zvláštní poděkování
Volný.cz

Skupina NIERIKA: Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“.

NIERIKA Poison on Your Spoon

autor: Z webu   

Kopřivnická NIERIKA vydává na konci března nové album Poison on Your Spoon. Od původního triphopu se na něm kapela dostala ke svižnému kytarovému popu s neopakovatelnou atmosférou, která jako by odrážela samotný název skupiny. Pro huičolský kmen mexických indiánů je totiž NIERIKA branou mezi obyčejnou a odlišnou realitou, která spojuje a zároveň odděluje různé světy.
„Rozhodně nemáme v úmyslu někoho „otrávit“, jak by se možná mohlo zdát. Desky prostě většinou nějaký název mají a na tom našem jsme se celkem rychle shodli všichni v kapele. Jed zabíjí, ale může i léčit. Záleží na tom, jak se s ním nakládá…a podobně je tomu i s hudbou“, vysvětlují členové titul alba, který znamená v češtině „Jed na tvé lžíci“.

Novinka, která obsahuje 11 skladeb, vychází na domovském kopřivnickém labelu Piper Records, stejně jako jejich debut „Hydroponicum“ z roku 2003. Na albu se producentsky podílel Dušan Neuwerth (Tata Bojs, EOST, Kryštof atd.) Novou desku NIERIKA představí na společných koncertech s brněnskými Swordfishtombones v dubnu v Plzni, Brně, Kopřivnici, Ostravě, křest alba proběhne v pražském Paláci Akropolis 26. dubna 2006.
Práce na „Poison on Your Spoon“ začaly ihned po vydání desky „Hydroponicum“ v roce 2003, dle kapely se ale zásadně lišily od způsobu, jakým vznikal jejich debut.
„První nápady se tentokrát nerodily v počítači, ale většinou na strunách kytary. Elektronika přišla na řadu, až když už jsme měli ve výsledné podobě písní jasno. Nechceme ohromovat technickými vychytávkami či převratnou zvukovou revolučností. Šlo nám hlavně o přirozenou souhru šesti individuí, autentičnost a fungování vztahu hudba – text,“ říkají členové kapely.
NIERIKA patří k bohaté kopřivnické scéně, ze které vzešli dále např. Lu, Milano či Nesselsdorf. Vznikla původně jako studiový projekt v roce 2001. Koncertně se poprvé představila na jaře 2003 a během tří let postupně objela celou Českou republiku a Slovensko. Několikrát vystoupila jako host na koncertech Tata Bojs, Ecstasy of Saint Theresa či dnes populární Khoiby. V prosinci 2003 vyšla u vydavatelství Piper Records její debutová deska „Hydroponicum“. Skladby „Schwarzblack“, „Isabella“ a „Yesternight“ z tohoto alba se objevily v rozličných kompilacích českých hudebních časopisů (Report či „Algidance chillout“ ve výběru Jana P. Muchowa) a posledně jmenovaná i ve filmu „Silný kafe“. Současně vyšly velmi příznivé recenze, jak na album, tak i na koncerty. Ve výroční anketě 2004 redaktorů časopisu Ultramix obsadila skladba „Yesternight“ v kategorii Domácí hitovka roku 5. místo. V červnu 2005 také vyšel u Piper Records CD single „Satellite", právě jako předzvěst druhé desky Nieriky „Poison on Your Spoon“.

10.4.2006 00:04:16 Petr Schier | rubrika - Novinky...

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Iliada (DbZ)

Články v rubrice - Novinky...

The Drain věnovali nový singl s klipem bubeníkovi

The_Drain (Foto: Lera Lazareva)

Alternative rockoví The Drain vydali singl Oh, David!. V pořadí druhý singl k na podzim chystanému albu s názv ...celý článek


Vladivojna La Chia vydává nový videoklip

Cover singlu (Foto: Eliška Šárková)

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice Vladivojna La Chia představuje nový singl a klip Tam ...celý článek


November 2nd představují titulní skladbu k filmu

Saša Langošová - November 2nd (Foto: Ľubica Martincová)

Česká kapela November 2nd, nashvillský kytarista Todd Lombardo a producent Tchad Blake, který stojí za zvukem ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

VČD zve na Den otevřených dveří

Den otevřených dveří ve VČD

Východočeské divadlo se i letos zapojí do programu Dnů evropského dědictví, které po celé Evropě otevírají brá celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

To je opera a Valkýra z Covent Garden

To je opera: Prsten Nibelungův

To je opera: Prsten Nibelungův
S průvodcem a autorem této epizody Ramonem Generem zamíříte tentokrát do Bay celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dokumentární drama Francek

Francek

Francek
Mládí a umělecké počátky dnes světoznámého malíře Františka Kupky, narozeného přesně před sto pades celý článek

další články...