zvláštní poděkování
Volný.cz

Skupina NIERIKA: Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“.

NIERIKA Poison on Your Spoon

autor: Z webu   

Kopřivnická NIERIKA vydává na konci března nové album Poison on Your Spoon. Od původního triphopu se na něm kapela dostala ke svižnému kytarovému popu s neopakovatelnou atmosférou, která jako by odrážela samotný název skupiny. Pro huičolský kmen mexických indiánů je totiž NIERIKA branou mezi obyčejnou a odlišnou realitou, která spojuje a zároveň odděluje různé světy.
„Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“, jak by se možná mohlo zdát. Desky prostě většinou nějaký název mají a na tom našem jsme se celkem rychle shodli všichni v kapele. Jed zabíjí, ale může i léčit. Záleží na tom, jak se s ním nakládá…a podobně je tomu i s hudbou“, vysvětlují členové titul alba, který znamená v češtině „Jed na tvé lžíci“.

Novinka, která obsahuje 11 skladeb, vychází na domovském kopřivnickém labelu Piper Records, stejně jako jejich debut „Hydroponicum“ z roku 2003. Na albu se producentsky podílel Dušan Neuwerth (Tata Bojs, EOST, Kryštof atd.) Novou desku NIERIKA představí na společných koncertech s brněnskými Swordfishtombones v dubnu v Plzni, Brně, Kopřivnici, Ostravě, křest alba proběhne v pražském Paláci Akropolis 26. dubna 2006.
Práce na „Poison on Your Spoon“ začaly ihned po vydání desky „Hydroponicum“ v roce 2003, dle kapely se ale zásadně lišily od způsobu, jakým vznikal jejich debut.
„První nápady se tentokrát nerodily v počítači, ale většinou na strunách kytary. Elektronika přišla na řadu, až když už jsme měli ve výsledné podobě písní jasno. Nechceme ohromovat technickými vychytávkami či převratnou zvukovou revolučností. Šlo nám hlavně o přirozenou souhru šesti individuí, autentičnost a fungování vztahu hudba – text,“ říkají členové kapely.
NIERIKA patří k bohaté kopřivnické scéně, ze které vzešli dále např. Lu, Milano či Nesselsdorf. Vznikla původně jako studiový projekt v roce 2001. Koncertně se poprvé představila na jaře 2003 a během tří let postupně objela celou Českou republiku a Slovensko. Několikrát vystoupila jako host na koncertech Tata Bojs, Ecstasy of Saint Theresa či dnes populární Khoiby. V prosinci 2003 vyšla u vydavatelství Piper Records její debutová deska „Hydroponicum“. Skladby „Schwarzblack“, „Isabella“ a „Yesternight“ z tohoto alba se objevily v rozličných kompilacích českých hudebních časopisů (Report či „Algidance chillout“ ve výběru Jana P. Muchowa) a posledně jmenovaná i ve filmu „Silný kafe“. Současně vyšly velmi příznivé recenze, jak na album, tak i na koncerty. Ve výroční anketě 2004 redaktorů časopisu Ultramix obsadila skladba „Yesternight“ v kategorii Domácí hitovka roku 5. místo. V červnu 2005 také vyšel u Piper Records CD single „Satellite", právě jako předzvěst druhé desky Nieriky „Poison on Your Spoon“.

10.4.2006 00:04:16 Petr Schier | rubrika - Novinky...

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Novinky...

Queenie představuje dva nové videoklipy

Michael Kluch (Queenie)

Hudební skupina Queenie, jež svojí tvorbou vzdává hold britské legendě Queen, stála před živým publikem naposl ...celý článek


Zrní vydali „africký singl“

Milimetr

Zdánlivá maličkost může mít později obrovské následky, takové je východisko nového singlu Milimetr od kapely Z ...celý článek


Floex vydává singl Pape And Tura

Floex (Foto: Jirka Libanský)

Tomáš Dvořák aka Floex vydává singl Pape And Tura z připravovaného herního soundtracku adventury Papetura pols ...celý článekČasopis 15 - sekce

OPERA/ TANEC

Don Giovanni v přenosu ze Stavovského divadla

Dirigent Karsten  Januschke (Foto: Jürgen Friedel)

Nové zpracování Mozartovy opery Don Giovanni uvede opera Národního divadla ve spolupráci s Českou televizí. Na celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Izraelské koprodukční drama Foxtrot

Foxtrot

Foxtrot
Osamělý velbloud, nezvěstný syn a erotický komiks v mezinárodně oceněném izraelském koprodukčním dr celý článek

další články...