zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 50. týden

Jim Morrison: divoké dítě rocku

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově je věnován organizaci Medica Třinec. Účinkují: E. Janečková, J. Potměšil, P. Hradil, R. Samko, M. Absolonová, O. Hájek, J. Kopečný, P. Ryšavý, J. Vágner, Clarinet Factory, Bennewitz Quartet, Š. Pučálková, Pavel Bořkovec Quartet, Belfiato Quintet, K. Englichová, P. Louženský a Kühnův dětský sbor. Režie A. Rezek. Čtvrtý, a tedy poslední Adventní koncert České televize, vysílaný přímým přenosem z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově, je věnován neziskové organizaci Medica Třinec. Od roku 2016 poskytují specializovanou paliativní péči, mobilní hospic, odborné sociální poradenství pro pozůstalé, odlehčovací služby a půjčovnu zdravotnických a kompenzačních pomůcek v regionech Třinecka, Jablůnkovska, Českotěšínska a Pobeskydí. Zázemí mají zatím v nevyhovujících a bariérových prostorách. Dostali grant na vybudování místa pro své aktivity a díky němu budou moci své služby přenést do bezbariérové budovy s parkovištěm v centru města. Projekt ale vyžaduje spolufinancování, a to je důvod, proč se Medica Třinec obrací na diváky Adventních koncertů s prosbou o podporu.
Vysílání: 17.12., 17.30 hod., ČT1

Kaiser & Vokatá v undergroundu
Jedinečné vystoupení originální dvojice české nezávislé hudby na festivalu Magorovo Vydří. Koncert Dáša Vokatá a Oldřich Kaiser v undergroundu byl natočen v roce 2019 ve Skalákově mlýně v rámci festivalu Magorovo Vydří. Svým vyzněním opravdu undergroundové vystoupení folkrockové dvojice nabízí nejen autentické umění dvou opravdových osobností, ale i kouzelnou atmosféru koncertu v zajímavém prostředí. Mimo hitů Dáši Vokaté zazní i legendární hit Muchomůrky bílé a jako bonus se v závěru vedle dvojice na pódiu objeví i František Stárek, Miroslav Skalický a Svatopluk Karásek.
Vysílání: 12.12., 23.50 hod., ČT art
Opakování: 15.12., ČT art

Jim Morrison: divoké dítě rocku
Exkurze do nespoutaného a tajemného světa uznávaného básníka, myslitele, a hlavně oceňované rockové hvězdy, která by se v těchto dnech dožila 80 let. Britský hudební dokument. Rocková hvězda Jim Morrison přitahoval pozornost už za svého divokého života. Díky své záhadou opředené smrti je tomu nejinak i mnoho let po jeho odchodu z tohoto světa. Režisér Piers Garland ve svém díle vykresluje osobnost uznávaného básníka, myslitele a frontmana jedné z největších kapel konce 60. let, včetně jeho stinných stránek. Drogy a alkohol držely Morrisona vždy v blízkosti tenké hranice mezi životem a smrtí. Přestože v Paříži 3. července 1971 tuto hranici oficiálně nenávratně překročil, mnozí z jeho fanoušků stále věří, že se jedná o mystifikaci, kterou rocker připravil v rámci svého uniku z veřejného života.
Vysílání: 13.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.12., ČT art

Hudební návštěva v muzeu: Mistři kytary
Pořadem věnovaným nejvýraznějším českým hráčům na akustickou kytaru provází Marek Eben. S kytarou v ruce účinkují: P. Steidl, L. Sommer a N. Kovács. Režie P. Ulrich. Nástroj, o němž skladatel Ludwig van Beethoven údajně řekl, že je to „vlastně takový malý orchestr", představí jeho ambasadoři v celé jeho šíři a pestrosti – uslyšíme hudbu od baroka přes romantismus, rock až po soudobou tvorbu a vlastní tvorbu samotných interpretů. V pořadu se před kamerou vystřídají tři mistři kytary – Pavel Steidl, Lukáš Sommer a Norbi Kovács. Kytarového virtuosa Pavla Steidla zařadil italský časopis Guitart mezi 8 nejdůležitějších světových kytaristů, je také držitelem ocenění Classical Guitar Award. Na koncertních pódiích vystupoval ve více než 30 zemích světa. Lukáš Sommer je představitelem mladé české generace kytaristů, zároveň úspěšný skladatel a aranžér, jehož skladby interpretují přední české orchestry a operní soubory. V lednu letošního roku provedl recitál ze svých skladeb v newyorské Carnegie Hall. Slovenský kytarista, zpěvák a skladatel Norbi Kovács je známý svým účinkováním v kapelách Ivan Hlas Trio a Lokomotiva, má na kontě několik sólových alb a věnuje se také skládání filmové a scénické hudby, je například autorem hudby k snímku Jana Hřebejka „U mě dobrý“.
Vysílání: 15.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 19.12., ČT art

K poctě Davida Stypky
Premiéra koncertu, na kterém zazní skladby fenomenálního muzikanta v podání jeho blízkých přátel. Účinkují: E. Farna, M. Navrátil, K. M. Tichá, Bandjeez, Janáčkova filharmonie Ostrava, dirigent S. Vavřínek. Kamera P. Hoznauer. Režie P. Všelichová. Přesně dva roky od úmrtí fenomenálního hudebníka Davida Stypky zazněly v ostravské multifunkční aule Gong jeho hity v orchestrálních aranžích Jana Lstibůrka v podání Janáčkova filharmonie Ostrava, pod vedením Stanislava Vavřínka a kapely Bandjeez. U mikrofonu se vystřídají nejbližší Stypkovi hudební souputníci – Ewa Farna, Mirai Navrátil a Kateřina Marie Tichá.
Vysílání: 15.12., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 16.12., ČT art

Hity, které definovaly 70. a 80. léta (2/4)
Příběhy kultovních písní, které v sedmdesátých letech dobývaly hitparády po celém světě. Britský hudební cyklus. Mnohé hity sedmdesátých let byly úzce spjaty s tanečním parketem. Jeden z nich, který funguje i po více než čtyřiceti letech, oživil kariéru zpěvačce Glorii Gaynor. Skladba „I Will Survive“ rozhodně roztančí každou party i dnes. Ani píseň Donny Summer „I Feel Love“ rozhodně náladu nezkazí. Autoři dokumentu ale přiblíží příběh i nezvyklé milostné písně „I´m Not In Love“ kapely 10cc a filmového hitu „You're The One That I Want“, který nazpívali John Travolta a Olivia Newton-John.
Vysílání: 15.12., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 19.12., ČT art

Národ sobě – kultura tobě
Unikátní multižánrový koncert z Národního divadla, jehož cílem bylo zkrátit čekání na restart živé kulturní scény po dlouhé pauze (2021). Režie V. Bělohradský. Představitelé různých uměleckých profesí plní svou společenskou roli především tím, že přinášejí lidem zážitky, radost a zábavu. Celá řada hudebníků, zpěváků, herců, tanečníků a dalších profesionálů z kulturní oblasti se proto rozhodla přijít v tehdejším krizovém období s iniciativou, kterou by pomohla svým spoluobčanům neklesat na mysli, kdy jsme zažívali dlouhou pauzu v živé kulturní scéně. Z nejvýznamnější kolébky české kultury – Národního divadla – proto přinášíme záznam ojedinělého koncertu, v jehož rámci vystoupily desítky účinkujících v neobvyklých kolaboracích. Například Mig 21, Meky Žbirka, PSH, Orchestr opery Národního divadla, Monkey Business, Václav Neckář, Klára Vytisková, 7krát3, Noisy Pots, Ondřej Ruml, DJ Roxtar, Michal Prokop, Ivan Hlas, Wohnout, Cirk La Putyka, The Atavists, Ota Klempíř, Poletíme?, Jana Kratochvílová, Lovesong Orchestra a řada dalších. Národním divadlem provázela moderátorská dvojice z divadla VOSTO5 – Ondřej Cihlář a Petr Prokop.
Vysílání: 17.12., 20.15 hod., ČT art

4.12.2023 11:12:55 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 10. týden

Lenny

ABBA Dabba Doo
Autoportrét kultovní švédské superskupiny, která si po vítězství v soutěži Eurovize s písní ...celý článek


Hudební tipy 9. týden

Ikony Kamila Střihavky

Petr Spálený
Tři hity z konce 60. let minulého století v podání Petra Spáleného, který zanedlouho oslaví 80 ...celý článek


Karel Svoboda - Šťastná léta

Karel Svoboda

Karel Svoboda - Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Dokumentární snímek pro ...celý článekČasopis 10 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Léda

P. Nárožný a D. Černá (Léda)

Léda
Manželskonemanželská amorální komedie o lásce podle M. Krleži v pražském Činoherním klubu (2011). Hraj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Barbra Streisandová

Dvě tváře lásky

Dvě tváře lásky
On už nad láskou zlomil hůl, ona se nehodlá spokojit se sňatkem z rozumu. Americká romantic celý článek

další články...