zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Činoherní klub - 2:22, strašidelná časová kombinace

V. Šanda, R. Widenková a M. Stehlíková (2:22 - duchařský...)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Činoherní klub Praha vstoupil do nové sezóny s českou premiérou inscenace 2:22 - DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH britského dramatika Dannyho Robinse. Ten má velkou oblibu v tajuplných a strašidelných příbězích, nejinak tomu je v případě této inscenace. Spolu s mladými manželi Samem (Václav Šanda) a Jenny (Romana Widenková) se ocitneme na kolaudačním večírku spolu s Lauren (Markéta Stehlíková) a Benem (Jan Hájek).

Nový dům ale v sobě skrývá něco tajemného, protože Jenny každý večer přesně ve 2:22 slyší kroky kolem postýlky jejich malé dcery. Její manžel Sam coby vědec zastává názor, že vše lze vysvětlit racionálně a pragmaticky.
Režisér Braňo Holíček plně obstál ve využití všech formálních hororových prvků, ať už jsou to různé zvuky, a věřte opravdu dokáží pocuchat nervovou soustavu. Vedle toho si výborně pohrává se světlem a v závěrečné scéně rozpoutá běsnění všech živlů - bouře, vichr, hromy a blesky.
Vedle toho nechává diváky nahlédnout do hlubin duší všech protagonistů. Odkrývá jejich slabosti. Pracuje s protiklady mezi Samem a Benen. Napětí mezi nimi ale vykrývá slušností a maloměšťáckou distinguovaností.
A jak obstáli herecké výkony? Václav Šanda je věrný a milující manžel, který se dokáže obětovat pro svou rodinu. Postupně ale dává najevo své uzurpátorství a hlavně svou samolibost. A to všechno dohromady dokáže vzbudit dostatečně silné antipatie. Jenny Romany Widenkové je starostlivá a pečující matka a manželka. Její ustrašenost a neustálé obavy stupňují napětí v hledišti.
Rovněž i druhá dvojice představuje protiklady. Lauren Markéty Stehlíkové je podobně samolibá jako Sam. Chvílemi ji můžeme podezírat, že má tajný poměr se Samem. Jan Hájek coby Ben je zkušený opravář a řemeslník. Z této pozice sleduje vše v domě. Jeho pomoc přichází vhod. Nakolik je zkušený a vyzná se v řemeslech, o to víc je tvrdý ve společenské konverzaci. Představuje typického slona v porcelánu.
Inscenace 2:22 - duchařský příběh vyústí v pointu, která se může být až laciná a dramaturgicky nedokonalá. Nezbývá než jít do divadla a vše se dozvědět na místě.

www.cinoherniklub.cz

25.9.2023 13:09:35 Josef Meszáros | rubrika - Recenze