zvláštní poděkování
Quantcom.cz

NdB nová sezóna 2023/24

Tisková konference Národního divadla Brno

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Brno se v minulé sezoně vrátilo k návštěvnosti běžné před pandemií koronaviru, včetně zájezdů přivítalo více než 250.000 diváků. Na vstupenkách divadlo utržilo 86,6 milionu korun, v předešlé sezoně to bylo 59 milionů.

NdB ČINOHRA 2023/2024
Milan Šotek, umělecký šéf Činohry NdB: Coby umělecký šéf Činohry NdB oslovuji Vás touto cestou již popáté. Rozhodujícími příležitostmi k tomu Vás oslovit jsou ovšem samotné činoherní premiéry. V příští sezoně jich bude hned devět. V Mahenově divadle se zpevní dva pilíře, o něž se opírá světová dramatika. Jsou jimi Shakespeare a Čechov. Hamleta a Tři sestry svým způsobem pojí „těžkosti rozhodování“. Schopnost volby ve zlomových okamžicích, tolik důležitou pro naše současné životy, kultivuje ze všech druhů umění nejlépe právě dramatické divadlo.

Dramatické ovšem nebývají jen tragédie. V kůži sluhy Truffaldina či ženicha Podkolesina, titulních postav jedněch z nejslavnějších komedií všech dob, by se jistě nechtěl ocitnout nikdo z nás, a přece se na Goldoniho Sluhu dvou pánů a Gogolovu „naprosto neuvěřitelnou“ Ženitbu budeme dívat s vrcholným potěšením! V divadle Reduta nepolevíme v uvádění českých a světových premiér: do tamních prostor „zavěsíme“ malbu zachycující soumračnou krajinu s kostelem. Na první pohled vcelku obligátní olej na plátně, kdyby nebyl podepsán „A. Hiller“. Nebo je to první „l“ ve skutečnosti „t“? Brilantní černou grotesku Noční krajina napsal Marius von Mayenburg pro svou domácí berlínskou Schaubühne a v NdB bude mít českou premiéru ani ne rok po premiéře světové. Dlouho za prvním uvedením v hamburské Thalii nebude zaostávat ani česká premiéra autorského textu pozoruhodné divadelnice Yeal Ronen (R)Evoluce, zpracovávající eseje předního myslitele současnosti Y. N. Harariho, a to kabaretní formou jakéhosi „netflixovského Black Mirror“ na divadle. A naopak dříve než kdekoliv jinde na světě uvede Činohra NdB původní českou hru Jaroslava Rudiše Krvavý měsíc, která vznikla přímo pro naše herce a která bude mít – jak inscenátoři anoncují – atmosféru filmů Jima Jarmusche. Pátá sezona liší se tak od těch předchozích nápadným dramaturgickým rozlišením jednotlivých budov na „Mahenku klasických titulů“ a „Redutu současných her“.
Ať už preferujete klasiku nebo nejnovější dramatiku, není snad třeba dodávat, že v obou domech půjde o současné činoherní divadlo.

NdB OPERA 2023/2024
Jiří Heřman, umělecký šéf souboru Janáčkovy opery NdB: Dvě následující sezony se budou nést v duchu oslav Roku české hudby 2024 a projektu Smetana200, jehož bude Janáčkova opera NdB jedním z hlavních partnerů. Svou pozornost ale věnujeme české hudbě celkově skrze nový pohled inscenátorů i skladatelů tak, aby byla pro diváky zábavnou a inspirující.
Dvořákův Jakobín je často prezentován jen jako idylický obrázek doby českého osvícenství, ale spolu s krásnou hudbou se v něm skrývá mnohem víc stále aktuálních témat. Vzhůru zpět do školních škamen spolu s režisérem Martinem Glaserem a dirigentem Jakubem Kleckerem, čeká nás humor i drama a hlavně šťastný konec. Na začátek adventu pak máme dárek pro naše malé diváky i celé jejich rodiny. Připravujeme pro ně speciální představení věnované Smetanově Prodané nevěstě, ale na pomoc jsme si přizvali z pražského Divadla Spejbla a Hurvínka slavné loutkové postavičky. Průvodci slavnou českou operou tak budou nejen Spejbl a Hurvínek, ale i Mánička s Žerykem. Tak uvidíme, komu tu nevěstu prodají.
Rok 2024 je rokem 200. výročí narození Bedřicha Smetany a Janáčkova opera NdB přispěje do projektu Smetana200 prostřednictvím nové inscenace opery Dalibor, která vznikne v koprodukci s Welsh National Opera v hudebním nastudování jejich šéfdirigenta Tomáše Hanuse a v režii velkého propagátora české opery ve světě Davida Pountneyho. Výjimečnými projekty Roku české hudby budou Dvořákova Rusalka, kterou poprvé v ČR nastuduje režisér David Radok v tvůrčím tandemu s šéfdirigentem Marko Ivanovićem a světová premiéra iniciovaná brněnským souborem jako další z řady objednávek nových operních děl. Námětem skladatelce Lubici Čekovské a libretistce Viktorii Knotkové byla novela Orlando slavné anglické spisovatelky Virginie Woolf. V soudní síni ožije drama hledání identity napříč stoletími v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Roberta Kružíka. V připravovaných projektech se představí vynikající sólisté, ať je to polský barytonista Tomasz Konieczny, Csilla Boross, Markéta Cukrová či izraelský kontratenor Mayan Licht. Mimořádným zážitkem bude jistě i účinkování Magdaleny Vašáryové v opeře Here I am, Orlando.
První polovina sezony bude také ve znamení návratů mimořádných inscenací, které sklidily obrovský divácký ohlas, Brittenova Petera Grimese v titulní roli s Joachimem Bäckströmem a Straussovy Salome, obojí v režii Davida Radoka.

V plném proudu příprav je i festival Janáček Brno, již 4. listopadu 2023 se můžete těšit na představení programu 9. ročníku v rámci slavnostního koncertu s mimořádnými hosty Josefem Špačkem a Kateřinou Kněžíkovou.
Cestu k opeře divákům bude i v letošní sezoně otvírat lektorka Eliška Pruch Dočkalová společně s dramaturgyní Patricií Částkovou prostřednictvím doprovodných programů. Janáčkova opera NdB přichází od letošní sezony také s novým vzdělávacím projektem, jehož cílem je v rámci jedné sezony spolupracovat intenzivněji se studenty hlavní partnerské školy Janáčkovy opery NdB. Tou se pro sezonu 2023/2024 stane brněnská Waldorfská škola. Do této sezony se také můžete těšit na pravidelné podcasty Valim do opery! s Borisem Klepalem a jeho hosty, které vám přiblíží nejen připravované premiéry, ale i poodhalí další zajímavosti.
Podívejme se na svět kolem sebe s hudbou, zkuste jí vystavit své srdce a sdílejte ji s námi. Oslavme Rok české hudby s radostí, Leoš Janáček bude mít 170. narozeniny, ta naša Bystróška 100 let od své premiéry a naše úspěšné Národní divadlo již 140. narozeniny. Přijďte mezi nás!

NdB BALET 2023/2024
Mário Radačovský umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský: Následující baletní sezona přinese na jeviště Janáčkova a Mahenova současnou baletní tvorbu i velká jména světové choreografie. Ne o každé generaci choreografů se dá říct, že by na dlouhá desetiletí ovládla celosvětový vývoj baletního umění. Přední jména generace přelomu tisíciletí, jejichž díla vám opět představíme, jsou tvůrci úchvatné a nepřekonatelné invence se zárukou atraktivity. Přinášíme vám další inscenace z tvorby světových legend, Nacha Duata a Jiřího Kyliána, a představíme také původní balet, jehož choreografii připravil ukrajinský choreograf Radu Poklitaru. Vše uvedeme ve společném večeru pod názvem Bdění. Jarní premiéra bude patřit opět původní tvorbě, tentokrát v celovečerní formě současného baletního divadla choreografa a uměleckého šéfa našeho souboru, Mária Radačovského, inspirovaného životem módní ikony Coco Chanel. Ústředním motivem uváděných titulů i nových kreací bude ženský osud v různých podobách, a tak velké interpretační příležitosti tato sezona poskytne především sólistkám našeho souboru. Jejich hrdinky budou bojovat o prosté lidské štěstí, slávu a úspěch, stejně jako o holý život tváří v tvář vlastním démonům.
Podzimní premiéra s názvem Bdění v Janáčkově divadle bude složena ze tří opusů. Jména jako Jiří Kylián a jeho Sleepless nebo Nacho Duato a jeho White Darkness jsou jasnou zárukou výjimečnosti tohoto večera. Mám ale velkou radost, že mé pozvání přijal i skvělý ukrajinský choreograf Radu Poklitaru, který vytvoří pro náš soubor zcela novou choreografii s názvem Waves. Druhá premiéra bude v Mahenově divadle a bude mojí novou choreografií a symbolickým ukončením druhého funkčního období ve funkci uměleckého šéfa baletu. Rozhodl jsem se pro celovečerní titul Coco Chanel inspirovaný životním příběhem dámy, která změnila navždy svět ženské módy a do té doby zažité standardy v oblékání.

Plánujeme také dvě zcela původní premiéry juniorského souboru NdB 2, který letos zahájí svou druhou sezonu. Na scéně divadla Reduta uvedeme v následující sezoně v podzimním a jarním termínu plánované premiéry komponovaných večerů Program 3, Program 4. Koncepce těchto večerů zůstane zachována z letošního roku, půjde vždy o původní choreografie vytvořené pro naše mladé tanečníky.
Na podzim nás čekají kromě premiéry Bdění další tři pro baletní soubor velmi významné události. Jednak je to první ročník galavečera věnovaného onkologicky nemocným pacientům Tancem pro život, dále druhý ročník festivalu současného profesionálního baletu Dance Brno a v neposlední řadě událost, která se nebude opakovat minimálně po několik desetiletí, konference Dance Forum. V prvních listopadových dnech se právě v Brně setkají umělečtí šéfové baletních souborů z celé Evropy. V divadle Reduta a v Janáčkově divadle budou společně rokovat o budoucnosti a fungování baletního provozu v evropských divadlech.

www.ndbrno.cz

18.9.2023 12:09:30 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

VČD přivítalo stotisícího diváka roku 2023

Gratulace jubilejnímu divákovi po představení

Než přišla pandemie covidu, Východočeské divadlo Pardubice pravidelně na podzim vítalo stotisícího diváka roku ...celý článek


Jihočeské divadlo - kulturní srdce jižních Čech

Ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek

Jihočeské divadlo se ve středu 22. listopadu prezentovalo v prostorách Českého centra ve Vídni. Hlavní myšlenk ...celý článekČasopis 49 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové

Tajemství života Boženy Němcové
Byla či nebyla rodově spřízněna se šlechtickým rodem Zaháňských? Otázka roz celý článek

další články...