zvláštní poděkování
Volný.cz

Nahoru po schodišti dolů band – Album První/ BLACK POINT 2002

Repro obalu CD Scena.cz

  

Pražská kultovní kapela Nahoru po schodišti dolů band je první česká skupina, která hraje populární styl zrychleného reggae (ska) říznutý akordeonem. Směsice jednoduchých bigbítových písniček koresponduje se srozumitelně napsanými kvalitními texty. CD Album První /a něco na víc/ je toho důkazem. Obsahuje všechny songy, které kapela nahrála v roce 1993 jako svou první desku. Dále jsou na ní všechny hity za posledních deset let (a zároveň prvních deset let skupiny). Ty byly nahrány znovu letos v září. Tím zároveň vyřešila také starý problém se špatným zvukem první desky. CD navíc obsahuje dalších šest nevydaných bonusů.
Hlavními stálými pilíři této partičky jsou dvě jména Dr. Martin Krajíček (zpěvák, kytara, harmonika), Marek Brodský (bubeník a textař). Dále Vráťa Horčík (basa, zpěv), Cihla (saxofon, harmonika, zpěv), Martin Jaroušek Roušar (klarinet), Míra Vesmír Klíma (akordeon), Zdenek Plášek ( kytara, zpěv).

Hned v úvodu nám skladba Sbal to vypráví o takové malé rodinné krizi. Svižný a slibný otvírák tohoto barevného disku je jasnou zprávou hned od začátku, že tato deska by neměla chybět v kolekci žádného vyznavače tohoto žánru. V následující skladbě Pytlíky ČSA se skvěle prolínají kytary s akordeonem. Píseň je pro ty, kteří rádi lítají. Poté nastává příjemné zpomalení ve skladbě Hozená do gala, vkusně sladěná ve všech použitých nástrojích včetně saxofonu. Další, co na vás reproduktory vyplivnou, je pecka Vožen se - rada pro nezadané pány. Křehkou melodickou zpěvnou záležitostí je skladba Blbá náhoda, kde hlavní slovo má zpěv a akordeon. Rychlé melodické skladby střídají houpavější a propracovanější fláky jako jsou např. Osel a koza nebo Bohnický blues. Velmi povedená je lidově laděná Přepěkná píseň o svini a pávu - geniálně vesnicky jednoduchá. Poslední tečkou na tomto albu je skladba Schovat se kulturně, která nám připomíná nedávnou dobu soudruhů.
Celé album mohu pouze doporučit, při takové muzice vám půjde práce všeho druhu náramně od ruky...

8.12.2002 Petr Schier | rubrika - CD boxy