zvláštní poděkování
Volný.cz

Michael Cooney: Nájemníci

Nájemníci – J. Hejcman a Z. Trčálek (Zdroj: J. Karásek)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Slovácké divadlo Uherské Hradiště uvádí komedii Michaela Cooneyho NÁJEMNÍCI. Obyčejné ráno v rodině Erika (Jiří Hejcman) a Lindy (Klára Vojtková) Swanových – polibek na rozloučenou, nechápavý pohled manželky, udivené oči jejího protějšku, to všechno proložené záhadným telefonátem na sociální odbor. Jemný prolog banálního rytmu všedního dne…

První červené světlo, a schází již jen nápis „NATÁČÍ SE!“, pomyslně signalizuje příchod Normana Basseta (Zdeněk Trčálek) v županu s pohledem věrného psího miláčka. Do toho stále telefonující Erik Swan, někdo zvoní a … tak bychom mohli popsat například časový snímek rána v Pompejích. Překvapuje vás zvláštní paralela? Obáváte se, co bude dál? Pozastavujete se nad tímto časovým skokem? Zemětřesení? Lavina? Povodeň?

Sečtěte všechny katastrofy a vyjde vám z toho inscenace NÁJEMNÍCI. Režisér Zdeněk Dušek se protentokrát nemohl pustit do hledání druhých významů, náročných poselství, i když… Jeho režijní vedení je viditelné a prospěšné. Kočíroval rytmus a hlavně dynamiku ku prospěchu celé inscenace. Rádoby „laciný bulvární“ text příběhu by mohl svádět k improvizaci, ale potom chudák divák, jak by se vyznal ve jménech nebo jednotlivých storry.

Erik Swan vymyslel důmyslný systém, jak „vydělávat“ na sociálních dávkách a při namátkovém místním šetření se nestačí divit, co všechno vlastně způsobil. Jako aktér není sám. Do jeho blamáže se nechá zatáhnout Norman. Bájnou lhavost vtipně zahušťují další postavy jako Mr Jenkins (David Vaculík); Uncle George (Pavel Hromádka); Sally Chessington (Alžběta Kynclová); Dr. Chapman (Josef Kubáník); Mr Forbright (Kamil Pulec); Ms Cowper (Irena Vacková) a Miss Brenda Dixon (Jitka Josková).

Divák ocení nejen vtip vyvěrající z dobře načasovaných gagů, ale zejména souhru souboru. Na jevišti nejsou jednotlivé postavy v podání kolegů, ale parťáci. To zvláště platí o pánské části prověřené inscenací RYCHLÉ ŠÍPY, u nich je soudržnost hodně znát. Inscenace pak není o sólech, ale o sboru. To se projevuje i na energii smíchu u diváků. Musím konstatovat, že pohybovou složku má nejen inscenace, ale i hlediště. Soudím dle sebe. Zdeněk Trčálek popsal situaci: „Pěkně ses lámal v první řadě.“ A skutečně nejen já, ale celé auditorium. V čem tedy jít na inscenaci Nájemníci? Nejlepším dress codem bude úbor do tělocvičny. Bránice i další břišní svaly dostanou zabrat.

Souboru spolu s režisérem se povedla důstojná komedie, žádná laciná fraška. Držme palce a hlavně, přejeme Erikovi hodně úspěchů na sociálním úřadě.

Michael Cooney: Nájemníci
Překlad Rupert Dubský ; režie Zdeněk Dušek; scéna Jaroslav Máčal; kostýmy Kateřina Hájková; dramaturgie Iva Šulajová. Premiéra 8. června 2013.
Osoby a obsazení: Eric Swan (Jiří Hejcman); Linda Swan (Klára Vojtková); Norman Bassett (Zdeněk Trčálek); Mr Jenkins (David Vaculík); Uncle George (Pavel Hromádka); Sally Chessington (Alžběta Kynclová); Dr. Chapman (Josef Kubáník); Mr Forbright (Kamil Pulec); Ms Cowper (Irena Vacková); Miss Brenda Dixon (Andrea Nakládalová nebo Jitka Josková).
Psáno z reprízy 26. února 2015, Otrokovice.

2.3.2015 21:03:04 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mars (NdB)

Časopis 50 - sekce

HUDBA

Galileo se narodil v Krkonoších

Josef Vojtek a Janek Ledecký (Galileo)

Jeden z nejúspěšnějších českých muzikálů Galileo má svůj prvopočátek v krkonošském Špindlerově Mlýnu. Právě ta celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Salvador Dalí: Dvě tváře génia

Salvador Dalí: Dvě tváře génia
Génius, paranoik, exhibicionista, šprýmař, obchodník, mystik a hlavně velký celý článek

další články...