zvláštní poděkování
Volný.cz

Beseda nakládá, zahrají také kultovní Algiers

Algiers (Foto: Joe Dilworth)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Plnění hudebních snů jako jedno z východisek festivalu? Na letošním ročníku Besedy u Bigbítu to platí doslova. Po britských International Teachers of Pop, australských The Kill Devil Hills a reprezentativním výběru aktuální česko-slovenské scény pořadatelé festivalu právě vytáhli trumfové eso: Algiers z Atlanty. A nádavkem ještě přidávají belgické Brutus. Z programu 27. ročníku BESEDY, která proběhne 2. a 3. srpna 2019 v Tasově u Veselí nad Moravou, se rázem stal výbušný koktejl, díky němuž by festival mohl být opět vyprodán.

Po loňské Zole Jesus tak BESEDA znovu nabízí headlinera, který utáhne i festivaly podstatně větší velikosti. Algiers jsou jednou z nejvýbušnějších odpovědí na dnešní dobu a provází je pověst jedné z nejlepších koncertních kapel vůbec. Předloni vydali oceňované album The Underside of Power a v Tasově už představí i skladby z připravované třetího desky. Ačkoli se s jejich jménem nejčastěji skloňuje škatulka post-punku, v jejich hudbě se dají nalézt i stopy jižanského rapu, funku, IDM nebo gospelu.
„Celý dramaturgický tým fascinoval už čtyři roky starý eponymní debut Algiers. Od jeho vydání se kapelu do Tasova snažíme dostat a jejich letošní účastí, na které má největší zásluhu šéfka bookingu Kačka Fišer, si plníme náš další hudební sen. Blízký je nám i jejich sociálně-kritický přesah,” říká ředitel festivalu a současně jeden z dramaturgů Pavel Uretšlégr o kapele, která otevřeně kritizuje rasové předsudky či pozdní kapitalismus. Frontman Algiers Franklin James Fisher je jako působivý pastor, celou mašinérii pak pohání energický bubeník a zakládající člen kultovních Bloc Party Matt Tong. Ostatně ne náhodou si Algiers jako support vybrali i Depeche Mode.

Špičku nezávislé scény představuje i belgické post-hardcorové trio Brutus. Kapela z univerzitního města Lovaň debutovala před dvěma lety albem Burst, na které letos navázala nahrávkou Nest. Atmosférou své tvorby se Brutus přibližují až k hranicím post-metalu a účinnost jejich tvorby dále podtrhují silné melodie a výrazný vokál bubenice Stefanie Mannaerts. „Už první singl War z nové desky Brutus nás absolutně dostal. Nebylo pochyb, že takhle intenzivní muziku v Tasově prostě potřebujeme,“ dodává za dramaturgy Kač Fišer.
Lákadlem festivalu je také vycházející britská synthpopová hvězda International Teachers of Pop, která na BESEDĚ vystoupí v české premiéře. Kdo by čekal, že právě kapela pocházející z šedivého industriálního Sheffieldu bude ostatní vyučovat z toho, jak napsat chytlavý popový hit. Naopak u australských The Kill Devil Hills se návštěvníci mohou těšit na živelnou směsku country, blues a garážového rocku.
Zavedenější jména aktuální české a slovenské scény na festivalu zastoupí Floex, který dojede i s britským hudebníkem a skladatelem Tomem Hodgem, Čáry života, WWW Neurobeat, Manon Meurt, Katarzia & Pjoni, Khoiba, Subject Lost, Himalayan Dalai Lama, Isama Zing, Boris Carloff, minus123minut, Five Second to Leave nebo Muzikant Králíček. Z mladších jmen se představí například Bert & Friends, Lebanon a Luvver.
V celkovém programu 27. BESEDY se 2. a 3. srpna 2019 v Tasově u Veselí nad Moravou na třech scénách představí více než čtyřicet vystupujících. Neméně důležité jsou také ostatní programové bloky festivalu, jedenáctý ročník Soutěže písničkářů a zejména tzv. Apollónova návštěva. O potřebě a přínosech digitálního detoxu povypráví Karolína Presová, na nebezpečí dezinformací a manipulací upozorní Miloš Gregor, poetické naopak bude například vystoupení básníka Petra Hrušky.

6.5.2019 12:05:24 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 08 - sekce

OPERA/ TANEC

Elisabeth Leonskaja zahraje Beethovena s FOK

Elisabeth Leonskaja

Klavírní hvězda Elisabeth Leonskaja, která na podzim zazářila v Rudolfinu, se vrací do Prahy. Tentokrát do Obe celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zasvěcení: Boromejky

Boromejky

Zasvěcení: Boromejky
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské s celý článek

další články...