zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 39. týden

Elvis zblízka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jak se kalila hudba: Zvukomalba
Čarování v nahrávacím studiu. Příběhy nahrávání popu a rocku. Britsko-americký dokumentární cyklus. Roger Waters: "Jeli jsme na štaci, když zazněl z rádia "Seržant Pepř". Zastavili jsme na odpočívadle, seděli v autě a poslouchali. Pamatuji si, jak jsme vykulili oči..." Roger Daltrey: "George Martin namíchal mistrovské dílo. Napadlo mě, že líp už to prostě nejde." Brian Eno: "Zrodila se nová umělecká forma. Muzika, jíž nebylo možné zahrát naživo. Mohla vzniknout jedině v nahrávacím studiu". V šedesátých letech začaly měnit povahu produkce vícestopé nahrávky a přeměnily studio na zvukovou laboratoř. George Martin: "Pomocí dotáček a různých rychlostí malujete zvukem."
Vysílání: 26.9., 00.05 hod., ČT art

Doupě Janka Ledeckého
Úspěšný hitmaker v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Vystudoval sice právnickou fakultu, ale písničky Boba Dylana nebo Rolling Stones ho brzy dostaly na „hudební scestí“. Svoje první hity hrál a zpíval už v osmdesátých letech s kapelou Žentour. Příchod té největší slávy si ale zažil v letech devadesátých, kdy se rozhodl pro sólovou kariéru. Titulní skladba jeho prvního alba Na ptáky jsme krátký zlidověla. A nebyla zdaleka jediná. V devadesátých letech si také poprvé vyzkoušel divadelní prkna. Hrál v muzikálu Pěna dní a následně se vrhnul do skládání vlastních úspěšných titulů jako Hamlet nebo Galileo. Výrazně se mu daří i jako autorovi vánočních písní, s nimiž má vždycky vyprodáno. V klubu Doupě vás dnes Janek Ledecký písněmi i povídáním provede svým vlastním hudebním příběhem.
Vysílání: 29.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 04.10., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art

Příběhy písní: Aretha Franklin
Hvězdná kariéra „královny soulu“ provázená velkými hity byla oslavou skvělé hudby. Americký hudební dokument. První pěvecké úspěchy zaznamenala Aretha Franklin v baptistickém kostele v Detroitu. Ty další pak už získávala v amerických i světových hitparádách. Mimo mimořádného talentu měla americká diva i svou hlavu a dobrý čich na výběr skladeb. To potvrdila i ve chvílích, kdy se rozhodla přezpívat píseň Otise Reddinga Respect nebo hit Dionne Warwick I Say a Little Prayer. Přestože obě původní verze skladeb měly úspěch Aretha Franklin je dokázala ještě pozvednout a dát jim nový ráz. Správným rozhodnutím se ukázala i spolupráce s britským duem Eurythmics. Společná píseň Sisters Are Doing It For Themselves se stala nejen výrazným hitem, ale zároveň i nepsanou hymnou feministického hnutí poloviny osmdesátých let. Talent a umění velké zpěvačky přiblíží její nejbližší spolupracovníci.
Vysílání: 29.9., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT art., 05.10., ČT art

Elvis zblízka
Návrat krále rokenrolu na hudební pódia po letech natáčení filmů v Hollywoodu. Americký hudební dokument. Po dlouholetém opuštění hudebního světa a budování herecké kariéry se Elvis Presley na konci šedesátých let rozhodl vrátit na hudební pódia a vzít si zpět své království. Vyvrcholením jeho snahy byla série koncertů v Las Vegas v polovině roku 1970.
Dokument poskytuje autentický pohled na Presleyho návrat k živým vystoupením se vším, co k tomu patří. K vidění tak jsou záběry ze zákulisí, od zkoušek se skvělou kapelou i sboristy, přes odpočinek a vtípky před koncertem, až po strhující vystoupení před nadšeným publikem. Fanoušci na tuto speciální událost přijeli ze všech koutů světa a nechyběly ani zářivé hvězdy filmového a hudebního průmyslu. Série jeho koncertů nakonec překonala všechna očekávání a zcela oživila kariéru krále rokenrolu.
Vysílání: 30.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 03.10., ČT art

Linka
Matěj Ruppert jako host špičkového jazzového kytaristy Rudyho Linky. Jedinečná setkání plná rozhovorů o životních příbězích, názorech i zkušenostech a společný jam na závěr (2017). Režie K. Koula. Na své malebné šumavské chalupě postupně přijímá kytarista Rudy Linka řadu jedinečných hostů. Tentokrát hudebník a moderátor přivítá zpěváka Matěje Rupperta, známého především jako frontman kapely Monkey Business. Funky, groove, riff... Právě v těchto formulkách si oba protagonisté povídají o hudbě, která jim oběma učarovala. Bezprostřední rozhovor dvou muzikantů je okořeněn nahrávkami, které mají oba rádi, i společným jamováním.
Vysílání: 01.10., 23.00 hod., ČT art

18.9.2023 09:09:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 49. týden

Smrt Johna Lennona

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován organiza ...celý článek


Dokument Zappa

Zappa

Zappa
Bohatý život, mimořádná tvorba i společenské postoje neotřelého amerického umělce, od jehož úmrtí ned ...celý článek


Hudební tipy 50. týden

Jim Morrison: divoké dítě rocku

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově je věnován org ...celý článek


Ondřej Havelka uvádí Rozálii Havelkovou

Rozálie Havelková

Hudební návštěva v muzeu: Ondřej Havelka uvádí Rozálii Havelkovou
Šansonově laděný program mladé talentovan ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

Shakespearova tragédie Hamlet se vrací do ND

Pavel Neškudla (Hamlet)

Na jeviště Národního divadla se 7. prosince 2023 po téměř pětadvaceti letech vrací Hamlet, nesmrtelná Shakespe celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zdeněk Mahler o životě W. A. Mozarta

Ilona Svobodová

Zdeněk Mahler byl významným českým spisovatelem, scenáristou, publicistou a muzikologem, který se narodil 7. p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film o vzniku slavného obrazu Bruegela

Mlýn a kříž

Mlýn a kříž
Strhující vizuální kontemplace o vzniku slavného obrazu Pietera Bruegela Nesení kříže. Polsko-š celý článek

další články...