zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 34. týden

Na plovárně s Hanou Zagorovou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Country Music: Povím to písní (8/9)
V polovině sedmdesátých let naplno vychází hvězda Willieho Nelsona, bluegrass bojuje o své místo na slunci a George Jones na počátku další dekády nahrává svůj největší hit. Americký hudební dokument. Na počátku sedmdesátých let bluegrass částečně mizí z rozhlasových stanic, ale má stálé jádro vášnivých fanoušků. Ti si velmi rychle všimli talentu mladého Martyho Stuarta, který často hraje s Lesterem Flattem nebo také s „otcem Bluegrassu“ Billem Monroem. Willie Nelson odchází z Nashvillu a ve svém domovském státě Texas objevuje hudební scénu v Austinu. Tamní různorodé publikum ho přijímá s otevřenou náručí a jeho hvězda stoupá v očích fanoušků i kritiků. Své kariéry postupně rozjíždějí Ricky Skaggs nebo Vince Gill. Na počátku osmdesátých let se ke společné spolupráci sešli bývalí manželé Tammy Wynette a George Jones. Přestože byla úspěšná, zastínil ji jiný hit, který o několik týdnů později nazpíval Jones sám.
Vysílání: 23.8., 20.15 hod., ČT art

JAZZ: Vyznání chaosu (1943–1945)
Hudební encyklopedie objevuje nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro melodická sóla. Základem této vášnivé hudby je osobnost jednotlivce. Na scénu přichází: Billie Holiday, znovu Duke Ellington, Ben Webster, Django Reinhardt a Dave Brubeck. Během II. světové války vedené proti zlu – swing byl symbolem svobody. Ale doma, v klubech, například v Minton´s Playhouse v Harlemu, mladí swingoví muzikanti hledali jinou svobodu. Objevovali nové rytmy, jiné harmonie a více prostoru pro sóla. V jejich čele byli Charlie Parker a Dizzy Gillespie, zajímalo je umění, nikoliv zábava. Jenže kvůli pokračující válce a nemožnosti nahrávat zůstávaly jejich hudební výboje v podstatě neznámé. Jazz vyjadřuje naději svobodných lidí, toužících po lepším životě. Základem je osobnost jednotlivce, tedy opak základních myšlenek nacismu. Jazzu se totiž vždycky dařilo v undergroundu, kde se stal symbolem odporu. Osmá část dokumentárního cyklu JAZZ přibližuje osudy a hudbu Billie Holiday, Duke Ellingtona, Django Reinhardta, Dave Brubecka a dalších.
Vysílání: 23.8., 23.00 hod., ČT art

Na plovárně s Hanou Zagorovou
Rozhovor Marka Ebena s populární českou zpěvačkou (2019). Režie J. Hojtaš. Známá česká zpěvačka a textařka Hana Zagorová se narodila 6. září 1946 v severomoravských Petřkovicích. Její tatínek byl stavebním inženýrem a maminka učitelkou. Vystudovala herectví na brněnském JAMU a v roce 1968 vydala první singl s písní Svatej kluk. Koncem 60. let se začala na televizních obrazovkách objevovat častěji, účinkovala v souboru Sodoma – Gomora a začala spolupracovat s orchestrem Václava Zahradníka. V letech 1972–1974 hostovala v Divadle Semafor v J. Suchého parodickém podání Kytice K. J. Erbena. Od roku 1977 získala devětkrát po sobě ocenění Zlatý slavík. V témže roce podepsala Antichartu. Spolupracovala s Karlem Vágnerem, Michalem Prokopem a také s Petrem Rezkem. V období 80. let vystupovala s duetem Petr Kotvald a Stanislav Hložek. Její další tvorba se více ubírala k šansonu. V červnu 1989 podepsala petici Několik vět, v níž hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Poté nesměla až do pádu komunistického režimu veřejně vystupovat. Hana Zagorová byla vdaná za choreografa, herce a tanečníka Vlastimila Harapese. V roce 1992 se provdala za operního pěvce Štefana Margitu.
Vysílání: 24.8., 21.05 hod., ČT art

Slavná alba: The Beach Boys – Pet Sounds
Příběh talentu Briana Wilsona a nejoceňovanějšího alba americké kapely. Britský hudební dokument. Kapela Beach Boys vydala album Pet Sounds v roce 1966 a jeho přijetí fanoušky bylo spíše vlažné. Skupina už totiž měla za sebou deset alb s velkými hity. Hudební historie se ale k albu staví zcela odlišně. Často je považováno za jedno z nejvlivnějších v dějinách moderní muziky. Velký vliv na vznik a celkové vyznění alba měl i fakt, že se zakládající člen kapely Brian Wilson rozhodl ukončit koncertní vystupování a naplno se začal věnovat skládání písní. Jeho postřehy, i některých dalších členů skupiny, přináší zajímavý náhled na vznik desky Pet Sounds.
Vysílání: 26.8., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 28.8., ČT art., 30.8., ČT art

Elvis (2/2)
Poznejte život krále rokenrolu od jeho prvopočátků až na vrchol slávy. Druhá část amerického filmu o legendě, od jejíhož narození nedávno uplynulo 45 let (2005). Hrají: J. R. Meyers, R. Quaid, A. Bernathová, R. Patrick, C. Manheimová, R. McGowanová, T. Guinee a další. Režie James Steven Sadwith (Premiéra). Život Elvise Presleyho (J. R. Meyers, za svůj výkon oceněný Zlatým glóbem), známé rokenrolové hvězdy, obrátí vzhůru nohama zpráva o úmrtí matky, na níž byl od malička fixován. Nový začátek nalezne v západním Německu, kam byl převelen v rámci své vojenské služby. Zde totiž potkává teprve čtrnáctiletou Priscillu (A. Bernathová), která ho zcela uhrane a rozhodne si ji jednoho dne vzít. Když se vrátí do Ameriky, je nejprodávanějším muzikantem své doby a jeho filmy jsou kasovní trháky roku. Je ale také podrážděný, unavený a má chuť všechno opustit. Na natáčení snímku Viva Las Vegas se seznámí se svou další osudovou láskou, Ann-Margaret (R. McGowanová), a jeho vztah s Priscillou tak čeká těžká zkouška. Víc propadá závislosti na prášcích, dostává se do dluhů a musí se vypořádat s novou generací hudebníků, kteří mu šlapou na paty, jako Beatles či Rolling Stones...
Vysílání: 28.8., 20.15 hod., ČT art

15.8.2022 11:08:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a ji ...celý článek


Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas

Shania Twain: Koncert v Las Vegas 2014
Nekorunovaná královna moderní country několik let nekoncertovala, al ...celý článek


Hudební tipy 39. týden

Legendy pop-rocku: David Bowie

Na plovárně s Jožkou Černým
Rozhovor Marka Ebena se známým interpretem lidových písní. Režie J. Hojtaš (Pre ...celý článek


Lístky vytržené z památníku – Rudolf Rokl

Rudolf Rokl

Lístky vytržené z památníku – Rudolf Rokl
Na fenomenálního klavíristu a jazzmana, od jehož úmrtí nedá ...celý článek


13. komnata Tomáše Linky

Tomáš Linka

13. komnata Tomáše Linky
Známý zpěvák country a hráč na foukací harmoniku má závažný sluchový hendikep. I p ...celý článek


Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo

Coldplay: Live in Sao Paulo
Úchvatný koncert jedné z nejpopulárnějších kapel světové hudby. Britská hvězdná ...celý článek


Filmový příběh legendárního Jerryho Lee Lewise

Great Balls of Fire!

Great Balls of Fire!
Bouřlivý příběh legendárního Jerryho Lee Lewise, hvězdy rokenrolu, která dobyla celý s ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 40. týden

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

AKT
Tradiční seminář seznámí diváky s nejzákladnějšími fakty o Járovi Cimrmanovi a následná hra ukáže, jak celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Proběhla Noc literatury v Mladé Boleslavi

Noc literatury v Mladé Boleslavi (Foto: Kateřina Suchanová)

Ve středu 21. září se v Mladé Boleslavi uskutečnil pátý ročník literárního happeningu Noc literatury. Do Boles celý článek

další články...