zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 49. týden

Radim Hladík (Blue Effect a hosté)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Adventní koncerty České televize 2021
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován organizaci Kaňka z Tábora. Účinkují: E. Janečková, J. Potměšil, J. Peroutková, I. Bittová, sbor Babačka, Sbor a orchestr Cyrilometodějského gymnázia, Š. Policer, D. Šťastná, P. Svoboda, Collegium Instrumentale, P. Tylšar, Schola OP, T. Kučera, R. Zenkl, O. Kozák, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, F. Macek a Drei Engel. Režie A. Rezek. Třetí Adventní koncert České televize, vysílaný přímým přenosem z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován o.p.s. Kaňka z Tábora. Tato organizace vznikla v roce 2002 a pomáhá zdravotně a kombinovaně postiženým dětem a mládeži. Starají se o sto klientů a poskytují služby osobní asistence, denní stacionář, ranou péči, mateřskou a základní školu. Pro klienty s těžkým kombinovaným postižením potřebují rozšířit kapacitu denního stacionáře. Získali od města prostory a ty musí přebudovat na bezbariérové, dále potřebují zrekonstruovat sociální zařízení a zateplit budovu. V tom všem by jim mohli naši diváci pomoci.
Vysílání: 12.12., 17.30 hod., ČT1

Bigbít (14/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Bigbítové Brno a soulová Ostrava – Vulkán, Atlantis, Synkopy 61, Majestic, Flamingo, sourozenci Ulrychovi a Elefteriadu, M. Rottrová, H. Zagorová, V. Špinarová a další (1998). Režie Z. Tyc. Na Moravě a ve Slezsku vznikaly bigbítové kapely v nemenší míře, vycházely ale mnohdy z jiných zdrojů. Rozkvět beatu v Brně. Skupina Vulkán, sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, Martha a Tena Elefteriadu, Aleš Sigmund vyprávějí. Docházelo k výměnám v kapelách, příčinou býval rozkol silných individualit. P. Ulrych přešel ke skupině Atlantis, kde se setkal se Zdeňkem Klukou, H. Ulrychová zpívala s olomouckými Bluesmeny, vstoupila do Atlantis. Synkopy 61, a jejich hit Válka je vůl, ale i vícehlas a inspirace Beach Boys.
Ostravský bigbít hledal zdroje jinde, byl inspirován do velké míry hudbou Afroameričanů – "černou" muzikou, soulem, rhythm and blues. The Spies. Původní sestava Majestic, Marie Rottrová a Standa Hranický. Orchestr Ivo Pavlíka přinášel impulsy ze zahraničí. Flamingo Richarda Kovalčíka a změny interpretů – Petr Němec, Hana Zagorová, Věra Špinarová. Přestupy Rottrové k Flamingu a Špinarové k Majesticu. J. Urbánek, baskytarista z Flaminga komentuje tehdejší vývoj. Projekt Odyssea a fúze Atlantisu s Orchestrem G. Broma, nástup normalizace. V. Špinarová a hit Music box. Beatové kapely a jejich přerod v doprovodné kapely zpěváků. Kličkování před normalizací.
Vysílání: 08.12., 22.00 hod., ČT art

Pražský Big Band Milana Svobody
Koncert velkého jazzového orchestru uvádíme u příležitosti 70. narozenin jeho zakladatele M. Svobody (2015). Režie A. Rezek. V roce 2015 se ve velkém sále Městské knihovny v Praze uskutečnil zcela mimořádný koncert. Skladatel, klavírista a dirigent Milan Svoboda se svým Big Bandem oslavil čtyřicáté výročí založení orchestru, který se v sedmdesátých letech, pod původním názvem Pražský Big Band, stal skutečným zjevením československé hudební scény. PBB byl prvním a na dlouhou dobu jediným tělesem, které u nás prezentovalo ucelený koncept autorské tvorby svého zakladatele Milana Svobody, který se inspiroval tím nejmodernějším, co se v té době odehrávalo v žánru velkokapelového jazzu v zahraničí. Svobodovy kompozice jsou podloženy skladatelovým klasickým hudebním vzděláním, přitom však těží z jeho progresivního hudebního uvažování, dokonalé aranžérské představivosti a improvizační schopnosti. Charakteristický projev orchestru byl také vždy postaven na vynikajících instrumentalistech. I díky tomu získal Svoboda se svým orchestrem uznání minimálně na evropské jazzové scéně. Hlavní hvězdou slavnostního koncertu byl vedle dirigenta také špičkový americký saxofonista Bob Mintzer, kterého orchestr doprovodil v několika jeho autorských skladbách. Milan Svoboda, který oslaví 10. prosince 70. narozeniny, patří k naprosté špičce českých jazzmanů – ať už jako klavírista, skladatel nebo dirigent. Jeho umělecký záběr má navíc výrazný přesah do oblasti vážné hudby – je autorem množství divadelní a filmové hudby, varhanních skladeb i symfonických opusů.
Vysílání: 08.12., 23.05 hod., ČT art

Rolling Stone: Fenomenální časopis (6/6)
Kronika legendárního magazínu americké popkultury. Americký dokumentární cyklus. Příběh legendárního časopisu Rolling Stone je zároveň obrazem posledních 50 let. Šestidílný cyklus nesleduje jen podíl časopisu na utváření rockové hudby, ale celé kulturní i politické scény. Cenami ověnčení režiséři Alex Gibney a Blair Foster získali mnoho dosud nepublikovaných rozhovorů a nahrávek. Závěrečný díl cyklu odhalí skvělou práci magazínu při mapování vojenského působení americké armády v Afganistánu. Článek o generálovi McChrystalovi vedl až k jeho stažení z vojenské mise. V historii časopisu je ale i jedno velké fiasko. Článek o znásilnění na Virginské universitě byl vystavěn na vymyšleném svědectví. Pověst značky Rolling Stone tak utrpěla velké šrámy. Po legendárním pokrytí voleb v roce 1972 magazín úspěch zopakoval v roce 2016 během klání Donalda Trumpa a Hillary Clintonové.
Vysílání: 08.12., 23.55 hod., ČT art

Linka (9/10)
Filip Gondolán jako další host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již pátá série úspěšné hudební talk show opět zprostředkovává nevšední setkání nejen nad muzikou a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již pátá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou debatují nejen o muzice. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde hosté odpovídají na osobní otázky o životě. „Hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a mezi žánry není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ říká autor pořadu a český jazzový fenomén Rudy Linka.
Vysílání: 10.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 11.12., ČT art

Blue Effect a hosté
Koncert kytaristy Radima Hladíka z pražského Lucerna Music Baru uvádíme k výročí jeho nedožitých 75. narozenin (2007). Spoluúčinkují: V. Sodoma, L. Semelka, J. F. Obermayer, V. Mišík, O. Veselý a další. Režie M. Nešlehová. Když se řekne Blue Effect, jako byste téměř celou historii českých rockových skupin ukázali v jediné mikroreportáži. Na nejstarším obrázku by hrál patnáctiletý Radim Hladík na sólovou kytaru. To ještě se skupinou Komety. Potom Hladík obklopený Mišíkem a Sodomou; to už se ze skupiny Matadors stal Blue Effect. Jeden čas v něm zpívali i klávesisté Semelka a Olin Veselý. A Blue Effect, obnovený v r. 2004. Muzikanti nejméně o generaci mladší, všichni také připravení z hudebních škol. Především zpěvák Jan Křížek, baskytarista Wojttech, bubeník Václav Zima a klávesista Pavel Bohatý. Budete svědky koncertu, který se konal 26. března 2007 v Lucerna Music Baru. Někdy i s třemi klávesisty najednou, jindy opravdu jen mladí rockeři plus nestárnoucí Hladíkova melodická, zpěvná kytara. Uvidíme tedy nejen Vzpomínku na Matadors, ale především tvář Blue Effectu z roku 2007.
Vysílání: 12.12., 23.25 hod., ČT art

29.11.2021 18:11:23 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 3. týden

5P Luboše Pospíšila

Stodola Michala Tučného
Hudebně zábavný pořad s populárním zpěvákem, od jehož narození nedávno uplynulo 75 ...celý článek


Spirituál kvintet koncert v přírodě

Spirituál kvintet koncert v přírodě

Spirituál kvintet 2005
Koncert v přírodě a zároveň vzpomínkový, bilanční pořad známé české hudební skupiny, ...celý článek


Koncertní pocta Ivanu Královi

Ivan Král (Forever Král)

Forever Král: Koncertní pocta Ivanu Královi
Jedinečná koncertní pocta nejslavnějšímu českému rockerovi z pr ...celý článek


Kultovní punkový opus Derek Jarman

Derek Jarman – Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Hitmaker Karel Svoboda výročí

Karel Svoboda

Mefistův rytíř
Slavný skladatel a hitmaker Karel Svoboda, od jehož úmrtí právě dnes uplynulo 15 let, ve vzp ...celý článek


Hudební tipy 4. týden

Brian Johnson

Brian Johnson: Rock na cestě II (5/6)
Projížďka zpěváka AC/DC s Joem Walshem limuzínou po Los Angeles slibu ...celý článek


Pop-rockové pódium – INXS

Michael Hutchence  (INXS – Live Baby Live)

INXS – Live Baby Live
Londýnský koncert australské rockové kapely s charizmatickým zpěvákem Michaelem ...celý článek


Slavná alba - Rush

Rush na přebale alba Moving Pictures

Slavná alba: Rush – 2112 / Moving Pictures
Cesta za slávou legendární kanadské kapely orámovaná jejím ...celý článekČasopis 03 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Nominace na Českého lva 2021

Václav Neužil (Zátopek)

Český lev zná nominace za rok 2021, dnes výsledky hlasování zveřejnila Česká filmová a televizní akademie (ČFT celý článek

další články...