zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 38. týden

Hip Hop a jeho zrod (2/4)
Šablona party hudby nabídla závažnější témata. Kanadský cyklus dokumentů. Dnešní hip-hop se posunul od někdejších dýdžejů a MC z parků v Bronxu mnohem dál. Stal se z něho titán šoubyznysu a pronikl na internet, do televize, rádia a arén na celém světě. Jak se dostal z undergroundu až do středního proudu? V New Yorku je dnes možná víc raperů než ulic...
Vysílání: 16.9., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 17.9., ČT art., 20.9., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (2/6)
Frontman skupiny AC/DC Brian Johnson vyzpovídá zpěváka Billyho Joela v jeho obchodě s motocykly. A řeč rozhodně nebude jen o motorkách. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Cesty za hudebními legendami zavedly zpěváka Briana Johnsona až do Oyster Bay poblíž New Yorku. Tam má totiž svou dílnu na úpravu motorek jedna z legend světové populární hudby – Billy Joel. Zpěvák a klavírista, který má na svém kontě řadu hitů a ocenění. Písně jako Piano Man, Uptown Girl, We Didn't Start the Fire nebo River of Dreams hovoří opravdu za vše. Mimo motorek bude řeč i o zajímavých rodinných peripetiích, i o tom, jaké to je zastavit skvělou sólovou kariéru a stát se členem show jiné velké hvězdy. Navíc Billy Joel prozradí, jak si dokáže skvěle užívat rockový důchod.
Vysílání: 18.9., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 20.9., ČT art., 23.9., ČT art

PopStory (2/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Zvuky a média (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. Vzpomenete si ještě, jaký je rozdíl mezi standardní deskou, elpíčkem a singlem? Nebo už patříte ke generaci, která přetáčela magnetofonové kazety pomocí tužky? Měli jste dvojče? A kdy se vlastně přestalo chodit nakupovat hudbu do obchodu? Co se tím změnilo? Médiím a vývoji technologie distribuce a šíření hudby je věnován druhý díl PopStory – Zvuky a média. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech částech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů, ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“ Projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 20.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.9., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (2/9)
Benny Cristo a Libor Bouček jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 20.9., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 22.9., ČT art

Country Music: Těžké časy (2/9)
Historie a vývoj svébytného hudebního žánru v časech hospodářské krize. Americký hudební dokument (Premiéra). Country hudba přinášela a přináší fanouškům nejen radost, ale i naději. Nejinak tomu bylo v období hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Stále mladý hudební styl si získával v Americe stále více příznivců. Bylo i tím, že stále přicházeli noví interpreti. Gene Autry se prosadil jako zpívající kovboj, Bob Wills přidává do své hudby prvky swingových kapel a pomáhá tak vzniku druhu country, které se říká western swing. Zpěvák Roy Acuff s kapelou nastupuje do pořadu Grand Ole Opry a se stává se z něj celonárodní hvězda.
Vysílání: 20.9., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 22.9., ČT art., 25.9., ČT art

Televizní písničky a songy Pavla Kopty
Uvádíme u příležitosti 90. nedožitých narozenin českého textaře, překladatele a divadelního scenáristy, které jsme si v těchto dnech připomněli. Z cyklu "Kam zmizel ten starý song" (2004). Textař Pavel Kopta se narodil 11. září 1930 v Praze jako syn spisovatele Josefa Kopty. Po maturitě na gymnáziu pracoval v letech 1950–1961 ve Filmovém studiu Barrandov jako pomocný režisér. Tři roky byl dramaturgem v Černém divadle Jiřího Srnce, od roku 1964 působil na volné noze. Patřil mezi spoluzakladatele Divadla Na zábradlí v roce 1958, na jehož inscenacích se podílel i autorsky. Patřil k nejvýznamnějším textařům své generace, z mnoha gramofonových desek je nutno připomenout alespoň autorské album Lásko prokletá s Hanou Hegerovou. Zemřel 21. 8. 1988. Není bez zajímavosti, že textař Pavel Kopta neuměl francouzsky a nechával si texty slavných šansonů překládat, aby byly i v českém jazyce co nejvěrnější předloze. Tak vznikly jeho nejznámější hity pro Hanu Hegerovou.
Vysílání: 20.9., 22.50 hod., ČT art

10.9.2020 13:09:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Liliom (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 45. týden

Dunaj vědomí

Václav Koubek a Petr Nikl
Půlhodinka písniček a historek z naší folkové scény, doprovázená performancemi (1 ...celý článek


Michal Prokop - dokument - koncert

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...

Michal Prokop Až si pro mě přijdou...
Životní příběh hudebníka, politika a moderátora Michala Prokopa. Reži ...celý článek


Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour

Miley Cyrus – Bangerz Tour
Dynamický koncert rebelky světové popové hudby se zajímavým pohledem do zá ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Linka (5/10)
Vojtěch Dyk jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hu ...celý článek


Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček

Live – Pavel Sedláček
Koncert z Velkého sálu pražské Lucerny (2007). Kamera J. Osten. Režie V. Polesn ...celý článekČasopis 44 - sekce

DIVADLO

Zemřel Zdeněk Dolanský

Zdeněk Dolanský

Herec Zdeněk Dolanský (*4. 1. 1952 – †20. 19 . 2020) , jehož posledním angažmá byla Městská divadl celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Smetanova Má vlast zazní v celém světě

Tomáš Brauner a Pražští symfonikové FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje d celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Očím skryté životopisné drama

Očím skryté

Očím skryté
Jejich život by sám o sobě vydal na román. Britské životopisné drama, sledující počátky literár celý článek

další články...