zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ještě jednou Velká Morava

sv. Cyril a Metoděj na Velhradě

autor: Scena.cz   

zvětšit obrázek

Přestože ve výstavní společnosti je v souvislosti s blížícím se výročím nejsilněji slyšet jméno Jana Husa, stále ještě doznívají vzpomínky na oslavy výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Do konce příštího týdne probíhá putovní mezinárodní výstava Velká Morava a počátky křesťanství v Císařské konírně Pražského hradu.

Výstava, na níž se podílejí moravské i slovenské instituce, přináší jak známá díla z více než půl stoleté velkomoravské výstavní historie, tak poslední a ještě nevystavované exponáty. Každý sám za sebe je dokladem vysoké úrovně velkomoravské civilizace čerpající z antických tradic i z kultury svých předchůdců a blízkých i vzdálenějších sousedů. Nemenší pozornost si zaslouží způsob, jakým jsou tyto objekty prezentovány. Moravští muzejnící zde opět ukazují, že jdou s dobou.

V černých panelech prolomené vitríny, kde na bílém podkladě vyniknou i detaily nádherných šperků a předmětů denní potřeby, pro přiblížení jsou u některých lupy, a tak je možné obdivovat okem ne zcela patrné drobnosti a um zlatníků a dalších řemeslníků. Vedle dobře čitelné popisky i s náčrtem objektu, aby nedošlo k záměně. Velmi působivé je zavěšení početných záušnic, náušnic, gombíků a podobných ozdob do skleněných nasvícených válců. Modely ženských hlav s čelenkami předvádějí, jak se tyto klenoty nosily, modely rukou s navlečenými prsteny přesvědčují, že ani dnes nevyšly tyto tvary z módy. Obrazy ženských a mužských postav v dobovém oblečení ve vší nádheře prezentují velkomoravskou elitu jako skutečné aristokraty a nikoliv tak jak bývá zvykem jako prosté venkovany v hrubých oděvech, na nichž se sem tam zablýskne něco drahocenného. Zajímavými se v této instalaci stávají i jinak obligátní ale nepříliš atraktivní záležitosti - fragmenty zdiva, části malovaných omítek, střešní tašky, jezdecké vybavení, zbraně, pracovní nástroje i keramika. Jsou zde přehledné mapy, vysvětlující stručné ale obsažné texty, modely staveb, obrazovky, kde běží smyčky o historii, o architektuře nebo o výrobě šperků. V doln& iacute;m patře se mohou děti i dospělí v komiksové sérii poučit, jak pracují archeologové a jak se zachází s nálezy. Ke každému letáčku o výstavě, který obdrží návštěvník ke vstupence, je připojen i plíšek, z něhož si lze vlastnoručně vyrazit solid byzantského císaře Michala III.– proslulou minci z nálezu v Mikulčicích. I když jen ve „stříbrné“ verzi, je to originální suvenýr z výstavy podobně jako kniha o výrobě šperků s DVD.

Tato výstava o Velké Moravě proběhla již v zimním období na „domácí půdě“ v Moravském zemském muzeu v Brně, v Císařské konírně Pražského hradu potrvá do 28. června. Avšak kdo to nestihne, nemusí se rmoutit, od 7. srpna do 1. listopadu bude tento pozoruhodný výstavní projekt k vidění na Slovensku na Bratislavském hradě.

22.6.2015 22:06:28 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...