zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 39. týden

Legendy pop-rocku: David Bowie

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Jožkou Černým
Rozhovor Marka Ebena se známým interpretem lidových písní. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Jožka Černý (*1942), už ve čtyřech letech byl vybrán, aby zazpíval prezidentu Edvardu Benešovi. První oficiální singl vydal, když mu bylo osmnáct. Původně pracoval jako mechanik a umělecký kovář. Interpretaci lidových písní se věnoval časem profesionálně. Jen s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů jich natočil na 1 200. Posléze se stal legendou v oblasti folklórní hudby, ale dokázal nadchnout i posluchače klasické nebo dechové hudby.
Vysílání: 28.9., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 02.10., ČT2

Doupě Mekyho Žbirky (3/10)
Kamil Peteraj a Albert Černý jako hosté hudební talk show Mekyho Žbirky (2019). Režie P. Jandourek. Prvním hostem Mekyho Žbirky je slovenský legendární textař a básník Kamil Peteraj. Vyprávění se týká jeho hudebních počátků. Navštěvoval konzervatoř, hru na housle, ale nakonec vystudoval na vysoké škole dramaturgii. A zpěvák s textařem se věnují také společné tvorbě a zrodu písní Biely kvet a Atlantída. Zazní píseň Čo bolí, to prebolí. Druhým hostem je zpěvák skupiny Lake Malawi Albert Černý, kterého čeká účast na hudební soutěži Eurovize. Prvním tématem rozhovoru je Albertův zpěv v angličtině a jeho texty, a samozřejmě hudební začátky. V jeho podání uslyšíte dvě písně.
Vysílání: 28.9., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 30.9., ČT art., 04.10., ČT art

JAZZ: Půlnoční mistrovské dílo (1960–dodnes)
Hudební encyklopedie podotýká: Každá doba přivolává svou hudbu. Zde se ozvali: Dexter Gordon, John Coltrane, Charles Mingus, Miles Davis, Wynton a Branford Marsalisové. Cyklus končí, příběh pokračuje. Optali se jednoho muzikanta, kam podle jeho názoru jazz směřuje. "Jazz půjde tam, kam ho vezmeme, tak my půjdeme." Herbie Hancock neví o lepší odpovědi. O budoucnosti jazzu ví pouze to, že nikdo nemůže přesně předvídat, co bude. Nikdo za éry swingu nepředvídal "bebop", nikdo za éry "bebopu" nepředvídal avantgardu a zcela určitě nikdo z avantgardy nevěděl, že přijde "fusion". Nastoupí mladí muzikanti, doufejme, že mezi nimi bude i mimořádná osobnost jako Armstrong nebo Parker. Jazz zůstává nádherně všeobsažný, hrdý míšenec americké hudby, který je každý večer zbrusu nový a jeho nejlepšími učiteli jsou hlasy minulosti. V tomto smyslu jazz je vědomím souvislostí.
Vysílání: 28.9., 23.25 hod., ČT art

Doupě hitů (3/12)
Petr Fiala se skupinou Mňága a Žďorp se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí textař a hudebník Petr Váša. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Většina kapel zazáří a zase rychle zhasne, protože zjistí, že nejtěžší disciplína je si úspěch udržet. Mňága a Žďorp se nikdy nezastavila. I po pětatřiceti letech od svého vzniku patří mezi nejoblíbenější a nejpracovitější skupiny klubové scény a festivalové jistoty. I když někdejšími depkami a skepsí v textech zřetelněji problikává i optimismus. Fanoušci s nimi souzní stejně samozřejmě jako v začátcích a posílají jim peníze na natáčení desek. Dokonce i během lockdownů zůstali Mňága a Žďorp kapelou s nejnabitějším koncertním kalendářem v zemi.
Vysílání: 30.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 05.10., ČT art

Taxmeni "50 + 2"
Dvakrát odložený koncert legendární countryové kapely u příležitosti 50. výročí založení. Účinkují: V. Vyskočil, J. Suchý, J. Fousek a další. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Countryová kapela Taxmeni byla založena v roce 1970. Od počátku své existence začala rychle získávat popularitu, k níž brzy přispělo i vítězství na nejprestižnějším domácím festivalu Porta. Díky textům, často zaměřeným na vojenskou tematiku, se styl kapely někdy označuje jako military country. Za padesát let existence prošlo kapelou několik desítek osobností countryové scény, kapela natočila řadu alb a některé písně v jejím podání takřka zlidověly. Na koncertě v pražském divadle Semafor, který byl kvůli covidové pandemii dvakrát odložen, vystoupili s kapelou také speciální hosté – zpěvák Pavel Kaiser, písničkář a básník Josef Fousek a také sám „principál“ divadla Semafor Jiří Suchý.
Vysílání: 30.9., 20.40 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 04.10., ČT art

Legendy pop-rocku: David Bowie
Fenomenální rock´n´rollový vizionář. Vlastním jménem David Robert Jones. David Bowie (1947–2016), britský rockový multiinstrumentalista, hudební skladatel, filmový herec, producent a designér.
Vysílání: 30.9., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 05.10., ČT ar

19.9.2022 17:09:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 10 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 10. týden

Lenny

ABBA Dabba Doo
Autoportrét kultovní švédské superskupiny, která si po vítězství v soutěži Eurovize s písní ...celý článek


Hudební tipy 9. týden

Ikony Kamila Střihavky

Petr Spálený
Tři hity z konce 60. let minulého století v podání Petra Spáleného, který zanedlouho oslaví 80 ...celý článek


Karel Svoboda - Šťastná léta

Karel Svoboda

Karel Svoboda - Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Dokumentární snímek pro ...celý článekČasopis 10 - sekce

DIVADLO

Divadlo Alfa připravilo pohádku O štěstí a neštěstí

O štěstí a neštěstí (Divadlo Alfa)

Stovky let starý příběh, který se v různé formě prolíná kulturami národů po celém světě, zpracovalo do nové in celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Workshop projektu Buď udržitelný: Začni v knihovně

Cirkulární ekonomika

Projekt Vzdělávacího a kulturního centra Broumov a Městské knihovny v Broumově s názvem Buď udržitelný: Začni celý článek

další články...