zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vlastimil Třešňák – 75 let

Vlastimil Třešňák

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sólo pro... Vlastu Třešňáka
Legendární písničkář a jeho rockový Band potvrzují, že protestsong není mrtvý žánr! Uvádíme u příležitosti jeho 75. narozenin (2006). Režie V. Fatka. Vlasta Třešňák je člověkem mnoha talentů. Stal se jednou z legend českého písničkářství, píše povídky a romány úspěšné nejen u nás, ale i v zahraničí, vystavuje obrazy po celém světě. V klubu Stará pekárna vystoupil se svým rockovým doprovodným Bandem a dokázal všem posluchačům, že pěvecká syrovost, schopnost vidět a pojmenovávat věci příjemné i nepříjemné k jeho projevu stále patří. Kdo pozorně vnímal texty Vlasty Třešňáka v sedmdesátých letech, jistě zaznamenal, že se nevymezují pouze proti symbolům komunistického režimu, nýbrž proti hlubšímu, niternějšímu zlu, které se skrývá v lidech. I v současnosti tedy zůstává písničkářem protestním: doba se sice změnila, ale lidé a jejich temná místa zůstávají. Na počátku osmdesátých let byl Třešňák fyzickým policejním násilím donucen k emigraci a odstup, který si dodnes drží od českého prostředí, mu umožňuje zpívat verše, kterých by se jiní písničkáři zalekli v obavách před negativními reakcemi publika.
Vysílání: 22.4., 22.55 hod., ČT art

Vlastimil Třešňák
Spisovatel, výtvarník, folkový zpěvák a autor písní Vlasta Třešňák, který za několik dní oslaví 75. narozeniny, vypráví o sobě, hudbě a životě (2001). Kamera V. Vala. Režie J. Vondrák. Disident a písničkář, spisovatel, malíř Vlastimil Třešňák se narodil 26. dubna 1950 jako dítě "náhody", vychováván byl svými prarodiči z otcovy strany v Karlíně. V realitě roku 2001 žije na vesnici, kam pozval televizní štáb, aby o sobě vyprávěl. A jsou to intimní výpovědi například o dětství, vydávání knih, z nichž nejstarší vyšla v samizdatové Edici petlice, o malování, nebo o prvních textech a písničkách. Režisér D. Klein vypráví, jak došlo k zfilmování jeho povídky Minimax a spisovatel a spoluemigrant P. Kohout zase o Třešňákově inscenaci Macbetha ve Stuttgartu. Jsme svědky zkoušení divadelního představení s jeho dcerou Halkou. Nechybí vzpomínka na setkání s vlastní matkou... a autorské skladby v jeho provedení.
Vysílání: 23.4., 22.20 hod., ČT art

14.4.2025 11:04:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komuna (4inoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Koncerty: Chinaski - 30 let / Pocta Petru Mukovi

Chinaski - 30 let

Chinaski – 30 let na scéně
Výroční koncert kapely, který nabízí komplexní průřez tvorbou za celou jej ...celý článek


Ellie Goulding v Basileji

Ellie Goulding v Basileji

Ellie Goulding v Basileji
Anglická písničkářka během koncertu na slavném švýcarském festivalu v roce 2023 z ...celý článek


Hudební tipy 22. týden

Rudy Linka: Kytara je droga

Barvy všecky
Skvělá folková zpěvačka a muzikantka Zuzana Navarová ve vzpomínkách maminky a kolegů hudebníků ...celý článek



Časopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Finále soutěže Pražské jaro 2025 v oboru violoncello

Alexandra Kahrer (Foto: Václav Hodina)

Z dvanácti účastníků druhého kola soutěže Pražské jaro v oboru violoncello se do finálových bojů ve středu 14. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Casablanca film oceněný třemi Oscary

Casablanca

Casablanca
Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová ve slavném milostném příběhu z tajemného města plného hříchu celý článek

další články...