zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokumentární cyklus PopStory

Janek Ledecký

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

PopStory (1/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Tváře a hlasy (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Scénář R. Diestler a A. Opekar. Režie J. Skalický. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“
Vysílání: 30.8., 23.25 hod., ČT art

PopStory (2/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Zvuky a média (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. Vzpomenete si ještě, jaký je rozdíl mezi standardní deskou, elpíčkem a singlem? Nebo už patříte ke generaci, která přetáčela magnetofonové kazety pomocí tužky? Měli jste dvojče? A kdy se vlastně přestalo chodit nakupovat hudbu do obchodu? Co se tím změnilo? Médiím a vývoji technologie distribuce a šíření hudby je věnován druhý díl PopStory – Zvuky a média. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech částech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“ Projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 31.8., 23.35 hod., ČT art

PopStory (3/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Žánry a styly (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. Jakkoli je termín pop music často užívaný, je poměrně obtížné ho definovat. Každá doba s tzv. populární hudbou nakládala různě. Kdy vítězily umělecké ambice a kdy obchodní? Proč zmizely z pódií velké orchestry? Jak československou scénu ovlivnilo rock’n’rollové šílenství a jak beatlemánie? Co byl bubblegum a proč se v osmdesátých letech z rozhlasu hojně ozývala italština? Na tyto otázky odpovídá třetí díl PopStory – Žánry a styly. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně“. Celý projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 01.9., 23.20 hod., ČT art

PopStory (4/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Obchod a finance (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus České televize, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. Ve čtvrtém díle PopStory – Obchod a finance se dozvíme odpovědi především na tyto otázky: Jak se vyráběly hvězdy a kdo za nimi stál? Existovalo povolání manažera? Na kolik si přišly největší popové hvězdy a kdo vlastně vydělával na prodeji desek? Jakou funkci plnily pověstné stáje a kdo byli jejich bossové? V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době“. Projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 02.9., 23.35 hod., ČT art

23.8.2021 14:08:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...