zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 45. týden

Úsměvy Václava Lohniského
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového herce a divadelního režiséra, od jehož narození zanedlouho uplyne 100 let (1997). Režie P. Vantuch. Málokdo ví, že Václav Lohniský nebyl jen filmovým hercem, ale také divadelním režisérem, a navíc ještě ředitelem pražského Divadla S. K. Neumanna, kde vytvořil na šedesát inscenací. Z Lohniského typických rolí jmenujme například smrťáka v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959) nebo kolaborantského gymnaziálního profesora v dramatu Vyšší princip (1960). Významná byla jeho spolupráce s režisérem Vojtěchem Jasným, která vyvrcholila rolí předsedy JZD Zejvala ve snímku Všichni dobří rodáci (1968). Posledním výrazným vystoupením Václava Lohniského před kamerou byla role zloděje Fouska v seriálu Arabela (1980). Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto talentovaného herce, který se narodil před 100 lety.
Vysílání: 02.11., 14.30 hod., ČT1

Komici na jedničku - Jiřina Jirásková
Pozvání Petra Nárožného do Muzea komiků tentokrát přijala dáma, charakterní a temperamentní herečka se skvělým smyslem pro humor i jedinečnou noblesou (2011). Dále účinkují: I. Janžurová, A. Mihulová, M. Stropnický, M. Novotný a Z. Troška. Režie A. Sirotková. Jiřina Jirásková (*17. 2. 1931 – †7. 1. 2013) byla jednou z nejvýraznějších hereckých osobností českého divadla 20. století. Na své domovské scéně, Divadle Na Vinohradech, strávila přes 60 let a za tu dobu vytvořila celou plejádu dramatických i komediálních rolí. Nelze opomenout ani její filmové role, které jsou stejně nezapomenutelné, jako ty divadelní. Můžeme připomenout alespoň za některé komedie Zdeňka Podskalského Světáci a Ďábelské líbánky. Byla vynikající herečkou s obrovským komediálním talentem a skvělým smyslem pro humor, který se ve spojení s noblesou a elegancí prolínal jak jejími rolemi, tak i osobním životem.
Jiřina Jirásková přijala pozvání Petra Nárožného do jeho pomyslného Muzea komiků, takže budeme mít jedinečnou možnost připomenout si jak její největší role, tak poodkrýt i jejich pozadí.
Vysílání: 04.11., 23.20 hod., ČT1

Šimek a Sobota
V zábavném cyklu Zpátky se Sobotou nám Luděk Sobota uvede ty nejlepší scénky, které vytvořil ve dvojici s Miloslavem Šimkem (2012). Režie J. Wehrenberg. Luděk Sobota, rodák z pražského Žižkova, na přání rodičů vystudoval dopravní průmyslovku. Po jejím ukončení se dostal na DAMU. Začínal v Ústí nad Labem, nejprve v Domě kultury a poté dostal nabídku na spolupráci s Kladivadlem a později v liberecké Ypsilonce. Odtud pak přešel do pražského Semaforu (1973–1990). Tady po boku Miloslava Šimka a Petra Nárožného vycizeloval typ přitroublého hrdiny. Toto zúročil v mnoha komediích – „Jáchyme, hoď ho do stroje!", „Jen ho nechte, ať se bojí“, „Zítra to roztočíme, drahoušku...!“ a v mnoha dalších. Přestože se jeho hlavní parketou stala komika, bravurně zvládá i dramatické role.
Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel, se narodil v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Vystudoval Pedagogický institut a stal se učitelem. Na právnickou fakultu, kam se nejprve hlásil, nebyl přijat kvůli špatnému kádrovému profilu. Po maturitě proto pracoval v účtárně státního podniku Stavoinvest a poté jako skladník keramiky. Ve Spálené ulici v Praze založil klub Olympik. Tam vytvořil kabaret, do něhož přizval Jiřího Grossmanna, se kterým vytvořil nerozlučnou dvojici. Po Grossmannově smrti následovala pro Šimka tvůrčí odmlka. Ke kabaretu se ale vrátil a vytvořil dvojici s Luďkem Sobotou.
Vysílání: 05.11., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Josefa Vinkláře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je známý herec, který se narodil před 90 lety (1997). Režie P.Vantuch.
Josef Vinklář (*10. 11. 1930 – †18. 9. 2007) se nejvýrazněji zapsal do povědomí diváků jako ne příliš charakterní doktor Cvach z legendárního seriálu Nemocnice na kraji města, ale i ten byl zdrojem pousmání. Neméně slavný je i jeho detektiv Bouše z Hříšných lidí města pražského. Poprvé se objevil ve filmu jako jeden z mendíků, kteří si chodí vykoledovat jídlo v Nezbedném bakaláři (1946). Z komediálních filmů si připomeňme třeba Princeznu se zlatou hvězdou na čele, Strakonického dudáka, Anděla s ďáblem v těle a seriál Byl jednou jeden dům, v němž byl jedním z filmových otců Jaromíra Hanzlíka. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto skvělého herce, který se narodil před 90 lety.
Vysílání: 08.11., 08.10 hod., ČT1

29.10.2020 12:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Kenneth Branagh v titulní roli Jindřicha V.

Kenneth Branagh (Jindřich V.)

Jindřich V.
Strhující adaptace slavné Shakespearovy hry v režii Kennetha Branagha, který v ní zároveň ztvár ...celý článek


Divadelní tipy 50. týden

Úsměvy Věry Tichánkové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je herečka, které se narodila před 100 lety (2003). Režie ...celý článek


Příběhy slavných... Martin Růžek

Martin Růžek

Sešívaný
Hvězda Národního divadla i mnoha filmů a seriálů, slávista tělem i duší, který nás opustil před 25 ...celý článek


Životy slavných – Lenny

D. Hoffman (Lenny)

Lenny
Netradiční portrét kontroverzního baviče a kabaretiéra Lennyho Bruce (1925–1966). Americké živo ...celý článek


13. komnata Veroniky Žilkové

13. komnata Veroniky Žilkové

13. komnata Veroniky Žilkové
Jak se dokázala úspěšná herečka vyrovnat s traumatem bigotní katolické výchovy ...celý článek


Vlastimil Brodský - 100 let

Vlastimil Brodský (Bróďa)

Komici na jedničku - Vlastimil Brodský
Petr Nárožný vzpomíná na vynikajícího, ale v jádru velmi plachého he ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Jiří Sovák

Na kus řeči
Slavná matka, slavná dcera a neméně slavný moderátor – to je Jiřina Bohdalová a Simona St ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Mig 21 vydává dvojalbum Hity a rarity

Mig 21 v klipu Hej kámo!

Jedinečná a napříč generacemi oblíbená kapela Mig 21 vydává dvojalbum Hity a rarity. 2CD je sbírkou toho nejle celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dny Bohuslava Martinů se konají online

Petr Nouzovský

Z důvodu současných opatření proběhne interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů až v únorovém termínu. Změ celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Goyovy přízraky - umění a svatá inkvizice

J. Bardem (Goyovy přízraky)

Goyovy přízraky
Španělsko v době temna, umění a svatá inkvizice ve filmu Miloše Formana. Americko-španělsko celý článek

další články...