zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 50. týden

Pink Floyd – Delicate Sound of Thunder

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert Mydy Rabycad
Vystoupení jedné z nejprogresivnějších hudebních formací současné české hudební scény v klubu Roxy (Premiéra). Vystoupení jedné z nejprogresivnějších hudebních formací současné české hudební scény z klubu Roxy. Elektroswingová formace vznikla v roce 2012 a vydala doposud tři alba. Kapela je známá nejen v České republice, ale hraje často i v zahraničí. Zajímavostí je, že Mydy Rabycad nezařadili své písně do hudebního žánru elektroswing, nýbrž glamtronic. Glam na důkaz toho, že chtějí mít své show vždy krásně vyšperkované včetně kostýmů a tronic, protože jejich hudba je elektronická. A právě to si připravili pro diváky České televize.
Vysílání: 13.12., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 16.12., ČT art

Glen Hansard: Koncert 2013
S omšelou kytarou a velkým bandem v zádech hraje hudbu, kterou Češi a Moravané milují. Irský srdcerváč zase koncertuje jako o život!. Glen Hansard to nemá v basilejském klubu vůbec jednoduché. Tamní atmosféra by prospívala spíše autorskému čtení. Diváci sedí u stolků a jen jaksi pozorují, čím je muzikanti potěší. Nic pro svérázného Ira. Glen Hansard je srdcerváč, ryzí muzikant v tom nejzákladnějším smyslu slova. Potřebuje odezvu! Jeho kariéra začínala na ulici. Už ve třinácti letech odešel ze školy, aby třískal do kytary v dublinských ulicích a po hospodách. Vyrůstal na irských tradicionálech a známých folkových písních. S vlastní tvorbou se začal výrazně prosazovat až ve skupině Frames, kterou založil ve dvaceti letech. Frames se postupně prosadili v Dublinu a podmanit si hlavní město Irska znamená být úspěšný na ostrovech a zároveň o sobě podat zprávu do celé Evropy. Irští U2 o tom vědí své. Nelze ovšem tvrdit, že Frames někdy sahali po míře popularity U2. Ale zpátky ke koncertu. Ten se dělí zásadně na dvě části. V té první Hansard muziku hladí po srsti, což nepřináší požitek ani Hansardovi, ani divákům. Od okamžiku, kdy nazrzlý Ir pozve diváky bezprostředně pod podium, nastává obrat. Hansard je politý živou vodou. Své diváky, které má nablízku, samozřejmě nakonec odmění hitem Falling Slowly. Při sledování koncertu určitě neunikne vaší pozornosti záběr na Hansardovy omšelé kytary. Co tomu říkáte? Nevídané, že?
Vysílání: 13.12., 00.20 hod., ČT art, Hudební klub
Opakování: 16.12., ČT art

Pink Floyd – Delicate Sound of Thunder
Rockoví velikáni oprášili svá slavná alba, aby sestavili neoposlouchanou koncertní mozaiku. Předloňským albem Endless River se za titány Pink Floyd patrně definitivně zatáhla opona. Jejich desky, či spíše samotné písně, získaly punc archivního vína. Tak tedy dopřejme si ročníku 1988. Pro kapelu dobrý rok. Ve znamení koncertního turné k tehdejší novince A Momentary Lapse of Reason. V úvodu koncertu tonou diváci ve tmě. Jen sledovací světla a efektové lasery pročesávají hlediště. Uf, atmosféra jako při nočním policejním zátahu. Publikum dostává emoční zásah s prvními tóny Shine on You Crazy Diamond. Z původně bezmála půlhodinové skladby zazní to nejzásadnější: kytarové sólo Davida Gilmoura. Tak kdy už do toho praští, říkáte si. Ještě ne. Pink Floyd drží náladu při zemi i v následující Signs of Life. Jiskru zažehnou až s Learning to Fly. Vítejte na koncertě Pink Floyd! Slavná skupina v něm rozlamuje své desky na kusy. Skladby najednou "neslouží" konceptuálním albům. Že to nemůže fungovat? Ale může. Pink Floyd odehrají povětšinou jen písně vystavěné do nebes a sestaví novou, neoposlouchanou koncertní pyramidu. V toku těch silných opusů lze stěží rozpoznat, kdy přichází vrchol, protože když už se zdá, že nelze výš – třeba Time – muzikanti trumfují s The Great Gig in the Sky. Vzletný ženský vokál působí na dav jako Jákobův žebřík. Než píseň skončí, myšlenky přihlížejících po něm vylezly vysoko nad hlediště Nassau Colisea v New Yorku. Pink Floyd dosáhli svého. Teď už snad mohou, či spíše musí konečně zvolnit a diváky něžně snést dolů. Ozývá se španělka, vzápětí druhá a David Gilmour zpívá: „...přeju si, abys tu byl“. Do koncertní pyramidy už chybějí jen cihly ze Zdi. Z nejslavnějšího alba zahrají legendární Britové dvě: Comfortably Numb a v závěru Run Like Hell.
Vysílání: 15.12., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 16.12., ČT art., 19.12., ČT art

4.12.2017 11:12:42 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 51 - rubriky

Archiv čísel

reklama

HDK

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 52. týden

Olympic

Olympic slaví 55 let
Vyprodanou pražskou O2 Arénu rozezpívaly známé hity populární rockové megaskupiny v če ...celý článek


Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi
Čtyřiadvacet hodin legendy světového rocku. Anglický dokument (V původním zně ...celý článek


Vánoční písně

Vánoce s Hradišťanem

Na dobré hodince v Lanžhotské rodince
Vánoční písničky a veselé vyprávění s Radoslavem Brzobohatým, jeho ma ...celý článek


Fantom opery z londýnské Royal Albert Hall

Fantom opery

Fantom opery
Velkolepé provedení slavného muzikálu Andrewa Lloyda Webbera z londýnské Royal Albert Hall k p ...celý článekČasopis 51 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu

Příběh perlového ornátu
Bohatě zdobené kněžské roucho svědčí o tom, že naše toky byly kdysi bohaté na perlo celý článek

další články...