zvláštní poděkování
Volný.cz

Shahab Tolouie Trio vydá nové album

Shahab Tolouie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Na jaře 2021 vychází album Shahab Tolouie Trio, pojmenované podle hlavní skladby Terra Mediterranea. Vydání je výjimečným výsledkem dlouhodobého hledání správné rovnováhy mezi technikou hry, pestrostí rytmu a jednoduchostí prastaré unisonové tradice.
Autor skladeb Shahab Tolouie již vydal před lety v Praze své první album Tango Perso, fúzi perské a španělské hudby, která sklidila ohlas dokonce i ve světových médiích jako BBC a VoA. Druhé dílo hudebníka se snaží přiblížit neomezené možnosti hudebního žánru fúze širší veřejnosti přes zjednodušení kompozice.

„Snažil jsem se udržet středovýchodní stránku této hudby co nejjednodušší. Perská hudba a hudba na Středním východě obecně (stejně jako mnoho starých) je unisono, což znamená, že je založena hlavně na jednom tónu. Přidání příliš mnoha akordů a modulací vede k tomu, že výsledek zní jako jazz a tomu jsem se snažil vyhnout. Místo toho jsem experimentoval s dynamickými a rytmickými změnami. Zda jsme oslovili širší publikum, ukáže čas “ – popisuje muzikant.
Kolekce deseti písní je založena hlavně na kytaře, kterou výborně doplňují baskytara a bicí, v některých skladbách také latinské perkuse, tabla a také perský setár. Polovinu alba nazpíval Shahab v perštině vlastními texty a texty současných básníků. Exotiku středovýchodu doplňuje i jihoiránský zpěv Habiboo Boushehri.

Novinkou je i netradiční vzhled alba, které vychází na USB nosiči ve tvaru kreditní karty. Hlavním motivem artworku z dílny českého studia Marathon, jsou siluety hlav muzikantů tria. Kompozice siluet vychází z východní ornamentální tradice a výrazné minimalistické podání je odkazem na západní kulturu. Barvy jsou inspirované Persií, Středozemím a Španělskem. Termín vydání téměř padesátiminutového alba již bylo oznámeno na oficiálním webu. Nové album bude vydáno jak na USB nosiči, tak jako možnost digitálního stažení v e-shopu.

1.3.2021 18:03:56 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pražské kulturní fórum 2021

Články v rubrice - CD boxy

Album Domeček z karet jako aluze na stav planety

Matheus s albem Domeček z karet

Ze spojení rapera Matheuse s producentem a multiinstrumentalistou Adamem Urbanem alias Renkem vzešlo letos na ...celý článek


Morcheeba - Blackest Blue

Přebal alba

Blackest Blue je desátým studiovým albem britské skupiny Morcheeba, jež působí na hudební scéně bezmála tři de ...celý článekČasopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Don Giovanni živě ze Stavovského divadla

Don Giovanni (vizuál)

W. A. Mozart: Don Giovanni
Přímý přenos premiéry nové inscenace opery Don Giovanni z pražského Stavovského celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 17. týden

Dům U sedmi lomenic

Příběhy domů: Slavonická Besídka
Dům, který probudil ospalé pohraniční městečko ze sna (2008). Režie O. M. celý článek

další články...