zvláštní poděkování
Volný.cz

51. ceny Grammy – Coldplay bodovali třikrát

Coldplay

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

V Los Angeles se po jedenapadesáté rozdávaly ceny Grammy. Ceremonii 51. ročníku Grammy zahájila svým novým singlem Get On Your Boots skupina U2, poté už se rozdávaly oblíbené gramofónky.

Britská skupina Coldplay si z ceremoniálu odnesla hned tři. Sedmkrát nominovaní Coldplay vyhráli v kategoriích Skladba roku (Viva La Vida), Rockové album roku (Viva La Vida Or Death And All His Friends) a také v kategorii, jejíž název by se dal přeložit jako Nejlepší popový vokální výkon dua či skupiny (píseň Viva La Vida). Objevem roku byla vyhlášena jejich krajanka zpěvačka Adele, také se stala v kategorii pop zpěvačkou roku společně se zpěvákem Johnem Mayerem.

Nejlepší deskou roku se stalo společné album Raising Sand bývalého zpěváka Led Zeppelin Roberta Planta a country zpěvačky Alison Kraussové. Cenu za nejlepší rockovou píseň obdržel Bruce Springsteen za skladbu Girls In Their Summer Clothes. Mezi dalšími oceněnými byli například Daft Punk (Nejlepší taneční nahrávka, Elektronické album roku) nebo Cassandra Wilson (Nejlepší jazzové vokální album). V kategorii instrumentálního rocku uspěl projekt Zappa plays Zappa. Další kategorii R&B se radovali zpěvačka Alicia Keysová a zpěvák Ne-Yo. Rapper Lil' Wayne převzal cenu za nejlepší rapovou píseň Lollipop. Z gramofónku za nejlepší alternativní album In Rainbows se radovala britská skupina Radiohead.

Ceny Grammy za hudební a vydavatelské počiny uděluje každým rokem Americká hudební akademie na základě hlasování svých 12.000 členů ve 110 kategoriích.

9.2.2009 22:02:12 Petr Schier | rubrika - Zprávy