zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 26. týden

M. Šafránková (Robinsonka)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Muži v offsidu
Těžký život fotbalových fanoušků ve stále svěží komedii podle románu Karla Poláčka (1931). Hrají: H. Haas, J. Plachta, E. Fiala, T. Pištěk, J. Vanerová, J. Štěpničková, B. Kysílková, F. Kühne, E. Nollová a další. Scénář: J. Neuberg, F. Tichý a V. Rýpar. Kamera V. Vích. Režie S. Innemann. Stále svěží filmovou komedii Muži v offsidu natočil roku 1931 režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka. Sportovní veselohra tehdy byla – a vlastně na dlouhou dobu i zůstala – vcelku ojedinělým zjevem v české filmové dramaturgii, třebaže její zcela mimořádný úspěch u obecenstva přímo volal po rychlém následování. O tento úspěch (film běžel v pražských premiérových kinech celých 12 týdnů a měl i velmi pochvalné kritiky) se stejnou měrou zasloužila Poláčkova vtipná a oblíbená předloha a vynikající herecké výkony, jimž všem dominoval pan Načeradec znamenitého herce Huga Haase, který zde vytvořil svou první velkou filmovou roli. Jeho spoluhráči byli Jindřich Plachta v roli starého Habáska, Theodor Pištěk, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 125 let, jako pan Šefelín a v drobnější roli pana Hátle, zákazníka pana Habáska, Jaroslav Vojta. Méně výrazná je milenecká dvojice karikujícího Emana Fialy, který zemřel před 50 lety, a Jiřiny Štěpničkové, která zde vytvořila jednu ze svých prvních filmových rolí. Milovníci staré Prahy a sportovní fanoušci ocení dokumentární záběry z fotbalového stadionu na Letné, je zde zachycen i populární rozhlasový redaktor Josef Laufer.
Vysílání: 27.6., 14.55 hod., ČT1
Opakování: 28.6., ČT1

Konec velkých prázdnin (6/6) - Ztráty a nálezy
Závěrečná část televizního románu o dramatických útěcích za hranice komunistického Československa. Primáře Lindberga hrál I. Racek, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let (1996). Dále hrají: M. Dejdar, V. Cibulková, P. Zedníček, S. Laurinová, J. Dulava, T. Fischerová, B. Mišík, J. Vajda, M. Sládečková, M. Haasová, V. Vydra, I. Timková a další. Scénář P. Kohout a J. Mašínová. Kamera V. Holloš. Režie M. Luther. Uzavírají se osudy postav, jejichž důvody k emigraci byly různé a cesty ve svobodném světě neméně. Manželé Černiakovi (J. Vajda a M. Sládečková) se po zjištění, že v USA neuznávají diplomy z českých škol, vracejí zpátky do Československa. Vracejí se i s dcerou Magdou (M. Haasová), která prožije svou první skutečnou lásku s Tonem (B. Mišík). Klavíristka Lydie (T. Fischerová) konečně nachází uplatnění v oboru. Její přítel zahradník Václav (J. Dulava) byl ve své vlasti rozveden a nic už nebrání jeho nabídce k sňatku. Méně šťastné budou zřejmě osudy kouzelníka Pepy (P. Zedníček) a bývalé prodavačky Bobiny (S. Laurinová). Herec Milan Čech (M. Dejdar) odlétá do USA, zatímco jeho žena Dora (V. Cibulková) se vrací k německému příteli a do pevné náruče, nebo lépe, pevného sevření své matky (J. Frantová). A Tono si jde v noci zase zaplavat. Na samém začátku "televizního románu" P. Kohouta a J. Mašínové byl čin československých pohraničníků, kteří jim v roce 1975 zabránili v návratu domů. Nebýt tohoto faktu, neprožili by autoři zkušenost emigrace, nenapsali by toto dílo a neumožnili by nám vhled do jedné z nejkrajnějších lidských situací epochy železné opony. Osudy seriálových postav jsou tak trochu modelové, ale to jim neubírá na životnosti. Úděl emigranta, který musí opustit svou vlast a hledat ve světě své místo, zůstává v každé době těžký. Primáře Lindberga si v příběhu emigrantů zahrál I. Racek, od jehož narození nedávno uplynulo 90 let.
Vysílání: 27.6., 16.35 hod., ČT1

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt maminky. Filmová adaptace oblíbeného románu Marie Majerové z pera scenáristy a spisovatele Oty Hofmana (1974). Dále hrají: P. Kostka, J. Obermaierová, V. Dlouhý, od jehož úmrtí uplynulo 10 let, M. Horáková a další. Kamera J. Pávek. Režie K. Kachyňa. Je léto a čtrnáctiletá Blaženka Borová (M. Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné prázdniny na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Tatínek (P. Kostka), který si pro ni přijel, nese radostnou novinu – narodil se jí bráška Petřík. Jenže vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál: Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, táta pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blaženka přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat. Najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná a milá sousedka Tonička (J. Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku a pomáhá jí v domácnosti. I spolužák Jarda (V. Dlouhý, od jehož úmrtí uplynulo nedávno 10 let) si všimne, jak to Blažence sluší, a velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Měsíce ubíhají a je tu předvánoční čas, první bez maminky. Blaženka navíc velmi onemocní. Nakonec se ale vše v dobré obrátí.
Vysílání: 28.6., 16.30 hod., ČT1
Opakování: 29.6., ČT1

Sen – fragmenty ze života Záviše Kalandry
Kolážový portrét levicového intelektuála a výjimečného novináře, který dokázal před oběma totalitními systémy uhájit svou čest a od jehož popravy zítra uplyne 70 let (1994). Režie P. Kačírek. V těchto dnech si připomínáme 70 let od smrti významného meziválečného levicového intelektuála Záviše Kalandry (*10. 11. 1902 – †27. 6. 1950), jenž byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou k odnětí života. Sám během své novinářské praxe v průběhu 30. let obdobné inscenované procesy probíhající v Sovětském svazu neúprosně kritizoval, i když dlouhá léta předtím platil za předního redaktora komunistického tisku. S bolševizovanou stranou se ovšem rozešel a ocitl se vůči ní v opozici, ačkoliv původní ideály této ideologie nikdy neopustil. Stal se jedním z nejvýznamnějších představitelů trockismu v Československu, za což jej čekala perzekuce jak v období protektorátu, tak zejména po únoru 1948. Nevšední dokumentární koláž vytváří odvážné spoje mezi Kalandrovými výpověďmi před soudním tribunálem, jeho prvorepublikovou novinářskou tvorbou a obrazy z dávných dějin Čechů, které Kalandra jako historik zpochybňoval navzdory staleté národní tradici. Právě za pověstnou neústupnost z vlastního názoru musel zaplatit daň nejvyšší.
Vysílání: 26.6., 16.30 hod., ČT2

18.6.2020 12:06:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...