zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Martin Chodúr - výrazný talent i po deseti letech

Maritn Chodúr v Divadle U hasičů

autor: Emma Brilla  

zvětšit obrázek

Interpret, skladatel a textař Martin Chodúr vstupuje do další dekády svého uměleckého působení. Na koncertě 16. listopadu 2019 ve zcela vyprodaném Divadle U hasičů potvrdil své kvality multiinstrumentalisty, bohatý pěvecký rejstřík, ale zejména svůj niterný interpretační výraz, včetně skvělých hudebních aranží, ale i skladatelských i textařských fines. A jak se říká: „Do třetice všeho nejlepšího.“ Na jevišti spolu s ním vystoupila kapela MACH ve složení: Ivo Morys (klávesy), Patrik Benek (bicí), Mario Šeparovič (kytara), Marek Dufek (kontrabas).

Koncertní večer byl díky danému prostoru ve velmi osobité a komorní dramaturgii. Vedle úspěšných písní ze svých čtyř alb Let´s Celebrate, Manifest, Martin Chodúr 3 a Hallelujah (Vánoční písně a koledy) uvedl i naprosté novinky ze svého chystaného alba, ke kterým si napsal, jak je u něho zvykem, hudbu a texty. Především písně Tajemství, Romantika a Skryté tváře milenců zaujaly publikum na první poslech. Určitě je se na co těšit. Došlo i na poděkování a vyjádření úcty dvěma Mistrům – Karlu Gottovi a Karlu Svobodovi. Prvnímu z nich věnoval výraznou skladbu Dívka z obrazu (Petr Hapka/ Zdeněk Rytíř). Vzpomínka na Karla Svobodu byla v podobě speciální skladby Pinokio, kterou Martin Chodúr komponoval ze dvou skladeb německého seriálu.

Před deseti lety Chodúr dokázal ochromit nejen porotu ale široké publikum u televizních obrazovek, 20. prosince 2009 se stal historicky prvním vítězem talentové soutěže. Když se podíváme zpětně na jeho interpretaci skladeb ve zmíněné soutěži, můžeme i dnes potvrdit, že i nyní staví na tomto triumfu – dokáže interpretovat skladby jiným stylem než původní zpěvák. A není to na úkor kvality skladby. Jeho vlastní punkty, prodloužení či zkracování délky not písním neškodí. Vzpomeňme např. na skladbu Maria. Při tomto koncertu to byla např. známá skladba Hallelujah Leonarda Cohena nebo My Way (Jacques Revaux/ Paul Anka). Další byla také Lady is a tramp (Richard Rodgers/Lorenz Hart).

Večer interpret zahájil autorskou písní Nedáváš mi, lásko, vůbec nic. Následně pokračoval novinkou Tajemství a Tajemnáska. Tento blok uzavírala Salome, Romantika a Skryté tváře milenců. Zajímavý byl jeho návrat ke svému prvému albu – píseň Forest.
Martin Chodúr skládá i pro své pěvecké kolegy, zmínit můžeme třeba Hanu Zagorovou. O to zajímavější byla jeho autorská interpretace skladby Odyssea, která textem plně patří Štefanu Margitovi. Chodúrova interpretace byla doslova tajemně hluboká jakoby se s touto písní definitivně loučil.

Obecenstvo si přišlo na své i díky songům z jeho alba Chodůr 3, vedle zmíněné Salome, Tajemnásky, to byla píseň Když kráčím noční Prahou. Speciální titul večera byla skladba Síla mít rád. „Do srdcí oheň dát a sílu mít rád,“ znělo v jeho výrazné interpretaci. Text skladby dostal při koncertě jiný rozměr než při domácím poslechu ve sluchátkách. Najednou společné sdílení umocnilo textařovu geniálnost, jasnou životní pravdu a spojitost s vírou.

Martin Chodúr nejen bravurně střídal své hlasové polohy, a věřte, že má skutečně co nabídnout, ale rovněž se předvedl jako výborný hráč na kytary, melodicu, klávesy a klarinet. Koncert Martin Chodúr – 10 let na scéně ukázal jeho vyzrálost. Nastínil další směr, kdy určitě překvapí publikum v daleko rozsáhlejších prostorách. Přejme mu jeho první koncert v Lucerně, kde by mohl navázat na všechny pěvecké a skladatelské mistry, kteří na nás zhlíží z hudebního nebe. Gratulujeme do další desítky, ať už životní nebo umělecké. Martin Chodůr je výrazný talent i po deseti letech. Samozřejmě daleko vyzrálejší a předchozím obohacený.

www.martinchodur.cz

25.11.2019 08:11:10 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Devět křížů: kámen o kámen

Ondřej Studénka (Devět křížů)

Městské divadlo Brno uvádí od roku 2022 starou legendu o ukrutném mordu. Téma je velmi lákavé, zejména pokud b ...celý článekČasopis 22 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro v první třetině

Jiří Habart (Foto: Jan Zavadil)

Festival Pražské jaro má za sebou svůj první týden. Byl nabitý pestrými událostmi, očekávanými hvězdnými okamž celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Plívová-Šimková - 90 let

Věra Plívová-Šimková

Věra Plívová-Šimková
Dokumentární portrét režisérky, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematog celý článek

další články...