zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 34. týden

Wabi Daněk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Karel Gott – 75 let Zpívá Karel Gott
a sám uvádí své písničky a hosty (1976). Spoluúčinkují: M. Horníček, P. Ionescu, J. Zelenková, J. Gerlová, V. Kahovcová a další. Doprovází orchestr L. Štaidla. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie J. Roháč
Koncert legendárního Karla Gotta, na kterém si zpěvák sám uvádí své písničky a hosty. Tentokrát jeho pozvání přijala rumunská zpěvačka Paunita Ionescu, komik, moderátor a herec Miroslav Horníček a další. Karel Gott je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V devatenácti letech získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u profesora Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina).
V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, jejichž píseň „Oči sněhem zaváté“ se v Gottově interpretaci stala hitem roku.
Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom.
V osmdesátých letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v bývalém Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes "lidovky" až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.
Vysílání: 20.8., 22.50 hod., ČT1

Pop-rockové pódium Lou Reed: Live at Montreaux
Koncert rockového písničkáře z renomovaného festivalu ve Švýcarsku (Premiéra)
Lou Reed = zakladatel slavných The Velvet Underground. Už jen tahle rovnice vystavěla Lou Reedovi rockový piedestal. Škoda jen, že spolupráce Reed - Cale byla tak krátká.
Do sólové tvorby, od roku 1971, se přehoupl jako vynikající textař, ctitel drsné školy, který často vykresloval tabuizovaná témata. Lou Reed je nezaměnitelný. Ojedinělý je jeho výraz. Suzanne Vega o něm řekla: „Když si na něho vzpomenu, vybaví se mě tón jeho hlasu. Způsob, jakým zpívá, zní povědomě. Je přítel, který mi něco vypráví.“
Během sólové kariéry vydal Lou Reed dvacet dva studiových alb. Měřeno ušima kritiků i posluchačů velmi rozdílných v kvalitě. Skvělé desky: Transformer, Berlin, New York. Mimochodem on sám říká, že si natáčení některých raných nahrávek vůbec nepamatuje. Ve svých vzpomínkách přiznává: „Kdybych v té době podle doktorů ze dne na den přestal brát herák, tak by prý mé tělo nevydrželo a umřel bych. Já vlastně ani přestat nemohl,“
K regulérně poslední desce s názvem Extasy, se vztahuje záznam koncertu ze švýcarského Montreaux. Tradiční jazzový festival byl totiž jednou ze zastávek tehdejšího koncertního turné.
V komorní, chcete-li „jazzové“, atmosféře zní Lou Reed nejpřesvědčivěji. Žádná show jen hudba. Režisér koncertu rezignoval na prostřihy do publika. Kamery sledují pouze pódium. Na něm vedle hlavní hvězdy kytarista Mike Rathke, basák Fernando Saunders a bubeník Tony „Thunder“ Smith. Během koncertu není možné si nepovšimnout, jak „milimetrově“ přesná kapela nepotlačí přirozenou rockovou divokost ani nepřekáží Lou Reedově vypravěčství. Prostě, mistři svého řemesla.
Vysílání: 19.8., 21.10 hod., ČT art; Opakování: 23.8., ČT art

Legendy folku a country
Porta /2/. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v Československu v dokumentárním cyklu České televize (2000). Režie J. Vondrák
Porta, o jejíž historii v letech 1981–1989 pojednává osmý díl dokumentu Legendy folku a country, je český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu byl inspirován údolím Labe Porta Bohemica - Brána Čech, ležící v místech, kde řeka prochází Českým středohořím. Soutěž dává příležitost především začínajícím skupinám a je určena pro žánry trampská píseň, folk a country.
Festival se skládá ze soutěžních oblastních kol, z nichž postupují vítězové do finále. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla řada dnes známých hudebních skupin a osobností českého hudebního života.
K patnáctým narozeninám čekal Portu hezký dárek a po období střídání českých a moravských měst jako míst pro finále přišla éra plzeňská. To už měl festival novou generaci obětavých porťáků, kteří jej tvořili nejméně se stejným zaujetím jako jeho otcové. Nicméně, kdesi v zákulisí partajních a svazáckých výborů bděli pověření soudruzi nad jeho ideovou čistotou.
Na plzeňském výstavišti našla Porta dobré zázemí a amfiteátr s kapacitou 2500 diváků (později se ukázalo, že se jich tam vejde 3x tolik) a několika dalšími krytými i otevřenými scénami nabízely úžasné zázemí, na které Porta dlouho čekala. Po několika letech se portovní muzicírování ocitlo tam, kde je mu nejlépe - do přírody, pod širou oblohu.
Vysílání: 22.8., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 23.8., ČT art

17.8.2014 15:08:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na celý článek

další články...