zvláštní poděkování
Volný.cz

Jiří Menzel: Pro herce je hraní venku výlet

Jiří Menzel při zkoušce inscenace Mnoho povyku pro nic

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Už za pár dní vypuknou na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti. Pro letošní premiéru byl osloven režisér Jiří Menzel, který tu v roce 2009 připravil Veselé paničky windsorské (hrají se dodnes a mají na kontě přes sto tisíc návštěvníků). Menzel má ostatně s takovým typem produkcí mnohonásobnou zkušenost (několikrát režíroval např. open-air divadle v Českém Krumlově, ale také na nejrůznějších místech v zahraničí). O Shakespearově hře Mnoho povyku pro nic, kterou před časem režíroval v Krumlově, říká:
Komedie Mnoho povyku pro nic je letní hříčkou, večerním pohlazením o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu Je rozkošně ukecaná, nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším.

 • I když jste především filmový režisér, máte za sebou mnohonásobnou zkušenost divadelního inscenování, a to jak v kamenných divadlech, tak i na open-air scénách. Je to pro vás velký rozdíl?
  Je to hlavně rozdíl pro herce. Je to jistě namáhavější fyzicky, ale především proto, že se v tomto přirozeném prostředí velice odráží jakákoli nepřirozenost v hereckém projevu. Mám tu zkušenost, že právě při hraní venku jsou herci opravdovější. A taky je to zábavnější. Myslím, že hlavní rozdíl je v tom, že tady to herci hrají jen chvilku, což je samozřejmě jiné než když chodí do divadla jako do zaměstnání. Je to pro ně výlet. I když namáhavý a těžký, přece jen výlet. A to se mi líbí.
 • Znám vás také jako herce, a tak mi to nedá a zeptám se: Nelákalo vás zahrát si některou ze shakespearovských postav?
  Na to si netroufám. Vím, jaký jsem herec, a mám k hercům úctu, takže se mezi ně rozhodně nechci plést.
 • Letos je 450. výročí narození Williama Shakespeara. A neustále se diskutuje otázka, kdo to vlastně byl. Jaký je Váš názor?
  Myslím, že to je úplně jedno. Ty hry jsou tady, a ať to napsal ten nebo ten, je to úplně jedno. V tom ať se šťourají lidi, kteří to považujou za důležité. Ale pro mě je důležité to, že ty hry existují.
 • Stejně jako o identitě Shakespeara se hodně diskutuje také o jeho hrách. Například Mnoho povyku pro nic je sice řazeno do kategorie „komedie“, ale když se nad příběhem křivě obviněné nevěsty zamyslíme, je dost krutý. O čem je ta hra pro Vás?
  To nevím, to ať vám řekne ten, kdo představení uvidí. A zjistíte, že vám každý řekne něco jiného. Je blbost dělat inscenaci, aby byla o něčem. To bych o tom mohl napsat odborný článek. Ale mít nějakou hlavní ideu, je nesmysl. Já to tak nikdy nedělám.
 • Nabízíte tedy svou verzi, ať si to každý přebere, jak chce?
  To není žádné umění - je to příjemný večer pro diváky a pro herce. Ale jinak, co je komedie a co není – v tom bych se nešťoural. Pro mě je komedie i Hamlet.
 • 16.6.2014 19:06:05 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

  Časopis 43 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Noc pastýřů (MdB)

  Časopis 43 - sekce

  HUDBA

  Katie Melua oznamuje vydání svého nového alba

  Přebal alba

  Skladba Your Longing Is Gone” je doslova rekviem na blednoucí romantiku. Píseň krásně zaranžoval a vypro celý článek

  další články...

  OPERA/ TANEC

  Nově objevené Hobojové kvintety Josefa Myslivečka

  Doležalovo kvarteto na přebalu alba

  Jméno Josefa Myslivečka bývá nejčastěji spojováno s Mozartem, kterému byl Mysliveček po určitý čas vzorem a in celý článek

  další články...

  LITERATURA/UMĚNÍ

  Příběhy legend Karl Lagerfeld a Gene Kelly

  Karl Lagerfeld, osamělý král

  Karl Lagerfeld, osamělý král
  Světoobčan, jehož jedni milovali a druzí nenáviděli aneb portrét kultovní osob celý článek

  další články...