zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Transfiguring makedonské umění

Transfiguring makedonské umění

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V Praze výstava současného umění Makedonie, která vznikla při příležitosti 20. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Makedonií a Českou republikou. V galerii v Českých center v Rytířské ulici je k vidění tvorba mladých makedonských umělců,, které pozvala ke spolupráci kurátorka výstavy Ana Frangovská.
Autoři se ve svých dílech snaží o zachycení momentu „proměny“ odehrávající se v různých rovinách vlastního vnímání. Každý umělec volí vlastní cestu, nástrojem k sebevyjádření může být prostorová instalace, kresba, digitální tisk nebo malba. Zdánlivá nesourodost je ve skutečnosti záměrem. Roztříštěnost se ve výsledku sama „promění“ v celek. Nevšední koncepci popisuje kurátorka slovy: „V teorii umění se vždy objevovaly pokusy označit umění jako transformaci. Počínaje Danteho teorií chápání umění jako artefaktu, který naplňuje určitý význam spojený s uměleckým záměrem, až k Shustermanovi, který vidí transfiguraci jako otázku transformace vnímání.“

Reciproční výstava mladé makedonské tvorby navazuje na přehlídku dvojice českých umělců Petry Jovanovské a Jiřího Kovandy, která se letos na podzim konala ve Sk. Obsah pojmu transfigurace může být vysvětlován jako přeměna jedné věci v jinou, změna, metamorfóza, transmutace, modifikace. Tyto proměny jsou všudypřítomné. Každodenní prací umělců se snadno podřizují tvořivým průzkumům bez ohledu na to, zda se jejich zkoumání dotýká osobního, sociálního nebo myšlenkového mapování platformy trans/figurace.
Kořeny tzv. „zdrojové transfigurace“ lze hledat v Bibli. Za skutečnou transfiguraci s křesťanským významem je považována proměna Ježíše Krista před zraky apoštolů, která je metaforou pro uměleckou až mysteriózní přeměnu předmětů v umělecká díla. Dobrým příkladem transfigurace v umění je rozhodnutí umělce nebo kritiků prohlásit něco za umělecké dílo, a to díky ontologické či epistemologické povaze díla. Skupina mladých výtvarníků vychází z této premisy, ale ve skutečnosti jde o trochu dál. Nechává proběhnout transfiguraci v několika rovinách: v niterné (osobní pocit, introverze), estetickéa vizuální transformační (formá ;lní popis) a percepční (výsledek pozorování). Výsledkem je koncepčně pojatý odkaz, nová interpretace a redefinice historických uměleckých příkladů i apel na potřebu akcentovat sociální změny, ve kterých má svou nezastupitelnou roli dominance sociálních sítí jako prostředku komunikace.
Nejrozsáhlejší přehlídku makedonské tvorby v české republice organizují Česká centra ve spolupráci s Národní galerií ve Skopji a zastupitelskými úřady obou států.
Výstava současného makedonského umění je přístupná v galerii Českých center v Rytířské ulici v Praze do 10. ledna 2015.

5.1.2015 13:01:39 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...