zvláštní poděkování
Volný.cz

Michal Hrůza: Dodnes to absolutně nechápu...

Zpěvák Michal Hrůza

autor: Z webu   

Zpěvák Michal Hrůza ulovil svou Bílou velrybu. Druhá sólová deska bývalého frontmana a dvorního skladatele skupiny Ready Kirken pod názvem Bílá velryba dorazila na hudební trh. Po rozchodu s Ready Kirken Hrůza neprodleně zformoval doprovodnou kapelu muzikantů, s níž vloni na podzim absolvoval velké turné k debutové desce s příznačným názvem Asi se něco děje. Sólová zkušenost a noví hudebníci jej inspirovali natolik, že se již v prosinci pouští do skládání nového materiálu.
„První písnička vznikla v prosinci v Pelhřimově při zvukové zkoušce před koncertem,“ vzpomíná Hrůza. „Karel Heřman začal hrát na piáno takový hezký motiv a já na něj ‚to je dobrý, hraj dál‘ a připojil jsem se k němu zpěvem. Tak vznikl první singl s názvem Bílá velryba.“
Singl ihned o letošním létě stoupal po všech příčkách hitparád dostal se až na pozici nejhranější české skladby v tuzemských rádiích.

„Dodnes to absolutně nechápu. Vždyť ta píseň je naprosto atypická, v žádném případě nejde o nějaký letní hit,“ podivuje se úspěchu Hrůza. Poselství, které v singlu vyslal svým fanouškům, bylo více než jasné: „Mám chuť hrát dál, nevzdát se a pokračovat“. Bílá velryba je ve světoznámém románu Hermana Melvilla symbolem posedlosti člověka, jeho žízní po životě, po nalezení jeho smyslu. „Pro mě osobně je ,bílá velryba‘ o hledání štěstí, které spočívá v plnění vlastních představ a cílů,“ vysvětluje autor, „každý si v té písni ale může samozřejmě najít to své“.

Při poslechu celé desky je více než jasné, zpěvák si „to své“ již našel v jedenácti navýsost příjemných písních na dělící čáře mezi neortodoxním rockem a inteligentním kytarovým popem, opatřených opět citlivými a přitom velmi dobře srozumitelnými a lidskému srdci blízkými texty. Zajímavou historií prošlo album i při závěrečném masterování. Interpret a jeho doprovodná suita nejprve nechali pořídit master v Česku a na Slovensku, aby si mohli vybírat, nakonec ale zvolili třetí variantu.
„Na poslední chvíli se našla jedna firma v New Yorku, která masteruje desky přes internet. Tak jsme pro zajímavost nechali udělat master i tam a výsledek byl tak skvělý, že jsme se rozhodli použít skoro celou desku z téhle newyorské verze. Byl to samozřejmě risk, ale překvapivě to vyšlo,“ nadšeně vysvětluje Hrůza.

Spolu s vydáním alba byl do rádií nasazen i další singl Píseň kovbojská, který nás s humorným nadhledem přenáší do atmosféry amerického Divokého západu. Michal si jako pěveckou partnerku přivzal na výpomoc Lenku Dusilovou. „Nejsem sice typickým posluchačem country, ale když jedu autem otevřenou krajinou, tak se k tomu country jako doprovod úžasně hodí. Vymysleli ho původně američtí osadníci a pro mě osobně symbolizuje takové zvláštně silné sepjetí s přírodou,“ komentuje Hrůza zdroj své nečekané inspirace. Za povšimnutí ale stojí i další zajímavá „hostovačka“, píseň Stopařka, kde si po boku Michala zazpívala Magdalena Šalamounová ze stále populárnějšího projektu Photolab.
Turné k desce Bílá velryba se chystá na jaro následujícího roku 2008, role předskokanů se ujme Magdalena Šalamounová & Photolab.

24.12.2007 14:12:07 Petr Schier | rubrika - CD boxy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - CD boxy

Naďa Válová - ČERNÁ

Přebal alba Černá

Debutové album zpěvačky Nadi Válové představuje její hlasové dispozice v nejrůznějších polohách, k čemuž jí sk ...celý článekČasopis 17 - sekce

DIVADLO

Revizor podle Davida Drábka v divadle ABC

Václav Kopta a Pavla Tomicová (Revizor)

Bravurní satirická komedie Revizor o parazitech, s jejichž světem zatřese jedině srážka s parazitem jiného dru celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Román Tobiáš Lolness vypráví Jiří Lábus

Přebal CD Tobiáš Lolness

Román francouzského autora Timothée de Fombelle patří mezi současná nejúspěšnější díla pro děti. Rozhlasová dr celý článek

další články...