Nejinak tomu bylo i v roce 2013 během festivalu ve Wackenu, kam se sjel výkvět světové rockové a metalové scény. Společně s americkým rockerem vystoupili na festivalu například Rammstein, Deep Purple, Motörhead nebo Anthrax. Alice Cooper nabídl skvělou show, během které odehrál své hity jako Hello Hooray, House of Fire, No More Mr. Nice Guy nebo Hey Stoopid.
Vysílání: 16.3., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 19.3., ČT art

Ozzy Osbourne, na trůnu temnoty
Hlasitá hudba a nespoutaný životní styl učinily z britského muzikanta jednoho z průkopníků heavy metalu. Britský hudební dokument. Neúspěšná zločinecká kariéra a pobyt ve vězení podpořily sen mladého Johna Michaela Osbourna stát se rockovou hvězdou. Realita nakonec dost možná předčila i ty nejodvážnější představy rodáka z malé vesnice v hrabství Warwickshire, kterého dnes všichni znají pod přezdívkou Ozzy. Během déle než půl století dlouhé kariéry zažil divoké koncerty s kapelou Black Sabbath, úspěch festivalu Ozzfest, těžkou drogovou závislost, ale i televizní reality show na komerční hudební stanici mapující jeho rodinný život.
Vysílání: 16.3., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 21.3., ČT art

Grandsupertingltangl (7/14) - Škoda lásky, cikánko
Jiří Suchý uvádí cyklus dokumentující dějiny české písničky (1970). Dále účinkují K. Vacek a J. Vejvoda. Kamera V. Holomek. Scénář a režie I. Soeldner. Dechová hudba a lidovky jsou tématem sedmého dílu cyklu, který uvádí textař, spisovatel, dramatik a scenárista Jiří Suchý. Jak říká, v lidové a dechové hudbě jsme velmocí, a to také dokumentuje skladbami použitými ve starých českých filmech například o F. Kmochovi (To byl český muzikant), nebo i Formanovým Konkursem (jeho první částí, věnovanou dechovce Kdyby ty muziky nebyly) či Babetou J. Šlitra. J. Suchý navštíví doma v jeho bytě Karla Vacka, autora Cikánky, který se ovšem věnoval i hudbě populární, byl např. členem orchestru Melody Boys R. A. Dvorského. Dozvíme se, jak vznikl jeho nejslavnější šlágr Cikánka. V sále, kde zazněla poprvé i ve světě proslavená polka Škoda lásky, se setkává J. Suchý s jejím autorem Jaromírem Vejvodou, který nás seznámí s osudy písně od vzniku roku 1929 po rozšíření ve 2. světové válce.
Vysílání: 17.3., 20.15 hod., ČT art

11.3.2024 16:03:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Michael Žantovský na Malé scéně

Moderátor večera Michal Przebinda

Východočeské divadlo od roku 2018 obohacuje svůj repertoár o čtené poetické večery, které jsou uváděny obvykle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 11. týden

Svědkové času

Chettinadské paláce – kulturní dědictví Indie
Impozantní sídla s majestátní architekturou a vynikajíc celý článek

další články...