zvláštní poděkování
Volný.cz

Skupina NIERIKA: Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“.

NIERIKA Poison on Your Spoon

autor: Z webu   

Kopřivnická NIERIKA vydává na konci března nové album Poison on Your Spoon. Od původního triphopu se na něm kapela dostala ke svižnému kytarovému popu s neopakovatelnou atmosférou, která jako by odrážela samotný název skupiny. Pro huičolský kmen mexických indiánů je totiž NIERIKA branou mezi obyčejnou a odlišnou realitou, která spojuje a zároveň odděluje různé světy.
„Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“, jak by se možná mohlo zdát. Desky prostě většinou nějaký název mají a na tom našem jsme se celkem rychle shodli všichni v kapele. Jed zabíjí, ale může i léčit. Záleží na tom, jak se s ním nakládá…a podobně je tomu i s hudbou“, vysvětlují členové titul alba, který znamená v češtině „Jed na tvé lžíci“.

Novinka, která obsahuje 11 skladeb, vychází na domovském kopřivnickém labelu Piper Records, stejně jako jejich debut „Hydroponicum“ z roku 2003. Na albu se producentsky podílel Dušan Neuwerth (Tata Bojs, EOST, Kryštof atd.) Novou desku NIERIKA představí na společných koncertech s brněnskými Swordfishtombones v dubnu v Plzni, Brně, Kopřivnici, Ostravě, křest alba proběhne v pražském Paláci Akropolis 26. dubna 2006.
Práce na „Poison on Your Spoon“ začaly ihned po vydání desky „Hydroponicum“ v roce 2003, dle kapely se ale zásadně lišily od způsobu, jakým vznikal jejich debut.
„První nápady se tentokrát nerodily v počítači, ale většinou na strunách kytary. Elektronika přišla na řadu, až když už jsme měli ve výsledné podobě písní jasno. Nechceme ohromovat technickými vychytávkami či převratnou zvukovou revolučností. Šlo nám hlavně o přirozenou souhru šesti individuí, autentičnost a fungování vztahu hudba – text,“ říkají členové kapely.
NIERIKA patří k bohaté kopřivnické scéně, ze které vzešli dále např. Lu, Milano či Nesselsdorf. Vznikla původně jako studiový projekt v roce 2001. Koncertně se poprvé představila na jaře 2003 a během tří let postupně objela celou Českou republiku a Slovensko. Několikrát vystoupila jako host na koncertech Tata Bojs, Ecstasy of Saint Theresa či dnes populární Khoiby. V prosinci 2003 vyšla u vydavatelství Piper Records její debutová deska „Hydroponicum“. Skladby „Schwarzblack“, „Isabella“ a „Yesternight“ z tohoto alba se objevily v rozličných kompilacích českých hudebních časopisů (Report či „Algidance chillout“ ve výběru Jana P. Muchowa) a posledně jmenovaná i ve filmu „Silný kafe“. Současně vyšly velmi příznivé recenze, jak na album, tak i na koncerty. Ve výroční anketě 2004 redaktorů časopisu Ultramix obsadila skladba „Yesternight“ v kategorii Domácí hitovka roku 5. místo. V červnu 2005 také vyšel u Piper Records CD single „Satellite", právě jako předzvěst druhé desky Nieriky „Poison on Your Spoon“.

10.4.2006 00:04:16 Petr Schier | rubrika - Novinky...

Časopis 02 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Novinky...

Milan Peroutka natočil videoklip Svítání

Milan Peroutka

Zpěvák Milan Peroutka dal o sobě se svou kapelou Perutě opět po delší odmlce vědět a poslal jasný vzkaz, že ač ...celý článekČasopis 02 - sekce

OPERA/ TANEC

Národní divadlo spustilo svůj podcast

Opera - podcast

S příchodem roku 2021 spustilo Národní divadlo podcastový kanál nazvaný jednoduše: Národní divadlo. Jeho cílem celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 3. týden

Pardubice, Pernštejnové – stavebníci

Mýty a fakta historie - Divy starověku (2/10)
Památníky kolosálnější než ty současné, obdivuhodná válečná p celý článek

další články...