zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 31. týden

Jethro Tull

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Karel Gott – 75 let Zpívá Karel Gott
a sám uvádí své písničky a hosty (1974). Spoluúčinkují: J. Zelenková, P. Altman, A. Ulm, J. Krampol, J. Hanzlík, S. Rjezanová a další. Doprovází Orchestr L. Štaidla. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie J. Roháč
Hudebně zábavný pořad legendárního Karla Gotta, kde sám uvádí své písničky a hosty. Tentokrát jeho pozvání přijali: S. Rjezanová, A. Ulm, J. Krampol, J. Hanzlík a další.
Karel Gott je nejvýznamnější český zpěvák populární hudby, známý už pět desetiletí, s přívlastkem „Zlatý hlas z Prahy“. Narodil se 14. července 1939 v Plzni. V devatenácti letech získal první místo v soutěži amatérských zpěváků. Na pražské státní konzervatoři studoval operní zpěv u prof. Karenina (žáka ruského pěvce Šaljapina).
V roce 1962 dostal Gott nabídku na angažmá do divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, jejichž píseň „Oči sněhem zaváté“ se v Gottově interpretaci stala hitem roku.
Po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou. Na festivalu Bratislavská lyra získal v roce 1966 zlatou Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom.
V osmdesátých letech vystupoval Gott ve vrcholné formě nejen v Československu, ale také v bývalém Sovětském svazu stejně jako jinde v Evropě, zvláště v Německu, v zámoří i v Asii. Svůj repertoár rozšířil od popu přes "lidovky" až po upravené skladby klasické hudby. Objevil se i v několika celovečerních hraných filmech a v krátkých dokumentárních snímcích.
Vysílání: 30.7., 22.55 hod., ČT1

Pop-rockové pódium Jethro Tull
Kultovní rock s prvky folku, blues a staroanglické hudby
Britskou rockovou skupinu Jethro Tull, pojmenovanou podle zemědělského reformátora z 18. století, založil zpívající flétnista, skladatel Ian Anderson (1947). V 70. letech skupina měnila obsazení i stylové zaměření, od počátečního bělošského blues k charakteristické symbióze rocku, folku, jazzu a staroanglické hudby. Po mimořádné popularitě v 70. letech Jethro Tull díky osobnosti I. Andersona pokračovali ve svých koncertních turné i v 80. a 90. letech. Jejich aktivita trvá do dnešních dnů. Sám Anderson tvrdí: "Na pódiu je nás pět, a nikdo tu nehraje druhé housle. Každý má svoje nezastupitelné místo".
Vysílání: 29.7., 21.15 hod., ČT art; Opakování: 02.8., ČT art

Hudební klub Swingové legendy (4/6) Sjezd swingařů
Koncert Ondřeje Havelky a orchestru Melody Makers z Národního domu na Vinohradech (2004). Pořadem provází A. Benda. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka
Velké swingové a taneční kapely byly vždycky významnou součástí české hudební tradice i společenského života. O stálé oblibě této muziky svědčí mimořádný zájem o koncerty každoročního Festivalu swingové hudby, který se koná v Národním domě na Vinohradech.
„Dnes máme tu čest, vám říci, že jest, všech swingařů sjezd“ - tak zní zpívané programově-ideové prohlášení českých swingařů, pod které by se jistě rád podepsal Ondřej Havelka i se svými kolegy. V orchestru Melody Makers se totiž soustředili hudebníci, kteří jsou nejen schopni, ale především ochotni pracovat velmi pečlivě na rekonstrukci dobových swingových hitů. Jejich laskavá péče neopomine žádný detail, takže výsledek zní velmi věrohodně a autenticky. Proto mohou diváci v naplněných sálech vychutnávat písničky takových autorů, jakými byli např. K. Běhounek, S. E. Nováček, V. Pokorný, R. A. Dvorský apod. Ondřej Havelka ale rozhodně není českým swingovým šovinistou, a proto do svých vystoupení zařazuje osvědčená i méně známá čísla světového repertoáru.
Tímto cyklem chceme pamětníkům připomenout, mladší generaci objevit a přiblížit významné fenomény swingové éry.
Vysílání: 30.7., 22.20 hod., ČT art; Opakování: 01.8., ČT art

Legendy folku a country
Přehled country 1976 - 1988. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v bývalém Československu v dokumentárním cyklu České televize (2001). Připravil J. Vondrák
Televizní cyklus Legendy folku a country televizním divákům přibližuje největší osobnosti, tvůrčí, stylové a myšlenkové tendence, které měly svůj vliv na vývoj těchto hudebních stylů. Pátý díl je věnován bluegrassu, tedy stylu spadajícímu do country a western stylu. Bluegrass je charakteristický především užitými hudebními nástroji, jakými je pětistrunné banjo, kytara, housle, mandolína nebo kontrabas, a také typickým způsobem zpěvu. Tento styl je v České republice stále živý a má širokou základnu příznivců. Dokument Jiřího Vondráčka připomíná nejznámější bluegrassové umělce a skupiny, kteří se k bluegrassu vztahovali a vztahují. Uslyšíme písně skupin Plavci, Taxmeni, Brontosauři nebo Zelenáči, ze sólových umělců pak Wabiho Daňka, Věru Martinovou nebo Michala Tučného a Annie Rattlesnake. Jejich tvorba je do kontextu uvedena nejen výpověďmi samotných tvůrců, jejich kolegů nebo muzikologů, ale také pomocí jedinečných archivních záznamů, klipů a ukázek.
Vysílání: 01.8., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 02.8., ČT art

28.7.2014 10:07:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...