zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cherry Man - příliš mnoho řešení

Radúz Mácha, Vladimír Javorský (Cherry Man)

autor: Martin Špelda  

zvětšit obrázek

Soubor Činohry Národního divadla v Praze uvádí ve Stavovském divadle hru Ivana Vyrypajeva CHERRY MANN. Text vznikl na objednávku divadla. Autor předkládá text plný absurdity s odkazem na Čechovův Višňový sad, ale také na Havlovu absurdní dramatiku. Jeho text odkazuje na současné problémy světa. Divák se v daném pelmelu může lehce ztratit. Ve stylu stand-up comedy působí hasičská vsuvka, ale její inscenovaná trapnost přesahuje až do skutečné jevištní hluchoty.

Do svého domu se vrací americká dvojice Tom (Radúz Mácha) a Jerry (Pavlína Štorková). Odkaz na seriálovou dvojici je zde velmi prvoplánový. V domě žije černošský pár Suzanne a Daniel, kteří se o dům starají a opatrují ho. Do toho všeho zasahuje neidentifikovaný nonverbální průvodce - duch mrtvého dítěte, které tu představuje sexuální praktiky, v jiné části jistou nenažranost, pýchu a namyšlenost. Dům využívá také strýc Bernard (Vladimír Javorský). Ten se utápí ve výčitkách, že je Rus, a že může za všechna příkoří a hříchy světa.

Ocenit lze práci režisérky Kashi Jandáčkové, zejména její smysl pro stylizované herectví, které je citlivé vůči hlavní pětici herců Pavlíny Štorkové, Radúze Máchy, Vladimíra Javorského, Jindřišky Dudziakové a Šimona Krupy. Každý z nich podává skvělé výkony, zejména v dominantní scéně Jána Tereby.
Cherry man nabízí mnoho poloh, text je překombinovaný, plný odkazů a jinotajů. Určitě by inscenaci slušelo komornější prostředí než kaktusy americké prérie na horizontu a podobně.
Psáno z reprízy 31. 10. 2023

www.narodni-divadlo.cz

13.11.2023 17:11:35 JoMe | rubrika - Recenze