zvláštní poděkování
Volný.cz

Nadační fond rodu Kolowrat-Krakovských pomáhá české kultuře

M. Donutil,D. Kolowrat-Krakovská

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kolowrat-Krakovští vždy podporovali oblast vzdělávání a kultury, pomáhali lidem v tíživé sociální či zdravotní situaci. V mecenášské tradici pokračuje i současná generace starého šlechtického rodu. Potomci Františka Tomáše Kolowrat-Krakovského (1943–2004) Maximilian Alexander a Francesca Dominika spolu se svou matkou Dominikou v roce 2008 založili Nadační fond Kolowrátek.

Kolowrátek dlouhodobě finančně pomáhá nadějným divadelníkům, v rámci udílení Cen Alfréda Radoka, Centru Paraple a především multihandicapovaným dětem a jejich rodinám na cestě ke kvalitnějšímu životu. „Naše činnost se zaměřuje především na děti handicapované a mladé umělce, kteří potřebují pomoc k rozvinutí svého talentu, zároveň se snažíme motivovat děti k aktivnímu využití volného času. Máme velkou radost, když se výsledky dostaví a podaří se změnit konkrétní osudy k lepšímu. Proto jsme začali pořádat benefiční představení za účasti českých umělců světového jména, jejichž výtěžek podporuje projekty Kolowrátku,“ říká JUDr. Dominika Kolowrat-Krakovská.

Výmluvným příkladem aktivní podpory české kultury rodinou Kolowrat-Krakovských je pronájem Kolowratského paláce a přilehlé provozní budovy Národnímu divadlu za jednu korunu ročně na dobu dvaceti let. Letošní korunové „nájemné“ převzali z rukou ředitele ND Ondřeje Černého Dominika Kolowrat-Krakovská a její děti Maximilian Alexander a Francesca Dominika 1. dubna na scéně Stavovského divadla před slavnostním představením satirické komedie N. V. Gogola REVIZOR. Dominika Kolowrat-Krakovská při této příležitosti darovala Ondřeji Černému a členovi činohry ND Miroslavu Donutilovi unikátní Pamětní medaili vydanou k památce významného českého diplomata a národohospodáře, velkého mecenáše, vlastence a protifašistického bojovníka, hraběte Jindřicha Kolowrat-Krakovského. Právě památce hraběte Jindřicha, od jehož úmrtí v lednu uplynulo 15 let, bylo představení symbolicky věnováno. (Hrabě Jindřich Kolowrat-Krakovský pronajal Národnímu divadlu Kolowratský palác na Ovocném trhu v roce 1993 za 1 Kč ročně na dobu následujících dvaceti let, původní smlouva byla aktualizována v roce 2008.)

5.4.2011 00:04:54 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 02 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 02 - sekce

HUDBA

Plyšový maňásek Adolfeen má album

Adolfeen  a DJ Roxtar aka Dominik Turza

Za úspěšným objevem koronavirové doby stojí DJ Roxtar aka Dominik Turza. Ten si plyšového maňáska vybral jako celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

420PEOPLE tvoří a tančí i v online světě

Václav Kuneš (HP) - ORĪGĪ (420PEOPLE)

Soubor současného tance 420PEOPLE vstoupil do nového roku po exkluzivních premiérách hned několika svých novýc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 2. týden

Jméno růže

Zmizení pana Hirsche
Václav Voska jako komisař Mejzlík řeší záhadné zmizení obchodníka s koberci v televizn celý článek

další články...