zvláštní poděkování
Volný.cz

Letní filmová škola opět ožije filmem!

Letní filmová škola 2017

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní filmová škola se pomalu, ale jistě blíží. Proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti, na přelomu července a srpna – od 28. července do 6. srpna 2017. Bohatý program se letos mimo jiné intenzivně zaměří na Švédsko.Fokus, se zaměřuje na národní kinematografii vybraného státu. V rámci 43. ročníku si dramaturgický tým festivalu připravil pro filmové nadšence i laiky skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii.

„Na Švédsko jsme se těšili roky, protože jeho kinematografie je neuvěřitelně bohatá a zajímavá, jak historicky, tak i v současnosti,“ říká programová ředitelka Iva Hejlíčková, která se svým dramaturgickým týmem festival připravuje.
„Mě osobně baví přirovnat švédský film ke švédskému stolu“, dodává hlavní dramaturg Jan Jílek. „Je to soubor malých delikates, ze kterého si dokáže vybrat každý a zároveň se nikdo nedokáže přejíst“, komentuje s úsměvem.
V rámci letošního Fokusu budou představeny např. švédský němý film, žánrový suterén švédské kinematografie, fenomén severské krimi, koncepce tamního sociálního státu „folkhemmet“ i švédská současnost v kontextu imigrační krize. V dané souvislosti přivítá LFŠ řadu zajímavých švédských hostů:
Jan Holmberg je přední švédský filmový historik, který bude na letošní LFŠ prezentovat sérii přednášek o historii švédského filmu. V průběhu čtyř setkání budou diváci provedeni barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku.
Erik Hedling je profesorem filmových studií na slavné švédské univerzitě v Lundu, kde se specializuje na historii švédské kinematografie. Konkrétně se zabývá vztahem švédského filmu a společnosti ze sociálního a politického hlediska. Proto pro letošní ročník připravil výběr filmů mapujících vývoj švédského sociálního státu s akcentem na současnou geopolitickou atmosféru.
Dalším hostem bude švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh. V devadesátých letech minulého století patřil Saleh mezi nejslavnější graffiti umělce, ale proslul především jako tvůrce videoklipů pro indie popovou královnu Lykke Li. Debutoval animovanou autorskou sci-fi Metropia a jeho poslední film Incident v Nile Hiltonu vyhrál Velkou cenu poroty na letošním festivalu Sundance. V Hradišti představí Tarik Saleh svou kompletní retrospektivu.
Pokud je tato představa až k nesnesení svůdná, pak hlad po švédské kinematografii lze (zejména v případě rodičů malých i větších dětí) ukojit už na počátku léta, 26. května až 3. června 2017, na MFF ve Zlíně, který se bude věnovat švédské tvorbě pro děti a mládež.

Ve středu 17. května vpodvečer bude spuštěn zbrusu nový, uživatelsky přívětivý web www.lfs.cz. Další velkou novinkou je nový akreditační systém, který bude umožňovat i platby online. Všechny kontakty z předchozího systému zůstávají, nikdo se tedy nemusí bát opětovné zdlouhavé registrace. A všechny zkušené návštěvníky i nováčky bezpochyby potěší také informace, že od letošního roku si každý účastník může zakoupit akreditaci na libovolný počet dnů, přičemž do 30. června jsou akreditace na 7, 8 a 9 dnů v nabídce za sníženou cenu 1450 Kč. Tolik bude v červenci stát akreditace šestidenní. Další slevu na akreditaci mohou uplatnit studenti, senioři i členové filmových klubů. Letos vycházíme vstříc i všem těm, kteří by rádi zhlédli jen jedno či dvě představení za den a akreditace na několik dnů by se jim tak nevyplatila. V prodeji budou balíčky 5, resp. 10 vstupenek na libovolná představení. Balíčku mohou využít i skupinky přátel či příbuzných, kteří by si spolu rádi zašli třeba jen na jedno „filmovkové“ představení.

22.5.2017 17:05:53 Redakce | rubrika - Festivaly