zvláštní poděkování
Volný.cz

Electra - průlet vesmírem v Experimentálním prostoru NoD

Electra

Vycházející hvězdy české umělecké scény se spojují v projektu, jehož tématem je vesmír. Ve čtvrtek 12. června uvede Experimentální prostor NoD tragikomický tanečně - audiovizuální projekt ELECTRA. Autorkou konceptu komponovaného večera je tanečnice Jana Vrána a na jeho tvorbě se dále podílí na příklad hudebník Lukáš Bayer, šperkařka Dana Bezděková, studio Lunchmeat nebo výtvarník Richard Loskot. Jevištní plochu tak vyplní tanec, zpěv, mluvené slovo, projekce, instalace, audio, vizuál i ticho.

Odkud jsme přišli? Jak vznikl vesmír? Co je to život? Existuje osud? Tyto a podobné otázky si kladou autoři projektu, jehož hlavním tématem je kosmos. Cílem představení je podle tvůrců prozkoumat to, co nemůžeme vidět, na co si nemůžeme sáhnout a na co neznáme odpověď. Středobodem programu je vesmírná bytost Electra. „Na počátku stál nápad ztvárnit bytost, která pochází z jiné galaxie. Bylo jisté, že využiji tanec, kostým a hudbu - cítila jsem ale potřebu představení rozšířit také o jiné žánry, a proto jsem přizvala další umělce. Každý z nás pracuje se sobě vlastním nástrojem, ať je to tělo, mluvené slovo, hudba nebo projekce. Všechny tyto složky se vedle sebe na jevišti nenásilně propojují," popisuje vznik konceptu představení jeho autorka, choreografka, tanečnice a performerka Jana Vrána.

V Electře se tak setkává hned několik dramatických prvků. Základ večera tvoří performance Jany Vrány a hudba Lukáše Bayera. Taneční choreografie nalézá inspiraci v přesných a jasných geometrických liniích, hudební doprovod je kombinací elektronického playbacku s živou hrou na baskytaru a modulací hlasu. Důležitou roli v performance hraje také futuristický kostým tanečnice od návrhářky Aleny Skupinové a technické šperky z dílny Dany Bezděkové. Působivou vizuální složku Electry doplňují instalace výtvarníka Richarda Loskota, nominovaného na Cenu Jindřicha Chalupeckého 2012 a 2014. Další součástí představení jsou videoprojekce Jana Hladila, člena skupiny Lunchmeat - ten na scéně vytvoří atmosférické struktury, meteority, trpasličí hvězdy i černé díry. S tragikomickou naučnou přednáškou o vesmíru vystoupí také herec, performer a režisér Jiří Císler alias Stephen Hawking.

Podoba komponovaného večera, která bude k vidění v divadelním sále Experimentálního prostoru NoD, vznikala s přestávkami v procesu tvorby dva roky. Přestože Electru v její kratší verzi bylo možné již několikrát spatřit, až v červnu bude podle autorů uveden její finální tvar. Ten se od předchozích představení liší především tím, že v rozmanitém industriálním prostoru se poprvé sejdou všechny umělecké složky pod jednou střechou.
„Vezmeme diváky na vesmírnou pouť, kde vládnou nové zákony, kde zrají čiré plody, kde designová móda a geometrická architektura vytváří scénu budoucnosti," zve na představení Vrána. „Pestrost programu zaručuje, že stejně jako ve vesmíru, ani tady nebude vnímán plynoucí čas."

Vstupenky na představení v ceně 150 Kč a 100 Kč pro studenty, seniory a držitele ZTP a ZTP/P je možné zakoupit již nyní prostřednictvím služby SMS Ticket. Lze využít i předprodej v Experimentálním prostoru NoD každý všední den od 16 do 20 hodin.

19.5.2014 16:05:15 DePe | rubrika - Zveme ...

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Zveme ...

Divadlo Aldente uvede Erbenův Zlatý kolovrat

Zlatý kolovrat

V Divadle Aldente se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handi ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Ellie Goulding - Brightest Blue

Přebal alba

Na albu najdete jak nedávno vydané singly, tak zbrusu nové písně, které ještě nebyla šance slyšet. Na desce sp celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: La traviata a Samson a Dalila

La traviata

G. Verdi: La traviata
Ve festivalovém operním představení z antického plenérového divadla ve francouzském O celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Bohoslužba a Cesty víry

Cesty víry: Pouť na svatou horu

Bohoslužba k uctění památky kněze Martina Středy
Přímý přenos pontifikální mše v den 375. výročí konce švéd celý článek

další články...