zvláštní poděkování
Volný.cz

Nadační fond rodu Kolowrat-Krakovských pomáhá české kultuře

M. Donutil,D. Kolowrat-Krakovská

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kolowrat-Krakovští vždy podporovali oblast vzdělávání a kultury, pomáhali lidem v tíživé sociální či zdravotní situaci. V mecenášské tradici pokračuje i současná generace starého šlechtického rodu. Potomci Františka Tomáše Kolowrat-Krakovského (1943–2004) Maximilian Alexander a Francesca Dominika spolu se svou matkou Dominikou v roce 2008 založili Nadační fond Kolowrátek.

Kolowrátek dlouhodobě finančně pomáhá nadějným divadelníkům, v rámci udílení Cen Alfréda Radoka, Centru Paraple a především multihandicapovaným dětem a jejich rodinám na cestě ke kvalitnějšímu životu. „Naše činnost se zaměřuje především na děti handicapované a mladé umělce, kteří potřebují pomoc k rozvinutí svého talentu, zároveň se snažíme motivovat děti k aktivnímu využití volného času. Máme velkou radost, když se výsledky dostaví a podaří se změnit konkrétní osudy k lepšímu. Proto jsme začali pořádat benefiční představení za účasti českých umělců světového jména, jejichž výtěžek podporuje projekty Kolowrátku,“ říká JUDr. Dominika Kolowrat-Krakovská.

Výmluvným příkladem aktivní podpory české kultury rodinou Kolowrat-Krakovských je pronájem Kolowratského paláce a přilehlé provozní budovy Národnímu divadlu za jednu korunu ročně na dobu dvaceti let. Letošní korunové „nájemné“ převzali z rukou ředitele ND Ondřeje Černého Dominika Kolowrat-Krakovská a její děti Maximilian Alexander a Francesca Dominika 1. dubna na scéně Stavovského divadla před slavnostním představením satirické komedie N. V. Gogola REVIZOR. Dominika Kolowrat-Krakovská při této příležitosti darovala Ondřeji Černému a členovi činohry ND Miroslavu Donutilovi unikátní Pamětní medaili vydanou k památce významného českého diplomata a národohospodáře, velkého mecenáše, vlastence a protifašistického bojovníka, hraběte Jindřicha Kolowrat-Krakovského. Právě památce hraběte Jindřicha, od jehož úmrtí v lednu uplynulo 15 let, bylo představení symbolicky věnováno. (Hrabě Jindřich Kolowrat-Krakovský pronajal Národnímu divadlu Kolowratský palác na Ovocném trhu v roce 1993 za 1 Kč ročně na dobu následujících dvaceti let, původní smlouva byla aktualizována v roce 2008.)

5.4.2011 00:04:54 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 14 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Čtvrthrst (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Buďte s námi online!

Pavla Beretová a Magdaléna Borová

Aktuální situace ohledně koronavirové nákazy bohužel donutila soubor činohry opustit jeviště i zkušebny Národn ...celý článekČasopis 14 - sekce

HUDBA

Koncert Ahoj, Ostravo!

Jaromír Nohavica (Ahoj, Ostravo!)

Ahoj, Ostravo!
Jaromír Nohavica zpívá a provází koncertem, na kterém vystoupily hvězdy ostravské populární celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Klavírní recitál Tomáše Kača + Khamoro

My Home – klavírní recitál Tomáše Kača

My Home – klavírní recitál Tomáše Kača
Ukázněný rebel se vrací na pódium, kde před lety vzhlížel ke s celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Sandro Boticelli

Zatopené osudy: Švihov (2/13)
Největší přehrada ve střední Evropě. Co se ukrývá na dně vodní nádrže? Jaké o celý článek

další články...