zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstavu Dekadence doplňuje společná nahrávka Moniky Načevy a Davida Cajthamla

Monika Načeva

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Limitovaná edice vinylové desky Moniky Načevy a Davida Cajthamla vyšla u příležitosti konání rozsáhlé výstavy DEKADENCE. ČESKÉ ZEMĚ 1880 – 1914 /Dekadence. Bohemian Lands 1880 – 1914/, která až do 10. května probíhá v Belgii. Gramofonová deska s názvem La Décadanse Revisited obsahuje 18 minutový remix slavné písně La Décadanse od Serge Gainsbourga a Jane Birkin. Deska, jejíž vizuální podobu navrhl přední český grafik Robert V. Novák, byla vydána v nákladu pouhých tři sta kusů. Zájemci mohou skladby získat i ve formátu mp3, a to zdarma na adrese výstavního projektu Dekadence www.dekadence.info. Desku vydala společnost Arbor vitae societas, která zároveň stojí i za výstavním projektem.

Za nápadem vytvořit remix skladby nejslavnějšího páru francouzské pop music Jane Birkin a Serge Gainsbourga La Décadanse stojí kurátor výstavy Dekadence Otto M. Urban. Ke spolupráci přizval malíře, scénografa a hudebníka Davida Cajthamla a zpěvačku a herečku Moniku Načevu.

„Hudba Serge Gainsbourga mne přibližně před deseti lety velmi zajímala, dokonce jsme ji využívali na koncertech. Nabídka vytvořit remix právě písně La Décadanse byla proto velmi lákavá,“ doplňuje David Cajthaml. Monika Načeva ke spolupráci dodává: „Pro mne byla velká čest pracovat pro tuto výstavu, zpívat mezi tak skvělými obrazy při vernisáži v Belgii, byl velký zážitek.“

Remix La Décadanse je pro Moniku Načevu a Davida Cajthamla společnou hudební premiérou. Jejich umělecké cesty se však v minulosti několikrát protkly na poli divadelním, například v brněnském HaDivadle či berlínském Hebbel Theater. Na nahrávce se vedle Načevy a Cajthamla podílel ještě violista Tomáš Schilla.

Populární dvojice Serge Gainsbourg a Jane Birkin se asi nejvíce proslavila hitem Je t´aime... moi non plus. Skladatel, textař, režisér, herec a hudebník Serge Gainsbourg je mnohými označován za pokračovatele „prokletých básníků". Všestranně talentovaný umělec provokoval svým bohémským životem i nonkonformními texty. „Jeho neméně slavná píseň La Décadanse má v sobě nejen silný erotický podtext, ale i smysl pro humor,“ dodává David Cajthaml. „Myslím, že vybrat skladbu La Décadanse byl dobrý nápad, stejně tak, vytvořit vinyl, na kterém zazní originál francouzský text a také česky zachycený pocit z této písně,“ doplňuje Monika Načeva. Na desce je původní skladba rozložena do tří částí a má celkem 18 minut. Na první straně desky je 13 minut dlouhá varianta skladby La Décadanse Revisited. Druhá strana obsahuje La Décadanse Revisited Transcedent Mix a dva tracky a capella. Tato strana je zpívaná jen v češtině.

Neúnavně experimentující Monika Načeva prošla za svou hudební kariéru mnoha proměnami - od klasického rocku přes triphop, elektronickou taneční muziku, ambient a world music, až po down tempo a turntablismus. Na začátku devadesátých let začala v kapele Něžná žláza. V roce 1994 natočila své první rockové album Možnosti tu sou..., na němž se podíleli hudebníci Michal Pavlíček, Tadeáš Věrčák, František Svačina a jako textař Jáchym Topol. Zároveň vznikla kapela Načeva, která s proměnami živě koncertovala do roku 1997. V roce 1996 následovalo do triphopu laděné album Nebe je rudý, na kterém se opět podílel Jáchym Topol a nově Jan P. Muchow. Rockový náboj opustila Načeva v r. 1998 na elektronicky ambientním albu Mimoid, ve spolupráci s Augustem Fernaldem (DJ Gus) z Londýna. V roce 2001 vydala s bubeníkem Vláďou Pechou elektronicko-world music laděné CD Fontanela. Po delší odmlce vydala album Mami, kde se setkává akustický a digitální zvuk. Ke spolupráci přizvala Michala Pavlíčka a turntablistu Dje Five. Na textech opět spolupracovala s Jáchymem Topolem. V tomto posledním spojení muzikantů pořádá živé koncerty. Načeva jako herečka vystupuje občas s divadlem Sklep a s divadelním kabinetem Secondhand women.

Mnohostranný umělec David Cajthaml se věnuje malbě, grafice, kresbě, scénografii, hudbě a v poslední době i literatuře. Hudbu provozoval již jako náctiletý, když založil jednu z prvních punkových kapel Energie G, kde hrál na kytaru. Zúčastnil se i legendárního posledního koncertu kapely Kilhets vydaného v loňském roce vydavatelstvím Black Point. Za povšimnutí stojí, že Cajthaml využil pro nahrávku La Décadanse Revisited po třiceti letech stejný hudební nástroj jako na tomto koncertě. Vystupoval s kapelou Ševcovský pop a stojí také za elektronickým projektem Davun, na kterém účinkovaly i Klára Nemravová a Zuzana Kropáčová. Jako scénograf spolupracoval s HaDivadlem, Divadlem Na Provázku, Divadlem Na Zábradlí, Divadlem Archa a dalšími. Jako výtvarník často mění styly i techniky, vystavuje v Čechách i zahraničí. David Cajthaml vystudoval scénografii a architekturu na VŠUP v ateliéru Josefa Svobody.

20.4.2009 00:04:20 JoMe | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. ...celý článek


Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále celý článek

další články...