zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 23. týden

Beata Hlavenková Sně
Energický koncert k příležitosti uvedení eponymní desky Sně skladatelky Beaty Hlavenkové a kapely Snů z brněnského klubu Leitnerova. Režie J. Strnad (Premiéra). Beata Hlavenková vydává nové album Sně s Oskarem Törökem v září 2019. Zpívající pianistka, skladatelka, aranžérka a producentka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Na kontě má 4 vlastní autorská alba (Joy For Joel, Theodoros, Scintilla, Bethlehem) a prestižní hudební ceny. Spolupracuje s českými i světovými muzikanty. Mezi nejplodnější patřila spolupráce s Lenkou Dusilovou (Eternal Seekers, Baromantika). Skládá hudbu pro film (Dukla 61 – D. Ondříček) a divadlo (např. Flow s VerTeDance a J. Havelkou), aranžuje písně pro velký symfonický orchestr (Iva Bitová – Zvon), věnuje se i tvorbě pro děti (např. Pišlické příběhy). Od roku 2005 vyučuje na NYU v Praze, v minulosti též na Jamu. Na koncertě v brněnském klubu Leitnerova Beatu Hlavenkovou doprovodila kapela Snů ve složení Oskar Török – bicí, trubka, xaphoon, kalimba, zpěv, Patrick Karpentski – kytara, perkuse, zpěv a Miloš P. Klápště – basa, syntezátor, zpěv.
Vysílání: 02.6., 20.55 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Šípa
Českého moderátora, humoristy, scenáristy a písňového textaře, který tento týden slaví své 75. narozeniny (2004). Český baskytarista, moderátor, humorista, scenárista a písňový textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Do povědomí televizních diváků vstoupil v pravidelném televizním pořadu Hitšaráda, který úspěšně moderoval společně s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad pak přímo navázala zábavní show Galasuperšou. Uváděl i pořad Klip klap a několik silvestrovských televizních estrád. V současné době moderuje v České televizi svou talk show Všechnopárty, která už běží úspěšně přes 15 let.
Vysílání: 03.6., 21.25 hod., ČT art

Na plovárně s Dušanem Vančurou
Rozhovor Marka Ebena s nedávno zesnulým kontrabasistou a zpěvákem skupiny Spirituál kvintet (2017). Režie J. Hojtaš. Dnešním rozhovorem zavzpomínáme na zpěváka, kontrabasistu, textaře, překladatele a aranžéra skupiny Spirituál kvintet Dušana Vančuru, jenž nás v dubnu opustil ve věku 82 let. Dětství prožil v Dačicích a také v Pelhřimově. Původním povoláním byl inženýr – elektrotechnik a dlouhá léta pracoval ve výzkumu počítačů. Stal se však také absolventem konzervatoře, hru na klavír studoval u pana Oldřicha Kledby. Členem Spirituál kvintetu se stal v roce 1969 a tuto kapelu již nikdy neopustil. Krátce však také vystupoval se seskupením Brontosauři a se svou ženou působil ve vlastním vokálním souboru Antikvartet, jenž vznikl již v 60. letech a obnoven byl v roce 2013.
Vysílání: 03.6., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT2

Legendy folku a country 2/13
Folk 1965–1975. Rozhovory, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností na uplynulé půlstoletí F&C hudby v bývalém Československu (2000). Připravil J. Vondrák. Milovníci táborových ohňů budou sledovat druhý díl dokumentárního cyklu o vývoji folkové a country hudby v Československu v průběhu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad obsahuje unikátní archivní záběry, vzpomínky a rozhovory s hudebníky, textaři i pamětníky, stejně tak ukázky konkrétních skladeb. Hovoří František Nedvěd, Jiří Tichota, Jiří Černý, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Miloš Zapletal, Petr Ulrych a další. Uslyšíte mj. písně Hodspodskej, Hnědovláska, Ráno ve městě, Rád zaplatím a Pastýřka.
Vysílání: 05.6., 20.00 hod., ČT art

Sex a hudba (3/4)
Jak písničky formovaly naše uvažování a změnily sexuální chování? Francouzský dokumentární cyklus pokrývá období od druhé poloviny 20. století dodnes (Premiéra). V padesátých letech 20. století s nástupem rock'n'rollu se ženy a muži vrhli do víru tance. Z interpretů se staly sex-symboly. Sexuální revoluce spolu s explozí hudebních a klubových žánrů otevřely prostor pro nové subkulturní trendy, narušení stereotypů mužství a ženství a bourání morálních zábran.
Vysílání: 05.6., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art., 10.6., ČT art

Příběhy českého jazzu (21/22)
Jazzrockový převrat – vzpomínky hudebních legend v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 05.6., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art

28.5.2020 15:05:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Oldstars on the Roud 2020

Články v rubrice - Z éteru

Helena Vondráčková: Já půjdu dál

Helena Vondráčková: Já půjdu dál

Helena Vondráčková: Já půjdu dál
Helena Vondráčková oslavila své sedmdesátiny jak jinak než koncertem. Popř ...celý článek


Hudební tipy 28. týden

Jacob Collier

Jacob Collier
Sólové show propojuje Gershwina s Beatles a se Steviem Wonderem. Spolu s kamarádem z Bostonu ...celý článek


Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s

Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s

Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s
Unikátní koncert mnohonásobné držitelky Grammy v proslulém londýn ...celý článek


Koncert The Police

Sting (The Police – koncert 2007)

The Police – koncert 2007
Legendární trojice opět pospolu! Byť pro jediné turné. Se svými slavnými pí ...celý článek


Hudební tipy 27. týden

Šlapeto

30 let to Šlape
Hudebně zábavný pořad k 30. výročí založení staropražské kapely Šlapeto. Hosté: J. Molavcov ...celý článek


Doors: Live At The Isle Of Wight

Jim Morrison (Doors: Live At The Isle Of Wight)

Doors: Live At The Isle Of Wight
Poslední natočený koncert ikonické americké skupiny. Koncertní záznam The ...celý článek


Životy psané hudbou – Dalida

Dalida

Dalida
Nedokázala žít bez zpěvu a bez lásky. Příběh slavné šansoniérky, jejíž písně si zpívají celé generac ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

Jihočeské divadlo nezastavuje

J. Suchý z Tábora, T. Havlínek (Zavolejte Jeevese)

Být či nebýt? Jihočeské divadlo se v době karantény rozhodlo být, a to hlavně se svými diváky. A tak se po uza celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Proslulá opereta Florimonda Rongera

Mamzelle Nitouche

Mamzelle Nitouche
Proslulá opereta Florimonda Rongera zvaného Hervé (1977). Libreto L. Meilhac a A. Millaud celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Jak může biografie přispět…

Přebal knihy Different Lives (Různé životy)

Ojedinělá publikace Different Lives (Různé životy), která mapuje stav biografického výzkumu ve světě i u nás, celý článek

další články...