zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy na 46. týden

Síla umění: Rembrandt

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Brána poznání Síla umění: Rembrandt (Vysílání: 10.11., 16.05 hod., ČT2)
Rembrandtovu Noční hlídku představil v ČT už cyklus Soukromí mistrovského díla, ale úžasných obrazů velikána holandského malířství není nikdy dost.
Ke stáru ohluchlý génius, velmistr šerosvitu, nám svými obrazy říká, že největší malířské dílo nesvazuje ani čas, ani vkus. Je připomínkou, pokud ji vůbec potřebujeme, že výmluvnost nebývá propojena s úhledností.

Praha, město věží Věže Václavského náměstí (Vysílání: 10.11., 17.30 hod., ČT2)
Unikátní je zážitek z výstupu do lucerny kupole Národního muzea. Poznáme, ke kterému domu vlastně patří věžovitá nástavba v podobě lucerny na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Obhlédneme věžičku na střeše Wiehlova domu a díl zakončíme výstupem do věží paláce Koruna a Paláce Euro.

Splachování věčnosti (Vysílání: 10.11., 21.45 hod., ČT2)
Galerie, místo meditace, hry na kytaru, odpočinku a setkávání anebo okamžiků poetického, duchovního či intimního charakteru. Tím vším, například, může být prostor, který často ani nevnímáme anebo který je pro nás většinou pouze prostředím, kam se prostě musí. Autoři situační úvahy Splachování věčnosti se naopak pokusili přistoupit k záchodům nejen jako k fenoménu zániku, ale také zrodu. A to třeba výstav s vernisáží, přemítání, písničky, přátelství, obědu či osobních zápisů a zpovědí. O tom, že svět může vypadat jinak, jestliže ho jsme schopni jinak vnímat, se můžeme přesvědčit prostřednictvím záchodových setkání s výtvarníky, čajovnicí, sociologem, toaletářkou a její kamarádkou, antropoložkou, technologem, manažerem nebo kandidátem věd...

Brána poznání/ Deset století architektury - Vranov nad Dyjí (Vysílání: 11.11., 16.15 hod., ČT2)
První zmínka o Vranovu se objevuje v Kosmově kronice, tehdy to byl dřevěný zeměpanský hrad, střežící hranici. Jeho zbytky se nedochovaly, nejstarší dochované části jsou z doby románské - rotunda sv. Ondřeje, hřbitovní kaple, kostel Nanebevzetí Panny Marie... V gotice byl hrad majetkem Lichtenburků a a jejich dílem byly pozdně gotická fortifikace - strážní a vodní věže a patrový palác s teplovzdušným vytápěním... Šlechtickým rodem, který nejvíce zasáhl do podoby Vranova byli Althanové - od roku 1687 se zchátralý hrad proměňoval na barokní zámek. V idee rodového „palazzo in fortezza" hrála důležitou roli „via triumphalis", vedoucí po ostrohu od předhradí až k místnosti, oslavující rod Althanů - k ? Sálu předků", který je jedinečným architektonickým výtvorem v Evropě. Architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu vytvořil kongeniálně s malířem Johannem Michaelem Rottmayrem podobu interiérů. Sochařskou výzdobu vytvořil Tobiáš Kracker, štuky Santino Buzzi. Architektura, malba a sochařství zde vytvářejí magickou jednotu mystéria rodu - od oslavy jednotlivých členů rodu až po zbožštění v kupoli. Monumentální sál byl postaven v letech 1687–90. Ve 30. letech 18. století dala markýza Marie Pignatelli přestavět Vranov na letohrádek a vytvořila barokní podobu interiérů. Další dědicové rodu Althanů nenavázali na stavební činnost předků. Na přelomu 18. a 19. století se majiteli Vranova stala polská šlechta hrabat Mniszků, kteří k obývání zařídili i západní křídlo ve stylu neoklasicismu. Původně pevnostní hrad Vranov přestavěný na barokní zámek přesvědčivě ukazuje proměnu úlohy architektury v průběhu staletí.

Hledání ztraceného času - Stará Mladá Boleslav (Vysílání: 14.11., 10.40 hod., ČT2)
Na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi se v prvním patře domu U Hylmarů nacházel fotoateliér "Moderna". Jeho majitel Zdeněk Toužimský v něm třicet let pořizoval snímky na objednávku zákazníků. Ale roku 1932 si opatřil jednoduchou filmovou kameru, tzv. "kinamo", a začal s ní natáčet různé události. Z nich pak sestavoval "Mladoboleslavský žurnál", který se promítal v Městském biografu a těšil se velkému zájmu boleslavských obyvatel. Toužimský dokumentoval události ve městě svými živými obrazy asi dva roky. Některé z jeho snímků se dochovaly, a tak si město Mladá Boleslav může kdykoli oživit atmosféru první poloviny třicátých let minulého století.

Kultura.cz (Vysílání: 14.11., 18.30 hod., ČT2)
V hlavním výstavním prostoru brněnské Wannieck Gallery je od konce letošního září připravena velká výstava obrazů a soch jednoho z nejvýznamnějších českých umělců současnosti Jana Merty. Výstava představuje především průřez jeho nejnovější tvorbou. Husův sbor Církve československé husitské je první funkcionalistickou stavbou v České republice, postavenou podle návrhu architekta Jana Víška v roce 1929. Patří k prvním moderním sakrálním stavbám v Evropě. Díky obětavé svépomoci věřících byla stavba dokončena během šesti měsíců. V letošním roce oslavil na konci září 80. výročí otevření. Mezinárodní soutěž krátkometrážních nekomerčních filmů Brněnská šestnáctka se do dnešní doby zformovala z původně čistě amatérské soutěže hraných filmů. V 80. a 90. letech minulého století byla rozšířena o video a zpřístupněna také studentům a nezávislým profesionálům. Padesátý ročník festivalu nám byl důvodem k malému ohlédnutí.

8.11.2009 17:11:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...