zvláštní poděkování
Quantcom.cz

DVD s šancí na definitivní výpověď o jednom osudu

EVA OLMEROVÁ: BLUES SAMOTÁŘKY

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Konečně je tu premiérové DVD s jednou z našich historicky nejoriginálnějších zpěvaček vůbec! Přehlídka stylů těch písní je tak pestrá a proměnlivá, jako byl umělecký i civilní život Olmerové samotný – od country přes gospel či jazz až po mimořádný pop, vše propojeno silnou osobností s občas slabou vůlí.

Vedle více než dvaceti skladeb v podobě legendárních televizních „klipů“ – Nezoufej, Čekej tiše, Vzdávám svůj dík, Tam pod nebeskou bání, Černá kára, Čajová růže, Poprchává, Sonny Boy, Blues železničního mostu nebo Jdou, léta jdou – tu navíc najdete také téměř hodinový důležitý dokument, přinášející zajímavá fakta a potřebně objasňující mnoho souvislostí kolem hádanky jménem Eva Olmerová.

V supraphonském katalogu již najdete skvělý stejnojmenný 2CD výběr i další její nahrávky, doplněné nyní do kompletu audiovizuální podobou dámy s žízní po životě a oprávněním o všech jeho zákrutách důvěryhodně vyprávět.
SU 7100-9; EVA OLMEROVÁ: BLUES SAMOTÁŘKY/ Songy a osudy

EVA OLMEROVÁ (21. ledna 1934, Praha – 10. srpna 1993) byla česká popová a jazzová zpěvačka, osobitá šansoniérka, často bývá přirovnávána ke zpěvačce Bessie Smith.
Eva Olmerová se narodila v předválečných letech v pražské měšťanské rodině. V šesti letech začala chodit na hodiny klavíru. Když jí bylo čtrnáct let, její rodiče se rozvedli a ona zůstala s otcem a jeho novou ženou. Její prospěch na reálce se rychle zhoršoval, nebylo tedy překvapením že reálku vyměnila za krejčovský salon. Postupně ale začala obrážet pražské podniky, kde se hrál jazz, a zkoušela štěstí jako zpěvačka. Její pověst „jazzového klenotu“ jí otevřela dveře v nejednom podniku.
V roce 1962 jí našel dramaturg Semaforu a skladatel Karel Mareš a nabídnul jí místo v Semaforu, které se právě uvolnilo po Evě Pilarové. S jeho melodií na text Rostislava Černého JSI JAKO DLOUHÝ MOST vyhrála soutěž Hledáme písničku pro všední den.
Její první album JAZZ FEELING, které bývá označováno za její nejlepší řadovou desku, nahrála pro Artii s S+HQ Karla Velebného, Skupinou Rudolfa Rokla a se Sborem Lubomíra Pánka. Album obsahuje i šest gospelů z repertoáru Mahalie Jackson.
Druhé album se jmenovalo EVA OLMEROVÁ & THE TRADITIONAL JAZZ STUDIO a natáčelo se rovněž pro značku Artia.
Aranžmá obou následujících alb VÍTR RVÁČ a ZAHRAJ I PRO MNE, která vyšla u Pantonu, měl na svědomí Michael Kocáb. Poslední album Evy Olmerové se jmenuje SVÍČKA A STÍN a nahrála ho společně s Janou Koubkovou a Peterem Lipou.
Zemřela v nemocnici v podvečer 10. srpna 1993 na cirhózu jater.

31.1.2009 19:01:43 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Novinky...

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...