zvláštní poděkování
Volný.cz

Jeden svět jako zahájí oscarový dokument Citizenfour

Citizenfour

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Od 2. do 11. března probíhá v Praze a poté ve 33 městech naší republiky sedmnáctý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT. Festivalu Jeden svět se podařilo získat film Citizenfour o whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi. Ten si právě odnesl Oscara 2015 za nejlepší dokument. Snímek uvidí úplně poprvé publikum v pražských kinech už 6. března.
Režisérka Laura Poitras natáčela společně s novináři z anglického deníku The Guardian exkluzivní rozhovory s Edwardem Snowdenem, bývalým analytikem Americké bezpečnostní agentury (NSA), ještě předtím než jeho jméno zaplnilo titulky světových médií. Film Citizenfour je nejen jedinečným svědectvím o tom, jak NSA shromažďovala soukromá data z elektronické komunikace stovek milionů lidí, ale také osobní výpovědí Snowdena. Ten si dobře uvědomoval důsledky zveřejnění přísně tajných dokumentů.

Získat unikátní snímek pro české publikum nebylo vůbec jednoduché. „Poprvé jsem Citizenfour viděla na festivalu DOK Leipzig, kde měl světovou premiéru. Byl to nezapomenutelný zážitek. Následovaly týdny vyjednávání s distribuční společností. Téměř na poslední chvíli jsme se dohodli, a tak festival Jeden svět přiveze oscarový dokument do Prahy,“ říká dramaturgyně programu Eva Rybková.
Film Citizenfour upozorňuje na to, že existují hranice mezi svobodou a bezpečím na internetu. I proto Jeden svět v neděli 8. března po projekci ve Francouzském institutu pořádá panelovou debatu Internet jako propustka do soukromí. Účast potvrdil Jan Kolouch z Policejní akademie, odborník na oblast kybernetické bezpečnosti Tomáš Flídr a Lukáš Černohorský z České pirátské strany.
V letošních nominacích na Oscara byl i dokumentární film Virunga režiséra Orlanda von Einsiedela, který v české premiéře uvede Jeden svět ve čtvrtek 5. března. Dokumentaristům se podařilo natočit napínavý „docuthriller“ o národním parku Virunga v DR Kongo, kde žijí poslední kriticky ohrožené gorily horské. Park ale obklopují vojenské základny a ještě se tu chystá těžit ropu britská firma. Výkonným producentem filmu byl Leonadro DiCaprio.

Vysoká očekávání v letošním klání o Oscary měly i další dva dokumenty z Jednoho světa. Oceňovaný film Noční hosté uvádí festival v kategori Panorama. Dokument Zázračné dítě internetu – příběh Aarona Schwartze přijede do Prahy představit jeho režisér Brian Knappenbergerr, který se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá internetovým aktivismem.
Jeden svět zařadil do programu další filmy, jež kritizují demokratické státy. Příkladem je dokument Dron o tom, jak masivní nasazení bezpilotních letounů v americké armádě v poslední dekádě zásadním způsobem změnilo životy obyčejných lidí v Pákistánu nebo Válka lží šokující tím, že nepravdivé svědectví jediného člověka posloužilo jako důkaz k rozpoutání války v Iráku.
Nový úhel pohledu nabízí také zahajovací film 17. ročníku Jednoho světa Bojovníci ze severu. Filmař Søren Steen Jespersen v něm totiž vysvětluje, proč má druhá generace somálských přistěhovalců v Dánsku potřebu přidávat se k radikálnímu hnutí aš-Šabáb. „Ve filmu sledujeme fascinující příběhy několika mladíků, kteří se přidali k islámským radikálům. Překvapivě se jedná o úplně obyčejné kluky, kteří se ocitli na okraji dánské společnosti. Pocity méněcennosti je přiměly k tomu odjet do Somál ska a vzít do ruky zbraň. Jeden protagonista z filmu brzy zjišťuje, že to byl životní přešlap,“ říká ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. Režisér Søren Steen Jespersen, který přijede uvést svůj film do Prahy, dodává: „Podařilo se nám zbořit stereotyp, že jsou všichni islámští bojovníci monstry plnými nenávisti. Nejsou. Jsou to mladí zranitelní lidé, kteří mají podobné touhy a trápení jako všichni ostatní. Sami nám říkali: hledáte monstra, ale nacházíte lidské bytosti.“

Do Havní soutěže mimo zahajovací film patří také fascinující dokument Podoba ticha o genocidě v Indonésii, jímž režisér Joshua Oppenheimer volně navázal na svůj vítězný film Jednoho světa 2013 Způsob zabíjení. Producentka nového snímku Signe Byrge Sørensen českému publiku osvětlí detaily kampaně, která otevřela tabuizované téma přímo v Indonésii. Týmu se podařilo i přes nevoli úřadů promítat na mnoha místech v zemi film o hrůzné minulosti, o níž se jinak mlčí.
Jeden svět sleduje moderní trendy v dokumentární tvorbě, a nezůstane proto jen u „běžných“ filmů. Zaměří se více na cross-mediální projkety -interaktivní webové dokumenty, které využívají prvky počítačových her a nové způsoby vyprávění. Ve speciálně upravených prostorách Novoměstské radnice v Praze proto vznikne festivalové centrum cross-kino Neustadt. Tam si zájemci budou moci vyzkoušet vybrané cross-mediální projekty – například Last Hijack je o somálských pirátech. Součást programu budou workshopy, přednášky a debaty pořádané ve spolupráci s IDF s celebritami ze světa filmu a nových médií, jako je William Uricchio ze slavné americké univerzity MI. Kromě toho se letos festival více soustřeďuje na dokumenty, které doprovází kampaň, a mají tak potenciál řešit konkrétní problémy. Například Andrea Culková, autorka českého snímku Cukr blog, chce zase přesvědčit publikum o škodlivosti rafinovaného cukru a síle cukerné lobby.
Součástí sedmnáctého ročníku budou také panelové debaty za účasti nejen režisérů ale i ministrů. Svou účast již přislíbil Lubomír Zaorálek ministr zahraničí. Na programu je vedle toho celá řada dalších akcí jako např. koncerty, workshopy atd. a v rámci projektu Jeden svět na školách uvidí některé filmy i žáci základních a středních škol.

2.3.2015 08:03:08 Helena Kozlová | rubrika - Festivaly