zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Slunce, seno, jahody: letní show s dobrou klimatizací

Slunce, seno, jahody (HdK)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Hudební divadlo Karlín uvedlo muzikál SLUNCE, SENO, JAHODY podle filmové komedie Zdeňka Trošky z roku 1983. Autorem divadelního scénáře, hudby a písňových textů je Ondřej G. Brzobohatý. Snaha adaptovat na divadelní prkna filmové předlohy je fenomén, který vládne české kotlině řadu let. Otázkou vždy zůstává proč? Je základním měřítkem přenést úspěch z kina do divadla? Vždyť každý druh tohoto umění disponuje jinými výrazovými prostředky. V případě muzikálu se jedná o novou hudbu a hlavně písňové texty…

Režisér Antonín Procházka, takřka domácí karlínský režijní matador, který umí dobře zacházet s prostorem, velmi dobře aranžuje zejména hromadné scény vesnické mládeže, kolchoznic, babiček, bab a babizen. V tom mu opravdu patří zasloužený potlesk. Ovšem práce s jednotlivými protagonisty: mladý Plánička, Bohuna, Vašek, Škopková, předseda družstva ad., tak tady se ve větší míře sázelo na imitaci filmových předloh.
Zejména Předseda JZD (Václav Vydra), Miluna (Kateřina Pechová) a mnozí další nedávají postavě nic svého. Prostě předseda ála Martin Zounar, Miluna Petra Pyšová, Blažena jako Veronika Kánská. Ve větší míře je svou Iva Pazderková coby Škopková. Možná je to i připsaným libretem, kdy autor ji povýšil snovou rovinu, kdy by se ráda stala zpěvačkou.
Mohli bychom pokračovat. Ondřej G. Brzobohatý si dobře poradil s divadelním časem, s redukcí postav. Vystihl zejména vulgarity na návsi. Velmi dobře nastínil postavu učitelky Hubičkové v podání Pavly Břínkové. Ta velmi osobitě interpretovala předpověď o počasí zlidovělým popěvkem. Zazářila s árií Měsíčku na nebi hlubokém. V pravdě ve velmi zdařilé úpravě, pravděpodobně pro potřeby inscenace transponováno do jiné tóniny. I tak sklidila obrovský úspěch publika.

Celkově se divák dočká kopie filmové verze, obohacené o divadelní prostředky. Na jevišti zurčí a bublá vesnická show (a ta je podle mě určená především pro městského diváka), místy jsem měl pocit že se jedná o dobově známou televizní show Ein Kessel Buntes. A to zejména ve zdařilé taneční parodii čtyř sólových výstupů krav. Pozorný divák ocení oživení králíků. A že nám paní Škopková stahuje kůže z břišní části pomocí nože, kdy každý zkušený ví, že tady se nůž nepoužívá, pouze při naříznutí kůže v partiích zadních běhů a oddělení ocasu, následně až zase u předních běhů, to už je jen malá absence odborného poradce… :-)

Celkově vyšel ve vztahu k divákům muzikál Slunce, seno a jahody na výbornou. Každý si odpočine, oživí si zlidovělé hlášky, přijde si na své při poslechu hudby a sólových výstupů. A dočká se i svatby Blaženy a Venci. A příjezd komise z kraje? To už sice nikomu nic neříká, ale máme tu další a další delegace poplatné době. Tak nemusíme litovat, že podobně jako film, tak tento muzikál neuvidíme v letním kině, ale v dobře klimatizovaném Hudebním divadle Karlín.

www.hdk.cz

20.6.2022 19:06:30 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Časopis 33 - sekce

DIVADLO

Divadelní zahrada 2022

Mikulášovy prázdniny (Spolek Kašpar)

V romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily, v současném sídle Českého rozhlasu Sever, na kopci ko celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo letos celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 34. týden

Poslední aristokratka

Svatební cesta do Jiljí
Adepti manželství, dříve než se rozhodnete, podrobte svůj vztah zatěžkávací zkoušce celý článek

další články...